• خانه
  • اخبار
  • IonQ یک کارخانه محاسبات کوانتومی در منطقه سیاتل افتتاح خواهد کرد و قصد دارد یک میلیارد دلار سرمایه گذاری کند

IonQ یک کارخانه محاسبات کوانتومی در منطقه سیاتل افتتاح خواهد کرد و قصد دارد یک میلیارد دلار سرمایه گذاری کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
IonQ یک کارخانه محاسبات کوانتومی در منطقه سیاتل افتتاح خواهد کرد و قصد دارد یک میلیارد دلار سرمایه گذاری کند

IonQ یک کارخانه محاسبات کوانتومی در منطقه سیاتل افتتاح خواهد کرد و قصد دارد یک میلیارد دلار سرمایه گذاری کند
IonQ قصد دارد کامپیوترهای کوانتومی را در یک مرکز 65000 فوت مربعی در Bothell، واشنگتن بسازد (عکس از IonQ)

IonQ مستقر در مریلند می‌گوید در حال افتتاح یک مرکز تحقیقاتی و تولیدی 65000 فوت مربعی در Bothell، واشنگتن برای ساخت رایانه‌های کوانتومی است. این شرکت می‌گوید این افتتاح بخشی از برنامه گسترده‌تر IonQ برای سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری در شمال غربی اقیانوس آرام طی ۱۰ سال آینده است.

بنا به گزارش IonQ، تأسیسات Bothell اولین مرکز تولید کامپیوتر کوانتومی اختصاصی شناخته شده در ایالات متحده خواهد بود. پیتر چاپمن، یکی از مدیران سابق آمازون که به عنوان مدیرعامل و رئیس IonQ خدمت می کند، امروز در یک خبر خبری گفت که منطقه سیاتل “بهترین مناسب برای تاسیسات جدید ما است.”

چپمن گفت: «فناوری های پیشرفته مانند محاسبات کوانتومی برای حل فوری ترین چالش های جهان مانند تغییرات آب و هوا، انرژی و حمل و نقل کلیدی هستند. “منطقه سیاتل برای چندین دهه مرکز نوآوری و تولید فناوری بوده و دارای نیروی کار ماهری است که ما برای طراحی، ساخت و تولید کامپیوترهای کوانتومی خود نیاز داریم.”

ساختمانی در بوتلز Monte Villa Parkway، که زمانی دفاتر AT&T Wireless را در خود جای داده بود، میزبان دومین مرکز داده کوانتومی این شرکت خواهد بود و به عنوان سایت مهندسی تولید اولیه برای آمریکای شمالی عمل خواهد کرد. IonQ می گوید قصد دارد در سال های آینده هزاران شغل در شمال غربی اقیانوس آرام ایجاد کند.

مانند هوش مصنوعی، علم اطلاعات کوانتومی مرز جذابی برای صنعت کامپیوتر است.

بر خلاف روش پردازش یک یا صفر که زیربنای محاسبات کلاسیک است، محاسبات کوانتومی از ویژگی‌های عجیب فیزیک کوانتومی بهره می‌برد که در آن یک بیت کوانتومی (یا «کیوبیت») می‌تواند چندین مقدار را تا زمان خواندن نتایج نشان دهد. محاسبات کوانتومی برای حل مسائلی که شامل بهینه‌سازی سیستم‌ها (به عنوان مثال، باز کردن ترافیک در سیاتل) یا غربال کردن مجموعه‌های داده بزرگ (مثلاً باز کردن ساختار مولکول‌های پیچیده) هستند، مناسب است.

IonQ در سال 2015 به عنوان یک فرعی از دانشگاه مریلند تأسیس شد – و از رویکرد یون به دام افتاده برای محاسبات کوانتومی استفاده می کند، برخلاف رویکرد مدار ابررسانا که مورد علاقه مثلاً IBM و Google است. IonQ علاوه بر دسترسی مستقیم API به سیستم‌های کوانتومی خود، از خدمات محاسبات کوانتومی مبتنی بر ابر که از طریق Amazon Braket، Microsoft Azure و Google Cloud ارائه می‌شود، پشتیبانی می‌کند.

اعلامیه امروز در زمان مهمی برای IonQ انجام می شود: سال گذشته این شرکت سیستم محاسباتی Aria خود را منتشر کرد که می تواند تا 25 کیوبیت الگوریتمی متصل به هم را اجرا کند. نسل بعدی سیستم فورته قصد دارد این سطح از عملکرد را به 32 کیوبیت برساند. و همین ماه، IonQ دارایی‌های عملیاتی Entangled Networks، یک شرکت مستقر در تورنتو را به دست آورد که روی یک رویکرد شبکه‌ای برای محاسبات کوانتومی کار می‌کند.

ساخت تاسیسات IonQ Bothell توسط Dave Mehhuis، معاون مهندسی محصول شرکت نظارت خواهد شد. Mehuys بیش از دو دهه تجربه مدیریت مهندسی سخت افزار، خدمات مشتری و عملیات تولیدی برای شرکت هایی از جمله PsiQuantum و Infinera دارد.

چپمن گفت: «ما می‌دانیم که او برای تیم IonQ ارزش فوق‌العاده‌ای خواهد داشت، زیرا ما برای مقیاس‌بندی عملیات و تجاری‌سازی بیشتر محاسبات کوانتومی تلاش می‌کنیم. “تجربه تولید دیو برای کار ما در PNW بسیار مفید خواهد بود، و توانایی او در رهبری و همچنین مربی تیم های چند رشته ای او را برای این موقعیت جدید مناسب می کند.”

دو تن از قانونگذاران ارشد ایالت واشنگتن از برنامه های توسعه IonQ استقبال کرده اند. سناتور پتی موری، D-Wash.، گفت که قرار دادن این کارخانه در بوتل “یک کار بسیار بزرگ است – و این یک خبر عالی برای ایالت واشنگتن است.”

موری گفت: «باز کردن این مرکز کاملاً به تضمین اینکه ایالت واشنگتن همچنان در نوآوری و فناوری پیشرفته پیشرو است کمک می‌کند – اما این به معنای مشاغلی است که سرمایه‌گذاری در خانواده‌های ما و آینده آنها خواهد بود.»

سوزان دلبین، نماینده ایالات متحده، نماینده دموکرات که نماینده منطقه کنگره است که کارخانه در آن واقع شده است، گفت: اعلامیه امروز “بیشتر بر واشنگتن به عنوان یک مرکز فناوری و نوآوری جهانی برجسته تاکید می کند.”

دلبین گفت: «کامپیوترهای کوانتومی در بسیاری از جنبه‌های فناوری در قرن بیست و یکم نقش محوری خواهند داشت. زیرساخت فناوری منحصربه‌فرد و نیروی کار ماهر جامعه ما چنین فرصت‌هایی را ممکن می‌سازد.»

تجربه چپمن در آمازون تنها ارتباط IonQ با شمال غربی اقیانوس آرام نیست: این شرکت در حال حاضر در سیاتل حضور دارد و در Northwest Quantum Nexus شریک است. سال گذشته، این شرکت با آزمایشگاه ملی شمال غرب اقیانوس آرام همکاری کرد تا روشی را برای تولید جریان ثابتی از یون های باریم برای محاسبات کوانتومی ارائه کند.

چاپمن و سایر نمایندگان IonQ هفته آینده برای اجلاس 2023 Northwest Quantum Nexus Summit در دانشگاه واشنگتن در سیاتل خواهند بود و Alan Boyle از brooztechnology این رویداد را پوشش خواهد داد.