منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • TerraPower بیل گیتس 8.5 میلیون دلار از بودجه فدرال برای تبدیل سوخت هسته ای مصرف شده به دست می آورد

TerraPower بیل گیتس 8.5 میلیون دلار از بودجه فدرال برای تبدیل سوخت هسته ای مصرف شده به دست می آورد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
TerraPower بیل گیتس 8.5 میلیون دلار از بودجه فدرال برای تبدیل سوخت هسته ای مصرف شده به دست می آورد

نصب تست TerraPower
یک نمای پانوراما از آزمایشگاه TerraPower در Bellevue، واشنگتن، یک میز آزمایش در مقیاس کامل برای مجموعه های سوخت در مرکز قاب را نشان می دهد – با مدیر مرکز آزمایشگاه برایان موریس که به جزئیات در سمت چپ قاب اشاره می کند. دایره ای که روی زمین کشیده شده است نشان می دهد که ظرف عایق هسته ای چقدر بزرگ خواهد بود. (عکس از brooztechnology / کوین لیسوتا)

بلوو، واشنگتن – TerraPower، یک نیروگاه هسته‌ای مستقر در Bellevue که توسط بیل گیتس تأسیس شد، 8.55 میلیون دلار کمک مالی از وزارت انرژی ایالات متحده برای کار بر روی روش‌های ایمن‌تر برای بازیابی اورانیوم از سوخت هسته‌ای مصرف‌شده دریافت کرد.

فرآیند بازیافت TerraPower یکی از 11 پروژه ای است که در مجموع 36 میلیون دلار بودجه فدرال از آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته وزارت، انرژی یا ARPA-E دریافت خواهد کرد. هدف این کمک مالی حمایت از فناوری هایی است که میزان زباله های تولید شده توسط راکتورهای هسته ای مدرن را محدود می کند.

جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی امروز در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «توسعه رویکردهای جدید برای مدیریت ایمن زباله‌های هسته‌ای به ما این امکان را می‌دهد که حتی خانه‌ها و مشاغل بیشتری را در آمریکا با انرژی هسته‌ای بدون کربن تأمین کنیم.» ARPA-E دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد و از شرکت‌ها و دانشگاه‌هایی که روی فناوری‌های نسل بعدی کار می‌کنند برای مدرن‌سازی راکتورهای مدرن و تقویت شرکت ملی انرژی پاک حمایت می‌کند.»

کمک مالی TerraPower بزرگترین کمک مالی از 11 موردی است که امروز برای برنامه ARPA-E ONWARDS اعلام شد. مخفف عبارت “بهینه سازی زباله های هسته ای و سیستم های دفع پیشرفته راکتور” است.

از جمله، روش TerraPower از فرار نمک های کلرید در دماهای بالا در طی یک مرحله کلیدی در فرآیند کاهش اورانیوم استفاده می کند. کار با جایگزینی سوخت هسته ای آغاز می شود و به نمایش سوخت مبتنی بر اکسید واقعی می رود.

TerraPower می‌گوید اگر این روش همانطور که انتظار می‌رود کار کند، مقدار زباله‌های هسته‌ای که به انبار می‌روند را می‌توان تا 10 برابر یا بیشتر کاهش داد.

ماموریت اصلی TerraPower توسعه فناوری‌هایی برای راکتورهای شکافت هسته‌ای است که برای تولید انرژی بدون کربن ایمن‌تر و کارآمدتر در نظر گرفته می‌شوند. گیتس یکی از بنیانگذاران TerraPower در سال 2006 بود و هنوز هم رئیس آن است.

این شرکت با GE-Hitachi در حال کار بر روی یک راکتور هسته ای نمایشی است که در وایومینگ ساخته می شود و تا سال 2028 به بهره برداری می رسد و حداکثر 500 مگاوات برق تولید می کند.

TerraPower علاوه بر کار بر روی مفهوم راکتور، برنامه‌ای دارد که بر کاربردهای پزشکی فناوری هسته‌ای تمرکز دارد – برنامه‌هایی که می‌توانند از سوخت هسته‌ای مصرف‌شده استفاده کنند.