• خانه
  • اخبار
  • NRO قراردادهای چند میلیارد دلاری با BlackSky، Maxar و Planet برای تصاویر ماهواره ای جاسوسی می بندد.

NRO قراردادهای چند میلیارد دلاری با BlackSky، Maxar و Planet برای تصاویر ماهواره ای جاسوسی می بندد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
NRO قراردادهای چند میلیارد دلاری با BlackSky، Maxar و Planet برای تصاویر ماهواره ای جاسوسی می بندد.

NRO قراردادهای چند میلیارد دلاری با BlackSky، Maxar و Planet برای تصاویر ماهواره ای جاسوسی می بندد.
کانسپت این هنرمند یکی از ماهواره های بلک اسکای را در مدار نشان می دهد. (تصویر آسمان سیاه)

سه شرکت تصویربرداری ماهواره ای به لطف مجموعه ای از قراردادهایی که امروز اعلام شد، در مسیر دریافت میلیاردها دلار از سرویس اطلاعات ملی در دهه آینده هستند.

این شرکت‌ها همان اپراتورهای ماهواره‌ای هستند که سه سال پیش از NRO قراردادهای تحقیقاتی گرفتند: BlackSky، Maxar Technologies و Planet.

BlackSky که در سیاتل راه اندازی شد و اکنون در ویرجینیا مستقر است، می گوید که قرارداد تصویربرداری لایه خرده فروشی الکترواپتیکال یک اشتراک پایه پنج ساله با قیمت اولیه 85.5 میلیون دلار به اضافه گزینه هایی برای تمدید قرارداد برای مدت طولانی (مثلا 10 سال) ایجاد می کند. در صورت اعمال تمام اختیارات، ارزش کل قرارداد 1.021 میلیارد دلار خواهد بود.

Maxar مستقر در کلرادو، که برای اولین بار تصاویر ماهواره ای تجاری را به NRO ارائه کرد، سالانه 300 میلیون دلار برای پنج سال اول، به علاوه گزینه هایی برای 1.74 میلیارد دلار در پنج سال آینده دریافت خواهد کرد. ارزش کل بالقوه 3.24 میلیارد دلار خواهد بود. پلنت مستقر در کالیفرنیا ارزش قرارداد خود را فاش نکرد.

ارزش سهام بلک اسکای امروز تقریباً دو برابر شد و به پایان معاملات با 2.33 دلار به ازای هر سهم رسید. قیمت سهام Maxar نزدیک به 18 درصد افزایش یافت و به 28.86 دلار رسید. در همین حال، سهام Planet 14 درصد افزایش یافت و روز را با 5.73 دلار به پایان رساند.

تصاویر تجاری که اغلب به روز می شوند ارزش خود را برای جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در بحران هایی مانند جنگ در اوکراین ثابت کرده است. NRO گفت معاملات امروز بزرگترین قرارداد تصویر تجاری آژانس است.

کریس اسکولز، مدیر NRO در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: “NRO یک استراتژی طولانی مدت برای “خریدن آنچه می توانیم، ساختن آنچه نیاز داریم” دارد. “تنوع ارائه شده توسط معماری در حال گسترش ما، متشکل از هر دو سیستم تجاری و NRO، انعطاف پذیری ما را افزایش می دهد و اجازه می دهد تا رویکردی یکپارچه نسبت به تهدیدات پیش روی ملت ما داشته باشیم.

برایان اوتول، مدیر عامل بلک اسکای گفت که این جایزه “واقعاً یک روز بزرگ و بزرگ” برای شرکت او بود. او به brooztechnology گفت: “ما به تازگی توسط یکی از مهم ترین مشتریان در جهان تایید شده ایم.”

NRO قراردادهای چند میلیارد دلاری با BlackSky، Maxar و Planet برای تصاویر ماهواره ای جاسوسی می بندد.
این مونتاژ برخی از تصاویری را نشان می دهد که ماهواره های بلک اسکای به مدت یک هفته در ماه آوریل از اوکراین گرفته اند. برای نمایش بزرگتر روی تصویر کلیک کنید. (عکس های بلک اسکای)

O’Toole گفت توانایی BlackSky برای بررسی مکرر اهداف تصویر یک نقطه فروش کلیدی است. وی گفت: آنچه در اینجا گسترش یافته است نیاز به نظارت با فرکانس بالا در مکان های استراتژیک است. ما در حال حاضر پلتفرمی داریم که اولین در نوع خود است که این کار را انجام می دهد و نظارت ساعتی را ارائه می دهد. و ما می‌توانیم آن داده‌ها را بسیار سریع و مستقیماً در سیستم دولتی ارائه کنیم.”

اوتول گفت که بلک اسکای در حال حاضر 14 ماهواره در مدار پایین جهانی خود دارد و قرار است ماهواره های مدرن Gen-3 خود را به صورت فلکی اضافه کند. LeoStella، یک سرمایه گذاری مشترک متعلق به بلک اسکای و تالس آلنیا اسپیس، در حال ساخت ماهواره های Gen-3 در مقر خود در توکیلا، واش است.

اوتول گفت: “ما سال آینده با قابلیت های Gen-3 گسترش صورت فلکی را آغاز خواهیم کرد و به 30 ماهواره خواهد رسید.” وقتی به 30 رسیدیم، این امر نظارت ساعتی ما را به توانایی رصد 30 دقیقه ای کاهش می دهد.

اوتول گفت: «ما می‌توانیم این فرصت را به موقع داشته باشیم تا بتوانیم مطابق با تقاضای بازار بسازیم و پرتاب کنیم.» «ما تابع مدل قدیمی نیستیم که باید پنج سال زودتر شروع کنید تا بفهمید ظرفیت شما چقدر است.

اوتول گفت که امکانات BlackSky در سیاتل همچنان بخشی از این اقدام خواهد بود.

او گفت: “ببینید، سیاتل جایی است که این شرکت شروع به کار کرد، و این در قلب توانایی های فضایی ما است.” ما به توسعه در سیاتل ادامه می دهیم. در واقع، ما در سال های آینده به یک دفتر جدید توسعه خواهیم داد. اینجا جایی است که مرکز برتری ما برای فضا است و در حین کار نیز همینطور خواهد ماند.»