• خانه
  • اخبار
  • PlayStation Plus در مقابل Xbox Game Pass: خدمات اشتراک رقابتی استراتژی‌های متفاوتی را نشان می‌دهند

PlayStation Plus در مقابل Xbox Game Pass: خدمات اشتراک رقابتی استراتژی‌های متفاوتی را نشان می‌دهند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
PlayStation Plus در مقابل Xbox Game Pass: خدمات اشتراک رقابتی استراتژی‌های متفاوتی را نشان می‌دهند

PlayStation Plus در مقابل Xbox Game Pass: خدمات اشتراک رقابتی استراتژی‌های متفاوتی را نشان می‌دهند
بازی Kojima Productions محصول 2019 Death Stranding عنوان رسمی راه اندازی مجدد پلی استیشن پلاس است. توجه: چیزی در این تصویر وجود ندارد که در زمینه مفهومی بیشتری داشته باشد. (تصویر سونی)

سونی سرویس اشتراک پلی استیشن پلاس به روز شده خود را روز دوشنبه منتشر کرد و سرویس خود را در رقابت غیرمستقیم با Game Pass مایکروسافت قرار داد. من ادامه دادم و برای پلاس در سطح Premium ثبت نام کردم تا ببینم چیدمان آنها چگونه است و این یک ویترین جالب برای اولویت های هر دو شرکت در این نسل از سخت افزار کنسول است.

هر دو Game Pass و PlayStation Plus مجموعه‌های منتخبی از بازی‌های ویدیویی را ارائه می‌کنند که می‌توان آن‌ها را در کنسول دانلود کرد و/یا از طریق ابر پخش کرد. به این ترتیب، هر دو به همان اندازه مفید هستند که مایکروسافت آن را “موتور کشف” می نامید، جایی که می توانید بیشتر بازی ها را در هر سیستمی با هزینه اولیه کم کاوش کنید.

بزرگترین تفاوت بین این دو، بلافاصله، اهمیت آنها برای استراتژی کلی هر شرکت است.

با مایکروسافت، Game Pass تقریباً کل معامله اوست. در نمایش بزرگ بازی آخر هفته گذشته، تقریباً همه بازی‌های جدید یا در هنگام عرضه به Game Pass معرفی می‌شدند یا به‌عنوان فصل جدیدی از محتوایی که وارد بازی‌هایی می‌شدند که قبلاً وجود داشت.

به طور کلی، تلاش های مایکروسافت برای اشتراک در مورد دسترسی داشته باشید. اشتراک Game Pass تا حد زیادی یک ایکس باکس مجازی را در اختیار شما قرار می دهد که تقریباً در همه جا، از طریق تلفن هوشمند، تبلت، رایانه، کنسول یا در آینده ای نزدیک، مستقیماً از تلویزیون هوشمند قابل استقرار است. شما می‌توانید مانند ولز Polygon یک استدلال محکم داشته باشید که اگر مایکروسافت با کسی با این استراتژی رقابت می‌کند، دیگر شرکت‌های بازی ویدیویی نیستند. اینها ارائه دهندگان محتوا مانند نتفلیکس و اپل هستند.

در مقام مقایسه، سونی به وضوح اعلام کرده است که هیچ برنامه ای برای ایجاد تغییرات عمده در مدل فروش خود ندارد. به گفته مدیر عامل جیم رایان، پلی استیشن پلاس در وهله اول مانند Game Pass برای مایکروسافت، سکوی پرتاب بازی های جدید سونی نخواهد بود و هیچ برنامه اعلام شده ای برای ارائه پلاس در هیچ پلتفرمی به جز پلتفرم خودش وجود ندارد. سخت افزار پلاس جدید برای افزودن ارزش وجود دارد، اما بر مدل فروش کلی تأثیری نخواهد گذاشت.

اگر قصد دارید یک سرویس یا هر دو را در نظر بگیرید، در اینجا چیزی است که باید بدانید:

  • Game Pass بازی‌های جدیدی را از استودیوی بازی‌سازی Xbox به همراه مجموعه‌ای از عناوین شخص ثالث ارائه می‌دهد.
  • طبق سیستم جدید، کتابخانه پلی استیشن پلاس تقریباً دو برابر گیم پس است، اما نسخه جدیدی وجود ندارد و انتخاب آن از کلاسیک برای همیشه تا کثیفی مطلق متفاوت است.
  • برای دریافت ارزش از اشتراک Game Pass نیازی به Xbox فیزیکی ندارید، در حالی که نسخه جدید Plus دقیقاً برای دارندگان پلی استیشن طراحی شده است.

