OceanGate در حال افزایش تحقیقات در مورد دومین سفر اکتشافی خود در اعماق دریا به تایتانیک است

OceanGate در حال افزایش تحقیقات در مورد دومین سفر اکتشافی خود در اعماق دریا به تایتانیک است

کمان نمادین تایتانیک از تصویری از اکتشاف تایتانیک در سال 2021 بیرون زده است (عکس از OceanGate)

یک سال پس از اولین سفر OceanGate به تایتانیک، کشتی غرق شده مستقر در اورت، شرکت واشنگتن در حال آماده شدن برای دومین مجموعه سالانه غواصی خود است که از هفته آینده آغاز می شود – و این بار علم در مرکز صحنه خواهد بود.

اکسپدیشن تابستان گذشته آغازی بود بر آنچه که باید سالانه یک سری بازدید از خرابه های 110 ساله باشد، تقریبا 13000 فوت زیر سطح اقیانوس اطلس شمالی. همانطور که همه طرفداران فیلم می دانند، کشتی تایتانیک در اولین سفر خود از انگلستان به نیویورک در سال 1912 به یک کوه یخ برخورد کرد و غرق شد و باعث مرگ بیش از 1500 نفر شد.

کشتی غرق شده در سال 1985 دوباره کشف شد و از آن زمان تحت یک سری تحقیقات خدمه و روباتیک قرار گرفته است. اما طرح OceanGate متفاوت است. این شرکت 13 ساله و شرکای تحقیقاتی آن در حال کار برای مستندسازی چگونگی تغییر سریع تایتانیک و محیط اطراف آن از سال به سال – با حمایت مشتریانی که هر کدام 250000 دلار برای شرکت در ماجراجویی می پردازند، هستند.

اکسپدیشن مقدماتی تایتانیک برای کاوش در سایت، لاشه هواپیما را با جزئیات بی سابقه ای مستند می کند، و یک خط پایه برای ردیابی تغییرات آینده ایجاد می کند. استاکتون راش، مدیرعامل OceanGate گفت که این اکسپدیشن “کمی لرزان بود”.

راش امروز در جریان بررسی آنلاین اکسپدیشن تایتانیک 2022 گفت: “چالش‌های فنی زیادی داشتیم که فکر نمی‌کنیم امسال داشته باشیم.” بنابراین تعداد زیادی از این چیزها وجود دارد، اما ما هنوز بهترین تصاویر ساخته شده را داریم.

امسال، تیم تحقیقاتی OceanGate بر روی زیست شناسی و همچنین باستان شناسی محل استراحت تایتانیک تمرکز خواهد کرد. با مشارکت یک شرکت کانادایی به نام eDNAtec، خدمه زیردریایی تیتان OceanGate نمونه های آب را برای تجزیه و تحلیل DNA جمع آوری خواهند کرد.

قطعات DNA محیطی یا eDNA با استفاده از فناوری EnviroSeq eDNAtec توالی یابی و تجزیه و تحلیل خواهند شد. بورلی مک‌کلنان، بوم‌شناس برجسته در مرکز کاربردهای ژنومیک زیست محیطی eDNAtec، گفت که این فناوری «واقعاً نحوه توصیف اکوسیستم‌ها را تغییر می‌دهد».

او گفت: «ما می‌توانیم تنوع زیستی کلی را از نمونه‌های محیطی پیدا کنیم، جایی که قبلاً مجبور بودیم از روش‌های زیادی برای مطالعه کل اکوسیستم استفاده کنیم.

یکی دیگر از اعضای تیم تحقیقاتی، آنا گبروک، بوم شناس دریایی در دانشگاه ادینبورگ، بر چگونگی پراکندگی لاروهای مرجانی در اعماق دریا از یک کشتی غرق شده تمرکز خواهد کرد. گبروک گفت: «بقایای کشتی تایتانیک تا چه حد می‌تواند به عنوان منبع لارو برای جمعیت‌های جدید عمل کند؟»

استیو راس، دانشمند ارشد این اکسپدیشن از دانشگاه کارولینای شمالی در ویلمینگتون، گفت که چنین تحقیقاتی می تواند اسرار عمیق اکوسیستم های اعماق دریا را حل کند. راس گفت: «کشتی‌های غرق‌شده و دیگر ساختارهای صلب جزایر تنوع زیستی هستند. «آنها نوع متفاوتی از زیستگاه را در مکانی ایجاد می کنند که ممکن است آن زیستگاه وجود نداشته باشد و حیوانات را جذب می کنند. بنابراین نشان دهنده یک بهبود بالقوه در بستر دریا از نظر زیستگاه و بهره وری است.

