• خانه
  • اخبار
  • TerraPower تحت حمایت بیل گیتس از مطالعه امکان سنجی برای اکتشاف سایت های 5 راکتور هسته ای جدید خبر داد.

TerraPower تحت حمایت بیل گیتس از مطالعه امکان سنجی برای اکتشاف سایت های 5 راکتور هسته ای جدید خبر داد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
TerraPower تحت حمایت بیل گیتس از مطالعه امکان سنجی برای اکتشاف سایت های 5 راکتور هسته ای جدید خبر داد.

تجهیزات تست TerraPower
آزمایشگاه TerraPower تجهیزات و فرآیندهای نسل بعدی راکتورهای هسته ای را آزمایش می کند. (عکس فایل brooztechnology/کوین لیزوتا)

TerraPower با حمایت بیل گیتس روز پنجشنبه اعلام کرد که یک مطالعه امکان سنجی برای اکتشاف مکان حداکثر پنج رآکتور هسته ای نسل بعدی خود انجام خواهد داد.

این مطالعه با مشارکت PacifiCorp، یک شرکت مستقر در پورتلند با واحدهای تجاری در اورگان، واشنگتن جنوبی، کالیفرنیای شمالی، جنوب شرقی آیداهو، یوتا و وایومینگ انجام خواهد شد. به گفته این شرکت ها، راکتورهای شکافت می توانند تا سال 2035 در منطقه خدماتی PacifiCorp مستقر شوند.

کریس لوسکو، رئیس و مدیرعامل TerraPower، گفت: “این مطالعه مشترک گام مهمی در جهت ایجاد شبکه انرژی آینده برای مشتریان PacifiCorp و نمونه‌ای ملموس از وعده‌هایی است که انرژی هسته‌ای پیشرفته برای شرکت‌های جدی در رهبری انتقال انرژی کشور دارد.” در یک بیانیه.

TerraPower و PacifCorp در حال حاضر با هم کار می کنند تا اولین کارخانه نمایشی TerraPower را در Kemmerer، Wyo، در محل یکی از کارخانه های زغال سنگ بازنشسته ایالت بسازند. این پروژه یک سرمایه گذاری دولتی-خصوصی 4 میلیارد دلاری با حمایت 1 میلیارد دلاری وزارت انرژی ایالات متحده است.

TerraPower قصد دارد درخواست خود را برای مجوز ساخت راکتور وایومینگ در اواسط سال 2023 به کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای ارائه کند. دو واحد تولید زغال سنگ باقی مانده در این سایت قرار است در سال 2025 از رده خارج شوند. رآکتور نمایشی قرار است آغاز شود. تقسیم اتم ها تا سال 2028، طبق برنامه ای که کنگره تعیین کرده است.

شرکت انرژی هسته ای در حال ساخت چیزی است که آن را رآکتور سدیم خود می نامد. این دستگاه یک راکتور سریع خنک شده با سدیم است که شامل یک سیستم ذخیره انرژی مبتنی بر نمک مذاب است. این راکتور قادر به تولید 345 مگاوات نیرو خواهد بود و سیستم ذخیره انرژی می تواند برای افزایش کوتاه مدت توان استفاده شود که سیستم را تا 500 مگاوات می رساند. در این حداکثر خروجی، این نیروگاه انرژی کافی برای تامین برق 400000 خانه تولید خواهد کرد.

مطالعه امکان سنجی اخیرا اعلام شده برای راکتورهای سدیم اضافی خواهد بود.

TerraPower مستقر در واشنگتن دی سی در سال 2006 راه اندازی شد. دفتر مرکزی آن در Bellevue است و دارای یک مرکز تحقیقاتی 65000 فوت مربعی در Everett است.

هنوز موانع قابل توجهی وجود دارد که حتی قبل از راه اندازی راکتور نمایشی، از جمله تأیید NRC و یافتن سوخت برای راکتور، باید برطرف شوند. تنها منبع کنونی سوخت – به نام HALEU، مخفف سوخت اورانیوم با غنای بالا با غنای پایین و تلفظ هی-لو – روسیه است. اما با توجه به حمله روسیه به اوکراین، این گزینه از روی میز خارج شده است.

قانون کاهش تورم تصویب شده توسط کنگره در تابستان امسال شامل 700 میلیون دلار برای کمک به رفع نیاز به منبع جدید HALEU است. این قانون همچنین شامل اعتبار مالیاتی تولید انرژی پاک می‌شود که از منابع انرژی پاک – از جمله شکافت هسته‌ای – که پس از سال 2025 آنلاین می‌شوند، حمایت مالی می‌کند.

و در مورد قیمت 4 میلیارد دلاری راکتور نمایشی چطور؟ مارسیا برکی، مدیر ارشد مالی TerraPower گفت که این باید کاهش یابد.

با یک نسخه ی نمایشی، چیزهای اولیه زیادی وجود دارد که باید بسازیم. یک مرکز تولید سوخت نسبتاً گران قیمت وجود دارد که برای بار دوم توسعه نخواهد یافت. به عنوان مثال، ما باید مجوز NRC را دریافت کنیم.

او گفت: «بنابراین در نوع خود هزینه‌های زیادی در 4 میلیارد دلار وجود دارد که در شرکت تجاری تکرار نمی‌شود، که نمونه‌ای از توسعه فناوری است.»

انرژی هسته ای از راکتورهای شکافت در حال حاضر نزدیک به 20 درصد از برق تولید شده در ایالات متحده را تامین می کند. اولین رآکتور هسته ای تجاری کشور در سال 1958 راه اندازی شد. جدیدترین راکتور در سال 2016 در تنسی راه اندازی شد.