بازی های بیشتر از آنچه می توانید بازی کنید

PlayStation Plus در مقابل Xbox Game Pass: خدمات اشتراک رقابتی استراتژی‌های متفاوتی را نشان می‌دهند
بسیاری از بازی هایی که در سرویس بازی ابری PlayStation Now بودند به پلی استیشن پلاس جدید مهاجرت کرده اند. (تصویر سونی)

اندازه بزرگ کتابخانه پلی استیشن پلاس ممکن است بزرگترین نکته به نفع آن باشد. در زمان راه اندازی، بالاترین سطح پلی استیشن پلاس به شما امکان دسترسی به بیش از 700 بازی را می دهد، در مقایسه با 459 بازی که در حال حاضر با اشتراک Game Pass Ultimate موجود است.

این شامل 378 بازی از کتابخانه های پلی استیشن 4 و 5 است. در مجموع 306 عنوان پلی استیشن 3 که کاملاً از طریق استریم ابری قابل دسترسی هستند (سخت افزار PS3 به سختی تقلید می شود). 38 در محدوده کلاسیک، که شامل پلی استیشن اصلی، پلی استیشن 2 و اولین کامپیوتر دستی سونی، پلی استیشن قابل حمل است. و 12 نسخه آزمایشی که به شما این امکان را می دهد تا نسخه های کامل بازی های عالی مختلف مانند افق: غرب ممنوعه برای مدت زمان محدود

راستش این ارقام کمی گمراه کننده هستند. چندین بازی پلاس دو بار لیست شده اند، مانند Death Stranding و نابغه شیطانی 2، زیرا نسخه های PS4 و PS5 آنها به طور جداگانه در دسترس هستند. به همین ترتیب، برخی از بازی های سطح Game Pass Ultimate مانند فضای مرده سه گانه، به دلیل یک بسته بسته با سرویس اشتراک Electronic Arts EA Play در دسترس هستند.

با این حال، یک مشکل قابل توجه در درمان وجود دارد. سونی به خصوص در کتابخانه پلی استیشن 3 انتخاب های عجیب و غریب زیادی برای پلاس انجام داده است. منطقه کشتار 2 و شمشیر آسمانیاز لیست قدیمی PS Now حذف شد، در حالی که برای همیشه سطوح پایین مانند جنگجوی سرکش و Duke Nukem Forever آنها هنوز آنجا هستند. این یک پیروزی برای تاریخدانان بازی است، اما تقریباً هیچ کس دیگری.

از طرف دیگر، Xbox Game Pass شارژ مجدد زیادی ندارد. مطمئناً، هر ماه بازی‌هایی وجود دارند که عجیب یا تصادفی هستند یا فقط برای من نیستند، اما معمولاً چیزی وجود ندارد که احساس کند وجود دارد و به سرویس اجازه می‌دهد به هر عددی برسد.

سونی در اینجا به دنبال حجم خام به جای کنترل کیفیت است، اما هنوز تلاش زیادی برای انجام دادن وجود دارد. برای هر بازی B- و C-list در لیست پلی استیشن پلاس، این بازی شامل موفقیت های درجه یک مانند بازگشت، رسوگون، هر دو جهان باز اخیر مرد عنکبوتی بازی ها. سونی یک زیاد بازی‌های داخلی، که بسیاری از آن‌ها عالی هستند، و اگر پلاس چیزی داشته باشد که آن را می‌سازد، دسترسی به بسیاری از کاتالوگ پشتی سونی آسان است.

داستان نوار

PlayStation Plus در مقابل Xbox Game Pass: خدمات اشتراک رقابتی استراتژی‌های متفاوتی را نشان می‌دهند
2014 بدنام: پسر دوم، در یک نسخه دیستوپیایی پسا ابرقهرمانی سیاتل، اکنون با اشتراک در هر سطح از پلی استیشن پلاس رایگان است. (تصویر سونی)

ارزان ترین نسخه پلاس، سطح اساسی 9.99 دلار در ماه، سه بازی رایگان در ماه و یک کتابخانه کوچک از دانلودها را با تعاریف برای بازدیدهای PS4 ارائه می دهد که شامل روزها گذشت; بازی ابرقهرمانی سیاتل بدنام: پسر دوم; تا غروب آفتاب; Uncharted 4: The End of the Thief; و نسخه ریمستر شده آخرین ما. قیمت هر یک از آنها به تنهایی 9.99 دلار است.