راس گفت که تحقیقات امسال تقریباً به طور قطع غافلگیرکننده خواهد بود.

او گفت: «برخی از حیواناتی که مشاهده می‌کنیم فقط از روی نمونه‌های مرده شناخته می‌شوند. “ما به حیوانات در موقعیت زندگی آنها نگاه خواهیم کرد. شاید برای اولین بار بتوانیم رنگ و رفتار آنها را توصیف کنیم. همچنین مشاهده برخی از گونه هایی که برای علم جدید هستند بسیار امکان پذیر است.”

گبروک گفت که داده های تولید شده توسط تحقیقات تایتانیک به طور آشکار با سایر محققان و عموم مردم از طریق پایگاه داده iAtlantic به اشتراک گذاشته خواهد شد.

فرصت‌های کاوش در زیستگاه‌های اعماق دریا کمتر رایج است و تقریباً غیرقابل شنیدن است که بتوانیم سال به سال از همان زیستگاه بازدید کنیم.

راش گفت: «یکی از راه‌هایی که می‌توانیم از این نوع تحقیقات حمایت کنیم، یافتن راه‌های مختلف برای تأمین مالی آن است. ما می توانیم مانند امسال و مانند سال گذشته رسانه ها را بگیریم و از این خرابه ها و این مکان ها عکس بگیریم. و ما می‌توانیم افرادی را که می‌خواهند در تأمین مالی عملیات کمک کنند را برای مشارکت جذب کنیم. این به ما یک راه کاملاً متفاوت برای تأمین مالی این امر می دهد و می توانیم هر سال به تایتانیک و سایر سایت ها بازگردیم.

اکسپدیشن امسال در 15 ژوئن با عملیات ساحلی مستقر در سنت جانز، نیوفاندلند آغاز می شود. Horizon Arctic که متعلق به کاناداست، زیردریایی تیتان و خدمه OceanGate را در طی یک سری پنج سفر هشت روزه بین سنت جان و محل سقوط حمل خواهد کرد.

راش گفت: “ما انتظار داریم بین 10 تا 25 غواصی انجام دهیم، و این به دلیل آب و هوا بسیار گسترده است.” انتظار می رود که هر غواصی حدود 10 ساعت طول بکشد که نیمی از آن در محل سقوط و نیمی دیگر در حمل و نقل سپری می شود.

استاکتون راش، مدیر عامل OceanGate و کیم فرانک، نویسنده، یک تاج گل یادبود زیست تخریب پذیر برای یادبود جان باختگان در غرق شدن کشتی تایتانیک برگزار می کنند. (عکس از OceanGate)

خدمه هر غواصی متشکل از یک خلبان، یک محقق و سه متخصص ماموریت خواهد بود که هر یک از آنها هزینه آموزش و نگهداری شش رقمی را پرداخت می کنند.

راش می‌گوید: «هرکس وظیفه‌ای دارد، چه نقشه‌برداری یا عکاسی از یک مرجان خاص». اما پس از آن فقط امکان یک مطالعه کلی وجود دارد. آنها می توانند در اطراف میدان زباله قدم بزنند و به دنبال اشیاء کشف نشده دیگر بگردند.

فصل اکسپدیشن OceanGate قرار است در 25 جولای به پایان برسد.

در طول سه و نیم دهه گذشته، هزاران اثر از غرق کشتی تایتانیک نجات یافته است. اما این در دستور کار اکسپدیشن های OceanGate نیست. راش گفت: “ما چیزی نمی گیریم.”

در عوض، تیم OceanGate چیزی را پشت سر می گذارد: یک تاج گل یادبود.

راش گفت: “در واقع، ما در هر ماموریتی که به آنجا می رویم یک مراسم یادبود کوچک داریم تا مطمئن شویم که افراد زیادی در آن مکان جان باخته اند.” “امید ما این است که با کسب دانش هر چه بیشتر و حفظ علاقه خود به تاریخ تایتانیک، آنچه را که اتفاق افتاده تایید کنیم.

برای جزئیات بیشتر در مورد تایتانیک Survey و دیگر ماجراهای زیر آب OceanGate، وب سایت OceanGate Expeditions را بررسی کنید.