• خانه
  • اخبار
  • Microsoft Azure دسترسی به رایانش ابری را از طریق ماهواره های Starlink اسپیس ایکس افزایش می دهد

Microsoft Azure دسترسی به رایانش ابری را از طریق ماهواره های Starlink اسپیس ایکس افزایش می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
Microsoft Azure دسترسی به رایانش ابری را از طریق ماهواره های Starlink اسپیس ایکس افزایش می دهد

Microsoft Azure دسترسی به رایانش ابری را از طریق ماهواره های Starlink اسپیس ایکس افزایش می دهد
یک بشقاب ماهواره ای SpaceX Starlink به دستگاه Azure Stack Edge مایکروسافت متصل است. (عکس از مایکروسافت)

با کمک SpaceX، مایکروسافت گام بعدی را در جهت ادغام محاسبات ابری با اتصال ماهواره ای همه جا بر می دارد.

مایکروسافت امروز شروع یک پیش‌نمایش خصوصی برای Azure Orbital Cloud Access را اعلام کرد که به کاربران امکان می‌دهد تقریباً از هر نقطه‌ای از طریق صورت فلکی ماهواره استارلینک SpaceX به ابر متصل شوند.

در حال حاضر، پیش نمایش به مشتریان دولتی Microsoft Azure محدود می شود. اما جیسون زاندر، معاون اجرایی مایکروسافت در مأموریت‌های استراتژیک و فناوری، گفت که “ما در حال حاضر روی در دسترس بودن عمومی و گسترش تجاری کار می‌کنیم.”

Zander در پاسخ به سؤالات ایمیلی به brooztechnology گفت: «این جدول زمانی با تکامل کار ما با مشتریان پیش‌نمایش خصوصی و بازخورد مشتریان تعیین می‌شود.

اعلامیه امروز که همزمان با کنفرانس هفته جهانی کسب و کار ماهواره در پاریس است، تقریباً دو سال پس از اعلام همکاری مایکروسافت با SpaceX برای دسترسی ابری ماهواره ای منتشر شد.

از آن زمان، SpaceX بیش از 2000 ماهواره دیگر Starlink را پرتاب کرده است که در تاسیسات این شرکت در ردموند، واشنگتن، نه چندان دور از مقر مایکروسافت ساخته شده اند. این استقرارهای مداوم راه را برای ورود Azure Orbital Cloud Access هموار می کند.

Gwynn Shotwell، رئیس و مدیر عامل SpaceX در بیانیه‌ای گفت: «اتصال جهانی پرسرعت و با تأخیر کم استارلینک، در ارتباط با زیرساخت‌های Azure، کاربران را قادر می‌سازد تا به دسترسی فیبر نوری به محاسبات ابری در هر کجا و در هر زمان دسترسی داشته باشند. ما از ارائه این راه حل به بخش دولتی و خصوصی هیجان زده هستیم.

SpaceX در حال حاضر دسترسی به Starlink را به صورت تجاری می فروشد، اما ترتیب مایکروسافت Azure یک قرارداد بسته است: Zander گفت ساختار قیمت گذاری یک “راه اندازی ساده دو طرفه” است که شامل هزینه اشتراک ماهانه است که شامل هزینه آنتن می شود، و مدل پرداخت برای استفاده از ظرفیت ماهواره

Zander گفت: “هیچ هزینه اضافی برای تجهیزات/اجاره وجود ندارد.”

این سرویس با فناوری شبکه‌های نرم‌افزاری تعریف‌شده از Juniper Networks یکپارچه شده است، که به مشتریان اجازه می‌دهد اتصال بین شبکه‌های فیبر، سلولی و ماهواره‌ای را در اولویت قرار دهند.

مایکروسافت و اسپیس ایکس قبلاً این سیستم را با مشتریان آزمایشی، مانند مرکز آتش نشانی ملی بین سازمانی در Boise، آیداهو آزمایش کرده اند. آزمایش NIFC چندین کانال ارتباطی را از میدان به FireNet، یک برنامه مدیریت آتش‌سوزی مبتنی بر ابر ارائه کرد.

زندر گفت: «ما به ارتباطات انعطاف‌پذیر و قابلیت‌های شکست با ترافیک اولویت‌بندی شده هوشمند بر روی شبکه‌های سلولی، فیبر یا ماهواره‌ای دست یافته‌ایم.

