TSMC تولید یک تراشه 3 نانومتری پیشرفته تر را سه ماه زودتر از موعد مقرر آغاز می کند

TSMC تولید یک تراشه 3 نانومتری پیشرفته تر را سه ماه زودتر از موعد مقرر آغاز می کند

در حال حاضر، TSMC و سامسونگ تنها تولیدکنندگانی هستند که به تولید تراشه در فرآیند 3 نانومتری نزدیک شده‌اند. در حالی که TSMC می خواهد به استفاده از ترانزیستورهای FinFET خود برای 3 نانومتر ادامه دهد، سامسونگ قصد دارد از این معماری استفاده کند. GAA (پورت جامع) برای این فرآیند استفاده کنید. حالا گزارش دهید Wccftechمورگان استنلی از وال استریت می گوید TSMC قصد دارد تراشه خود را در فرآیند پیشرفته 3 نانومتری (N3e) در طول فصل زودتر از موعد مقرر توسعه دهد. زودتر برنامه ریزی شده است شروع خواهد شد.

تولید تراشه 3 نانومتری پیشرفته TSMC

مورگان استنلی می گوید راندمان تولید برای فرآیند جدید 3 نانومتری بالاتر از حد انتظار است و TSMC ممکن است طراحی N3e را تا پایان این ماه متوقف کند. بخشی از این گزارش توسط کاربری به نام RetiredEngineer در توییتر منتشر شده است که ادعا می کند از منابع مطلع شده است که تولید حجم برای فرآیند N3e به جای سه ماهه سوم می تواند در سه ماهه دوم سال 2023 آغاز شود.

به گفته مورگان استنلی، چگالی منطقی فرآیند پیشرفته TSMC 3 نانومتری تقریباً 8 درصد کمتر از N3 اصلی با چهار لایه EUV است. EUV از نور ماوراء بنفش برای کمک به ایجاد الگوهای روی ویفر استفاده می کند. با توجه به تعداد ترانزیستورهایی که امروزه در داخل تراشه قرار می گیرند، این مدارها باید به اندازه پرتوهایی که تولید می کنند باریک باشند.

تولید بر روی تراشه 3 نانومتری TSMC

در ابتدا، عملکرد تراشه های N3 TSMC توسط رسانه های تایوانی بسیار پایین در نظر گرفته شد. این بدان معناست که تعداد چیپس های روی وافل که نمی توانند از کنترل کیفیت عبور کنند بسیار زیاد است. گزارش ها شامل شایعاتی است مبنی بر اینکه برخی از مشتریان TSMC تصمیم گرفته اند از تراشه های ساخته شده در فرآیند 5 نانومتری به دلیل راندمان پایین N3 استفاده کنند.

تولید اولیه فرآیند N3e هیچ تاثیری بر تولید تراشه های هسته ای 3 نانومتری نداشت. انتظار می رود TSMC تولید تراشه های N3 را در سه ماهه سوم سال جاری آغاز کند و در سه ماهه اول سال 2023 به مشتریان تحویل دهد. انتظار می رود تراشه های تولید شده توسط فرآیند N3 یا N3e TSMC یا سامسونگ 3GAE تا سوم یا سومین سال وارد بازار شوند. سه ماهه چهارم 2023

طی یک کنفرانس TSMC، مدیرعامل این شرکت، دکتر. سی سی وی گفت که فرآیند N3e “فرآیندی بهبود یافته با عملکرد، قدرت و کارایی بهتر” خواهد داشت.

در حالی که TSMC همچنان بزرگترین سازنده تراشه در جهان است، رقیب اصلی آن، سامسونگ، از مشکلات متعددی رنج می برد. گزارش شده است که سامسونگ تحقیقات حقوقی را در مورد اتهاماتی مبنی بر متهم شدن برخی از کارمندان بخش تراشه این شرکت در رسانه‌های کره‌ای آغاز کرده است. اغراق در کارایی تراشه های 5 نانومتری تبدیل شده اند.

نظر شما در مورد تولید تراشه پیشرفته 3 نانومتری TSMC، سه ماه زودتر از موعد مقرر چیست؟