منو سایت

M1 Ultra 8 برابر بزرگتر از تراشه M1 است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
M1 Ultra 8 برابر بزرگتر از تراشه M1 است

تراشه جدید و قدرتمند M1 Ultra اپل که شامل دو تراشه M1 Max خواهد بود، هشت برابر بزرگتر به نظر می رسد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، اپل در رویداد Peek Performance از تراشه جدید خود با نام M1 Ultra رونمایی کرد. این تراشه قدرتمند در حالی معرفی شد که این شرکت تراشه M1 خود را به طور انحصاری برای مک در سال 2020 معرفی کرد. بسیاری از منتقدان در آن زمان معتقد بودند که تراشه و معماری استفاده شده در آن قادر به پاسخگویی به پردازش قدرتمند کلاس دسکتاپ نخواهد بود. اما اپل در این تراشه جدید نشان داده است که علاوه بر رفع وابستگی به دیگر تراشه سازان، موفق به تولید تراشه ای بسیار قدرتمند با مصرف بهینه انرژی شده است.

Wccftech در گزارشی اعلام کرد که تراشه اپل با تغییرات قابل توجهی در محصول اصلی ساخته شده است، نه تنها با افزودن قطعات جدید. طبق گفته اپل، این تراشه حدود 8 برابر بزرگتر از تراشه M1 است. با توجه به اندازه چشمگیر این تراشه، احتمالا استفاده از مک های اپل به عنوان مک بوک پرو 13 اینچی یا مک بوک ایر M1 امکان پذیر نخواهد بود و تنها در مک استودیو و کیس های بزرگتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، اندازه این تراشه نشان می دهد که به سیستم خنک کننده قوی تری نسبت به دستگاه هایی مانند مک بوک پرو M1 Max 16 اینچی نیاز خواهد بود. اپل درباره روند تولید این تراشه گفت در واقع دو تراشه M1 Max را با روش اولتراسونیک ترکیب کرده است.

این نشان می دهد که دو تراشه ترکیبی احتمالاً قادر خواهند بود 2.5 ترابایت پهنای باند بین دو سیستم روی تراشه فراهم کنند. همچنین تفاوت توان بین M1 Ultra و M1 با دانستن مشخص می شود.

اپل گفت که تعداد ترانزیستورهای تراشه M1 Ultra هفت برابر بیشتر از مدل M1 است. حدود 114 میلیارد ترانزیستور در این تراشه وجود دارد.

تراشه M1 Ultra امکان استفاده از 128 گیگابایت رم با حداکثر پهنای باند 800 گیگابایت بر ثانیه را فراهم می کند. با توجه به تفاوت های این دو تراشه، می توان نتیجه گرفت که اپل از زمان معرفی اولین نسل از تراشه های خود به تراشه M1 Ultra، پیشرفت چشمگیری داشته است.