MIT دقیق ترین شبیه سازی جهان اولیه را منتشر کرده است

MIT دقیق ترین شبیه سازی جهان اولیه را منتشر کرده است

دانشمندان موسسه MIT با همکاری دانشگاه هاروارد و موسسه ماکس پلانک آلمان توانسته اند جهان اولیه را شبیه سازی کنند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، شبیه سازی توسعه یافته از دنیای اولیه دقیق ترین شبیه سازی است. بر اساس بیانیه اخیر موسسه فناوری ماساچوست، این شبیه سازی می تواند تصویر دقیقی از چگونگی ایجاد جهان پس از انفجار بزرگ ارائه دهد. این شبیه سازی که الهه سپیده دم نامیده می شود، آتروسک نام دارد و با بازسازی کیهان شناسی جهان مرتبط است. این طرح به این دلیل ساخته شد که این دوره اغلب اخترفیزیکدانان را گیج می کند.

تروسک نام باستانی تمدنی در شبه جزیره ایتالیا است که از حدود 700 سال قبل از میلاد تا اواسط قرن اول وجود داشته و با ظهور امپراتوری روم از بین رفته است.

دوره باز یونیزه شده همچنین برای فرآیند پس از قرون تاریک و دومین انتقال فاز اصلی گاز در جهان اعمال می شود. با توجه به اینکه بیشتر مواد این فرآیند از هیدروژن تشکیل شده است به آن گازی شدن هیدروژنی نیز می گویند. این شبیه سازی ممکن است برخی از سوالات گذشته در مورد جهان را روشن کند، از جمله حرکت نور در جهان اولیه و مسئولیت کهکشان های یونیزه کننده.

به گفته آرون اسمیت از موسسه اخترفیزیک و تحقیقات فضایی انستیتوی فناوری ماساچوست، یکی از اعضای ناسا، این شبیه سازی می تواند به جهان اولیه مرتبط باشد. همچنین می توان آن را یک آنالوگ ایده آل در تاسیسات نظارتی آینده در نظر گرفت. تاکنون شبیه‌سازی‌های زیادی از کیهان‌شناسی وجود دارد که همگی مدل‌سازی با وضوح پایین یا شبیه‌سازی مسافت‌های طولانی را ارائه می‌کنند. اما این پروژه شبیه سازی دقیقی از بازتولید جهان با جزئی ترین و دقیق ترین نمای را ارائه می دهد.