• خانه
  • اخبار
  • TerraPower نسبت به حداقل تاخیر 2 ساله برای راه اندازی راکتور نمایشی به دلیل جنگ روسیه و اوکراین هشدار داد.

TerraPower نسبت به حداقل تاخیر 2 ساله برای راه اندازی راکتور نمایشی به دلیل جنگ روسیه و اوکراین هشدار داد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
TerraPower نسبت به حداقل تاخیر 2 ساله برای راه اندازی راکتور نمایشی به دلیل جنگ روسیه و اوکراین هشدار داد.

حلقه های نمک
مدارهای مملو از ابزار در آزمایشگاه TerraPower برای آزمایش چگونگی جریان نمک مذاب از طریق یک رآکتور هسته ای در این عکس فایل 2019 استفاده می شود (brooztechnology Photo/Kevin Lisota)

مدیر عامل شرکت انرژی هسته ای TerraPower که تحت حمایت بیل گیتس است، هشدار می دهد که انتظار می رود نیروگاه نمایشی آن حداقل دو سال دیرتر از هدف اولیه 2028 شروع به کار کند.

این شرکت مستقر در Bellevue در واشنگتن در حال ساخت رآکتور سدیم 4 میلیارد دلاری خود در کمرر، ویو، در محل یک نیروگاه زغال سنگ است که به زودی بازنشسته خواهد شد. ساخت و ساز هنوز هم قرار است سال آینده آغاز شود. اما سوخت اولیه راکتور باید از روسیه می آمد – و این گزینه پس از حمله به اوکراین در فوریه لغو شد.

روسیه در حال حاضر تنها منبع تجاری HALEU (سوخت با آنالیز بالا، سوخت اورانیوم با غنای پایین، تلفظ هی-لو) در جهان است.

قانون کاهش تورم پرزیدنت بایدن شامل ماده‌ای است که از تولید سوخت هسته‌ای در ایالات متحده حمایت می‌کند که مورد نیاز TerraPower و سایر شرکت‌های هسته‌ای است.

کریس لوسک، رئیس و مدیر عامل TerraPower هفته گذشته در بیانیه‌ای گفت که شرکت او، وزارت انرژی ایالات متحده و متحدانش در کنگره “به شدت منابع جایگزین بالقوه HALEU را کاوش کرده‌اند”، اما پیشرفت به اندازه کافی سریع حاصل نخواهد شد.

“[I]مشخص شده است که گزینه های تولید محلی و مرتبط برای HALEU به ظرفیت تجاری به موقع نخواهند رسید تا به تاریخ پیشنهادی 2028 راه اندازی کارخانه نمایش Natrium برسد.

در مصاحبه ای با brooztechnology در ماه سپتامبر، مارسیا برکی، مدیر ارشد مالی TerraPower، اذعان کرد که سوالات در مورد جدول زمانی و بودجه پروژه “نگرانی های مشروع” است.

اما هیچ تاخیر برنامه ریزی شده ای را برای عملیات مشترک نداشت و با حمایت دولت در قالب بودجه برای تولید HALEU و همچنین تشویق شد. [DOE] جوایز نمایشی که به تأمین مالی TerraPower و Rockville، مستقر در Md. X-energy کمک می کند، که قصد دارد راکتورهای آزمایشی در شرق واشنگتن بسازد.

لوسک این ماه گفت که حامیان هسته ای از قانونگذاران می خواهند که 2.1 میلیارد دلار برای حمایت از تولید HALEU در بسته بودجه پایان سال دولت لحاظ کنند. مهلت اولیه 2028 برای راه اندازی کارخانه های نمایشی توسط کنگره تعیین شد.

طبق گفته Levesque، این شرکت در سال جاری بیش از 830 میلیون دلار سرمایه خطرپذیر جذب کرده است و کنگره بیش از 1.6 میلیارد دلار برای پروژه نمایشی اختصاص داده است.

گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، به رهبری یک دور سرمایه گذاری 750 میلیون دلاری که در ماه آگوست اعلام شد، کمک کرد. دیگر مدیران مشترک SK Inc مستقر در کره جنوبی بودند. و SK Innovation. در ماه نوامبر، این شرکت اعلام کرد که 80 میلیون دلار اضافی از سرمایه گذارانی از جمله غول فولادی ArcelorMittal و کره کشتی سازی و مهندسی فراساحل، شرکت هلدینگ هیوندای جمع آوری کرده است.

به نظر می رسد تصمیم برای مکان یابی راکتور در کمرر از نظر سیاسی برای شرکت معقول باشد. جان باراسو، سناتور وایومینگ، نقشی فعال در لابی‌گری از طرف این پروژه داشته است، از جمله ارسال نامه‌ای به سناتور جو مانچین، رئیس کمیته انرژی سنا، درخواست استماع درباره HALEU و نامه نگاری به جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی، و انتقاد از دولت کندی آن در پیگیری تولید داخلی HALEU.

با وجود تأخیر سوخت، Levesque گفت که این شرکت “انتظار حداقل اختلال” را تا تاریخ شروع ساخت و ساز برنامه ریزی شده در بهار 2023 دارد و به کار بر روی برنامه و طراحی مجوز خود ادامه خواهد داد. او گفت که برنامه به روز شده این تلاش در سال آینده ارائه می شود.

دستگاه Natrium یک راکتور سریع خنک شده با سدیم است که شامل یک سیستم ذخیره انرژی مبتنی بر نمک مذاب است. این می تواند 345 مگاوات برق تولید کند و از سیستم ذخیره انرژی می توان برای تقویت انرژی کوتاه مدت استفاده کرد که سیستم را تا 500 مگاوات می رساند. در این حداکثر خروجی، این نیروگاه انرژی کافی برای تامین برق 400000 خانه تولید خواهد کرد.

TerraPower همچنین در حال انجام یک مطالعه امکان سنجی برای اکتشاف سایت برای حداکثر پنج رآکتور هسته ای نسل بعدی خود است. این کار با PacifiCorp، یک شرکت مستقر در پورتلند با واحدهای تجاری در اورگان، واشنگتن جنوبی، کالیفرنیای شمالی، جنوب شرقی آیداهو، یوتا و وایومینگ انجام می‌شود.

به گفته این شرکت ها، راکتورهای شکافت می توانند تا سال 2035 در منطقه خدماتی PacifiCorp مستقر شوند.

شرکت مادر PacifiCorp، Berkshire Hathaway Energy، متعلق به وارن بافت، متولی سابق بنیاد بیل و ملیندا گیتس است.