Microsoft Azure دسترسی به رایانش ابری را از طریق ماهواره های Starlink اسپیس ایکس افزایش می دهد
جیسون زندر معاون اجرایی ماموریت‌های استراتژیک و فناوری مایکروسافت است (عکس از مایکروسافت)

همچنین امروز، Zander اعلام کرد که پلتفرم کنترل ماهواره‌ای مبتنی بر ابر مایکروسافت، Azure Orbital Ground Station، پس از دو سال توسعه در دسترس عموم قرار می‌گیرد. او گفت که مایکروسافت آزور با شرکای صنعتی کار خواهد کرد “تا اپراتورهای ماهواره‌ای را قادر سازد تا بر روی ماهواره‌های خود تمرکز کنند و با اطمینان بیشتر از فضای ابری با هزینه‌ها و تاخیر کمتری کار کنند.”

شرکای مایکروسافت در راه اندازی “ایستگاه زمینی به عنوان یک سرویس” شامل KSAT، ارائه دهنده خدمات ایستگاه زمینی جهانی مستقر در نروژ است. Pixxel و Muon Space، اولین پذیرندگان این پلتفرم. و Loft Orbital، یک شرکت زیرساخت فضایی مستقر در کالیفرنیا.

زندر گفت: «نخستین ماهواره Loft با قابلیت Azure سال آینده پرتاب می‌شود و در دسترس دولت‌ها و شرکت‌ها قرار خواهد گرفت تا برنامه‌های نرم‌افزاری خود را بر روی سخت‌افزار فضایی به‌طور یکپارچه در محیط Azure مستقر کنند.

Zander پیشرفت در کمپین Microsoft Azure را برای تغییر تمرکز عملیات ماهواره از سخت افزار به نرم افزار از طریق رویکردی به نام مجازی سازی گزارش داد. مایکروسافت و شرکای آن اخیراً نشان دادند که چگونه یک مودم iDirect با نرخ داده بالا را می توان به طور کامل به عنوان بخشی از نرم افزار ارتباطات ماهواره ای Azure مجازی سازی کرد.

پس از این نمایش، مایکروسافت و SES، یک اپراتور شبکه ماهواره‌ای مستقر در لوکزامبورگ، برای ایجاد معماری برای ایستگاه‌های زمینی کاملاً مجازی‌سازی شده، نیروهای خود را ملحق خواهند کرد. Zander گفت که درخواست پیشنهادات در اواخر سال جاری برای استخدام اولین گروه از شرکت کنندگان در برنامه مجازی سازی Satcom ارائه خواهد شد.

مایکروسافت تنها نیروگاه محاسبات ابری نیست که قصد دارد از دارایی های مبتنی بر فضا استفاده کند: خدمات وب آمازون همچنین طیف وسیعی از پیشنهادات فضا محور از جمله ایستگاه زمینی AWS و شتاب دهنده فضایی AWS را ارائه می دهد. در سال‌های آینده، تلاش ماهواره‌ای باند پهن آمازون، معروف به پروژه کویپر، احتمالاً نقشی را برای AWS ایفا می‌کند که شبیه نقش SpaceX برای Microsoft Azure است.

هنگامی که از طریق ایمیل در مورد تفاوت های بین رویکرد Azure و رویکرد رقبای آن سؤال شد، Zander مشارکت هایی را که مایکروسافت با شرکت های هوافضای پیشرو ایجاد کرده است برجسته کرد.

او گفت: «ما آگاهانه رویکرد مشارکت محور را در مقابل ساخت و پرتاب ماهواره های خودمان اتخاذ کرده ایم. با این اعلامیه‌ها، می‌توانید ببینید که ما در حال حاضر محصولاتی را به بازار می‌آوریم (و نه ماه‌ها یا سال‌ها بعد)، که گواهی بر رویکرد مشارکت ما و کارایی‌هایی است که ایجاد می‌کند.

Zander همچنین افراد پشت محصولات را برجسته کرد.

“Azure Space یک ماموریت استراتژیک این شرکت است و ما معتقدیم که داشتن یک راه حل ماهواره ای در قلب توانایی ما برای ارائه موثر ابر مقیاس بزرگ است و ما در حال سرمایه گذاری برای حمایت از آن با تیمی هستیم که به سرعت به صدها نفر اختصاص داده شده است. منابع مهندسی در دو سال کوتاه.» او گفت. “Azure Space به سرعت از رویا به واقعیت منتقل شده است، و ما مشتاقانه منتظر ادامه همکاری با شرکا و مشتریان خود برای توسعه راه حل هایی هستیم که از این جهان نوظهور فناوری استفاده می کند.”