Essential همچنین دسترسی به چند نفره آنلاین را برای کاربران پلی استیشن، فضای ذخیره سازی ابری برای پس انداز و داده های شما و تخفیف های انحصاری را فراهم می کند. این تقریباً همان لیست مزایایی است که این سرویس از زمان راه اندازی اولیه خود در سال 2010 ارائه کرده است.

سطح اضافی پلاس، با 14.99 دلار در ماه، کتابخانه ای از بازی ها را برای PS4 و PS5 اضافه می کند که می توانند روی هارد دیسک شما دانلود شوند، در حالی که سطح Premium یک “کاتالوگ کلاسیک” از بازی های PS3 و بالاتر را به مشترکین ارائه می دهد.

Xbox Game Pass نسخه‌های جداگانه‌ای برای کنسول و رایانه شخصی دارد که هر دو با قیمت 9.99 دلار در ماه هستند و عناوین Xbox در دست اول معمولاً در همان روز عرضه خرده‌فروشی در Game Pass ظاهر می‌شوند.

با پرداخت 14.99 دلار در ماه، می توانید به نسخه نهایی Game Pass که هم زمان بر روی رایانه شخصی و کنسول اجرا می شود، ارتقا دهید و از اشتراک طلایی ایکس باکس لایو جداگانه استفاده کنید. Ultimate همچنین Xbox Cloud Gaming را برای عناوین و دستگاه های سازگار ارائه می دهد.

این دو سرویس به خوبی در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. پلاس یک کتابخانه بزرگتر و گسترده تر پر از کلاسیک های واقعی (و اشتباهات تاریخی) ارائه می دهد. کتابخانه Game Pass کوچکتر است اما بهتر انتخاب شده است و دسترسی روز اول را به عناوین صفحه اول Xbox فراهم می کند. هر دو سرویس بازی ها را برای بیش از یک ماه با هزینه اشتراک مقرون به صرفه ارائه می دهند.

سؤال طبیعی که در اینجا مطرح می شود معمولاً یک موضوع ارزش افزوده است. اگر می خواهید تصمیم بگیرید کدام یک از این دو کنسول را بخرید، طبیعتاً می خواهید مزایای نسبی Plus و Game Pass را در نظر بگیرید.

ترفند این است که Game Pass، به طور فزاینده، است ایکس باکس سخت‌افزار فیزیکی Xbox Series X | S یک کنسول بازی انعطاف‌پذیر و کاربرپسند است، اما هر چه بیشتر وارد نسل فعلی می‌شویم، در مقایسه با نیازهای مایکروسافت بیش‌تر به نظر می‌رسد.

این را نباید پیش‌بینی کرد که مایکروسافت از نظر فیزیکی تولید ایکس‌باکس را متوقف می‌کند – هر دو نسخه Series X در سه ماهه اول سال 2022 به دلیل مشکلات زنجیره تامین در واقع از پلی‌استیشن 5 پیشی گرفتند – بلکه باید توجه داشته باشید که بازی Pass چقدر مهم است. به استراتژی فعلی مایکروسافت است. در حال حاضر می توانید بسیاری از بازی های ایکس باکس را بدون داشتن Xbox بازی کنید.

پلی استیشن پلاس جدید دارد بیشتر ▼ بازی ها، از جمله برخی از کلاسیک های واقعی، با وعده ضمنی بیشتر. چیزی که گم شده است، راه اندازی مایکروسافت در روز اول است، و زمانی که برنامه راه اندازی سونی شروع به گرم شدن کند، این به یک مشکل واضح تر برای این سرویس تبدیل خواهد شد. با این حال، صرفاً از نظر بهره‌مندی بیشتر از دلار سرگرمی‌تان، هم PlayStation Plus و هم Game Pass برخی از بهترین معاملات در تاریخ بازار کنسول‌ها هستند.