• خانه
  • اخبار
  • M1 Ultra اپل آن را بالاتر از مک پرو با تراشه 28 هسته ای اینتل قرار می دهد

M1 Ultra اپل آن را بالاتر از مک پرو با تراشه 28 هسته ای اینتل قرار می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
M1 Ultra اپل آن را بالاتر از مک پرو با تراشه 28 هسته ای اینتل قرار می دهد

تراشه های تازه معرفی شده M1 Ultra اپل سریعترین چیپست سفارشی این شرکت و به طور کلی قدرتمندترین پردازنده در سطح دسکتاپ است، با 20 هسته پردازنده همراه با دو چیپست M1 Max. در نتیجه، شما یک سیستم تراشه فوق‌العاده سریع دارید که تقریباً با عملکرد 64 هسته‌ای یک پردازنده دسکتاپ مطابقت دارد، در حالی که انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند. بنچمارک Geekbench در تراشه M1 Ultra اپل به تازگی منتشر شده است که آن را در جایگاه بالاتری نسبت به Mac Pro با تراشه 28 هسته ای اینتل قرار می دهد.

بنچمارک Apple M1 Ultra

نسخه رده بالای M1 Ultra در بنچمارک Geekbench 5 مشاهده می شود که در حالت تک حالت نقاط 1793 دریافت می کند. نتیجه باعث می شود این تراشه سریعتر از Ryzen Threadripper 3990X با 64 هسته و 128 رشته، که نتیجه آن است. 1213 با این حال، چیپست AMD همچنان سریعترین پردازنده در بخش چند هسته ای است 25133 در حالی که نقاط M1 Ultra وجود دارد 24055 او لیاقتش را داشت.

این هنوز یک شاهکار قابل توجه M1 Ultra است، زیرا کمتر از نیمی از هسته های پردازشی دارد و همه آنها گزینه های با کارایی بالا نیستند. M1 Ultra به 20 هسته معمولی و 16 هسته با عملکرد بالا تقسیم می شود که چهار هسته آن بر روی بهره وری انرژی تمرکز دارند. در بنچمارک، این قسمت با 128 گیگابایت رم داخلی جفت شده است که حداکثر حافظه پشتیبانی شده تراشه ها است و پهنای باند کل حافظه را به 800 گیگابایت بر ثانیه افزایش می دهد.

بنچمارک Apple M1 Ultra

بنچمارک Apple M1 Ultra

در عین حال، M1 Ultra نه تنها به دلیل تولید انبوه در فرآیند 5 نانومتری، بلکه به دلیل توسعه آن بر اساس معماری کاملاً متفاوت بسیار کارآمد است. کاهش مصرف انرژی این SoC امکان نصب آن را در یک محفظه طراحی کوچک فراهم می کند مک استودیو اگرچه قیمت گزاف چنین سخت افزاری بسیار بالاست.

در مورد اینکه اپل چگونه توانسته به چنین سطوح عملکرد باورنکردنی دست یابد، باید بگوییم که از طریق فرآیندی به نام UltraFusion که دو چیپست M1 Max را با هم ترکیب می کند تا 2.5 ترابایت پهنای باند بین این دو را فراهم کند. اپل همچنین ادعا می‌کند که جدیدترین و بهترین SoCهای آن‌ها می‌توانند ۹۰ درصد عملکرد چند هسته‌ای بالاتری نسبت به سریع‌ترین تراشه رایانه رومیزی ۱۶ هسته‌ای ارائه دهند، در حالی که همان قدرت را مصرف می‌کنند.

M1 Ultra اپل آن را بالاتر از مک پرو با تراشه 28 هسته ای اینتل قرار می دهد

از نظر پردازنده گرافیکی، M1 Ultra تا 4.5 برابر سریعتر از Imec 27 اینچی و 80 درصد سریعتر از Mac Pro سطح بالا با گرافیک AMD Radeon Pro W6900X است. اپل در مراسم دیروز خود اعلام کرد که مک استودیوتا 80 درصد سریعتریکی از سریع ترین Mac Pro است.

متأسفانه، به دلیل عملکرد Geekbench 5، این بنچمارک ممکن است از برخی تراشه ها نسبت به سایر تراشه ها بهتر عمل کند، بنابراین ممکن است نمایش دقیقی از عملکرد M1 Ultra یا AMD Ryzen Threadripper 3990X نداشته باشیم. به طور خلاصه، ما منتظر خواهیم بود تا بنچمارک های بیشتری منتشر شود و ببینیم پردازنده 20 هسته ای اپل در آنها چگونه کار می کند.

نظر شما در مورد بنچمارک تراشه Apple Geekbench M1 Ultra و عملکرد فوق العاده آن در دو حالت تک هسته ای و چند هسته ای چیست؟