• خانه
  • اخبار
  • MagniX در حال انشعاب از هواپیماهای برقی است و به سمت هیدروژن نیز می رود

MagniX در حال انشعاب از هواپیماهای برقی است و به سمت هیدروژن نیز می رود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
MagniX در حال انشعاب از هواپیماهای برقی است و به سمت هیدروژن نیز می رود

دش 8 با موتور هیدروژنی
تصویر یک هنرمند هواپیمای هیدروژنی دش 8 را نشان می دهد که مجهز به سیستم پیشرانه MagniX است که در نمای سبز مشخص شده است. (تصویر MagniX)

MagniX سالهاست که روی سیستم‌های پیشرانه الکتریکی کار می‌کند، اما اکنون این شرکت مستقر در اورت، واشنگتن، سلول‌های سوخت هیدروژنی را برای پرواز بدون کربن به مجموعه انرژی خود اضافه می‌کند.

این طرح توسعه به دنبال همکاری MagniX با Universal Hydrogen که دو سال پیش اعلام شد و آزمایش اولیه پرواز در ماه گذشته یک هواپیمای تمام الکتریکی Eviation مجهز به موتورهای 650 کیلوواتی MagniX است.

سال گذشته، MagniX و Universal Hydrogen گفتند که با Plug Power و AeroTEC برای ایجاد مرکز آزمایش و خدمات هوانوردی هیدروژن در فرودگاه بین‌المللی Grant County در موزس لیک، واشنگتن، جایی که آزمایش پرواز Eviation انجام شد، همکاری خواهند کرد.

MagniX امروز اعلام کرد که توسعه سلول های سوختی هیدروژنی را برای تکمیل سیستم های پیشرانه الکتریکی باتری و هیبریدی خود آغاز خواهد کرد.

نونو تابوردا، مدیرعامل MagniX در یک بیانیه خبری گفت: “آینده هوانوردی پایدار به ترکیبی از راه حل ها نیاز دارد.” ما تجربه و تخصص خود را برای پیشرفت فناوری پیل سوختی هیدروژنی به ارمغان می آوریم که به ما امکان می دهد حتی هواپیماهای بیشتری را نیرو دهیم. MagniX با اشتیاق و نوآوری به سمت آینده هدایت می‌شود.»

تامین نیروی کافی برای هواپیماهای تمام الکتریکی یک چالش کلیدی برای صنعت هوانوردی است. هواپیمای باتری آلیس شرکت Eviation که در دریاچه موزس و در مقر این شرکت در آرلینگتون، واشنگتن در حال توسعه است، برای حمل تنها 9 مسافر طراحی شده است. ماه گذشته، گرگوری دیویس، مدیرعامل Eviation گفت که فناوری باتری باید همزمان با چرخه توسعه آلیس پیشرفت کند تا به هدف سال 2027 تحویل هواپیماها دست یابد.

در مقابل، MagniX می‌گوید که هیدروژن چگالی انرژی نسبتاً بالایی دارد و این توانایی را برای هواپیماهای الکتریکی با 50 تا 90 مسافر فراهم می‌کند – یعنی پنج تا 10 برابر بیشتر از مسافری که آلیس می‌تواند حمل کند.

ریونا آرمسمیت، مدیر ارشد فناوری MagniX گفت: «همانطور که MagniX در پیشرانه الکتریکی جهان را رهبری کرد، ما اکنون این شانس را داریم که بار دیگر در توسعه فناوری هیدروژن پیشتاز باشیم. این فناوری پتانسیل این را دارد که نقش مهمی در آغاز عصر پرواز بدون کربن داشته باشد. با تکمیل برنامه‌های برقی و هیبریدی باتری موجود، این امکان را به ما می‌دهد تا به بهترین شکل به بازار فضای الکتریکی خدمت کنیم و نیازهای سیاره و مشتریان خود را برآورده کنیم.»

علاوه بر Universal Hydrogen and Eviation، شرکای MagniX شامل سازنده هواپیماهای برزیلی Desaer، Blade Urban Air Mobility مستقر در نیویورک، Faradair مستقر در بریتانیا، Sydney Seaplanes مستقر در استرالیا، H55 مستقر در سوئیس و ونکوور، Harbor Air مستقر در بریتیش کلمبیا است. MagniX همچنین یک قرارداد 74.3 میلیون دلاری با ناسا برای نمایش فناوری های پیشرانه الکتریکی دارد.

یکی دیگر از شرکت های هوانوردی که بر روی سلول های سوختی هیدروژنی تمرکز دارد ZeroAvia مستقر در کالیفرنیا است که با خطوط هوایی آلاسکا مستقر در سیاتل همکاری می کند تا یک هواپیمای دی هاویلند Q400 را به سیستم نیروی محرکه هیدروژن-الکتریک خود برای اهداف نمایشی مجهز کند. این کار در یک مرکز تحقیق و توسعه در Paine Field در Everett، نه چندان دور از مقر MagniX انجام می شود.