منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • OceanGate در طول تابستان امسال در غواصی تایتانیک آزمایش DNA زیست محیطی را برنامه ریزی می کند

OceanGate در طول تابستان امسال در غواصی تایتانیک آزمایش DNA زیست محیطی را برنامه ریزی می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دامپزشک فنی و فیزیکدان کریستینا لوماسنی با جیمز ماتیس، ژنرال بازنشسته و رئیس سابق دفاع ازدواج کرد.

داخل پد
خلبان استاکتون راش هنگام غواصی به محل غرق شدن کشتی تایتانیک در سال 2021 با دیگران مشورت می کند (عکس از OceanGate)

چه چیزی در محل غرق شدن کشتی تایتانیک، نزدیک به 13000 زیر سطح اقیانوس اطلس شمالی پنهان شده است؟ OceanGate مستقر در اورت، واشنگتن، قصد دارد با فهرست‌بندی امضاهای ژنومی موجود در اعماق اقیانوس، به دانشمندان کمک کند تا درک کنند.

محققان نمونه‌های آب را در اعماق مختلف در طی یک سری از غواصی‌هایی که توسط کشتی غرق شده OceanGate در تابستان امسال برنامه‌ریزی شده بود، جمع‌آوری می‌کنند و سپس نمونه‌ها را برای شناسایی DNA ضبط شده در داخل آن تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

انتظار می رود که نتایج به دانشمندان درک عمیق تری از تنوع زیستی در اعماق اقیانوس ها بدهد و همچنین ممکن است نور جدیدی را بر برخی از اسرار پایدار پیرامون معروف ترین کشتی غرق شده جهان بتاباند.

استیو دبلیو راس، استاد پژوهشی مرکز علوم دریایی در دانشگاه کارولینای شمالی در ویلمینگتون، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: “این یک مطالعه انقلابی در اعماق دریا است.” راس در مطالعه سال 2021 در مورد اکتشافات OceanGate در تایتانیک شرکت کرد و دانشمند اصلی این اکتشاف در تابستان امسال خواهد بود.

در طول 110 سال گذشته، غرق شدن کشتی لوکس تایتانیک و از دست دادن بیش از 1500 مسافر و خدمه الهام بخش داستان های غم انگیز بی شماری از جمله یک فیلم برنده اسکار بوده است. در همان دوره، بقایای زنگ‌زده صخره‌ای مصنوعی برای زندگی در ته دریا فراهم کردند.

دامپزشک فنی و فیزیکدان کریستینا لوماسنی با جیمز ماتیس، ژنرال بازنشسته و رئیس سابق دفاع ازدواج کرد.
تصویری از بررسی تایتانیک 2021 نشان می دهد که “روستایل” از کمان نمادین کشتی غرق شده آویزان شده است. روستیک ها توسط میکروب هایی ایجاد می شوند که از فلز زنگ زده کشتی تغذیه می کنند. (عکس از OceanGate)

راس گفت: «این مطالعه به ما دیدگاهی کاملاً متفاوت از این زیستگاه منحصربه‌فرد ارائه می‌کند، در حالی که به طور قابل توجهی به داده‌های مشترک DNA اعماق دریا اضافه می‌کند. “نمونه های آب گرفته شده و تجزیه و تحلیل با استفاده از فناوری پیشرفته ژنومیک نه تنها به ما کمک می کند تا اشکال حیاتی را که می توانیم مستقیماً از تیتان در حال غرق شدن مشاهده کنیم، شناسایی کنیم، بلکه تصویر کاملی از اشکال حیاتی را نیز به ما می دهد. ما می توانیم ببینیم. این شامل علائم نامرئی موجودات میکروسکوپی و حیوانات بزرگتر می شود که ردپایی از DNA را در آب اطراف تایتانیک به جا می گذارند.

این مطالعه از رویکرد EnviroSeq eDNAtec برای تعیین توالی ژنومی با ظرفیت بالا DNA محیطی یا به اختصار eDNA استفاده خواهد کرد.

مهرداد حاجی بابایی، بنیانگذار و مدیر ارشد تحقیقاتی eDNAtec، گفت: ما یک مطالعه طولی بر روی eDNA برای مستندسازی تنوع زیستی دریایی اکوسیستم اعماق دریای تایتانیک انجام خواهیم داد. این یکی از عمیق ترین و جاه طلبانه ترین مطالعاتی است که ما انجام داده ایم.»

راس در پاسخ به درخواست ایمیل brooztechnology گفت که انتظار دارد تیم OceanGate Expeditions حداقل 10 لیتر آب برای نمونه برداری در طول هر شیرجه جمع آوری کند. OceanGate قصد دارد در طول هر یک از پنج ماموریت برنامه ریزی شده برای تابستان امسال، سه تا پنج غواصی انجام دهد که هر ماموریت هشت روز طول می کشد.

دانشمندان دیگر – از جمله، مهمتر از همه، پیشگام علم ژنومیک، جی. کریگ ونتر – قبلاً تنوع DNA در دریا را مستند کرده بودند. اما راس گفت که نوع نمونه‌برداری DNA از اعماق اقیانوس که در سفر امسال تایتانیک برنامه‌ریزی شده بود، یک “منطقه مرزی برای تحقیقات” بود.

او در ایمیلی گفت: «جامعه میکروبی به احتمال زیاد با جوامعی که در اعماق کم‌تر قرار دارند متفاوت است و ما می‌توانیم آن را پیدا کنیم. علاوه بر یافتن مدل‌ها یا گونه‌هایی که انتظار داریم، اکتشافات جدید بسیار محتمل است.»

به عنوان مثال، مطالعه eDNA ممکن است مکانیسم‌های بیولوژیکی را که در پس تسریع زوال کشتی تایتانیک وجود دارد، روشن کند. راس نوشت: “ما می توانیم سیگنال های DNA را از باکتری هایی که روستایی می کنند، تشخیص دهیم.”

راس گفت تلاش‌های تحقیقاتی DNA باید به حفظ اکوسیستم در محل لاشه هواپیما کمک کند.

سال گذشته، OceanGate برای متخصصان ماموریتی که برای شرکت در اولین اکسپدیشن تایتانیک پول پرداخت کردند، فضا را باز کرد و این شرکت در تابستان امسال نیز ترتیبات مشابهی را انجام می دهد. هزینه آموزش ماموریت و پشتیبانی امسال 250000 دلار است.