منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • Intellectual Ventures 6.5 میلیون دلار در دعوای محرمانه تجاری علیه دو محقق دریافت می کند

Intellectual Ventures 6.5 میلیون دلار در دعوای محرمانه تجاری علیه دو محقق دریافت می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
Intellectual Ventures 6.5 میلیون دلار در دعوای محرمانه تجاری علیه دو محقق دریافت می کند

Intellectual Ventures 6.5 میلیون دلار در دعوای محرمانه تجاری علیه دو محقق دریافت می کند
تصاویر میکروسکوپ الکترونی روبشی ساختارهای مختلفی از ساطع کننده‌های کاربید سیلیکون را نشان می‌دهند – فناوری پشت پرونده اسرار تجاری شامل Intellectual Ventures و دو تن از محققان سابق آن. (MG. Kang, H. Lezec and F. Sharifi / CNST / NIST / 2013)

یک داور بیش از 6.5 میلیون دلار به عنوان حق الوکاله و سایر هزینه ها به Intellectual Ventures در پرونده دو تن از محققین سابق این شرکت که متهم به به اشتراک گذاری نادرست اسرار تجاری بودند، اعطا کرد.

حکم داور جرج فینکل ماه گذشته صادر شد و در اسنادی که هفته گذشته توسط وکلای Intellectual Ventures در دادگاه عالی کینگ ارائه شد گنجانده شد. آنها از دادگاه می خواهند که حکم و ورود مستقیم تصمیم را تأیید کند. در همین حال وکلای محققان می گویند که جایزه فینکل را به چالش خواهند کشید.

فینکل دریافت که دو محقق، فرد شریفی و راشل کانارا، از اطلاعات محرمانه ای که در حین کار در آزمایشگاه فیزیک پیشرفته Intellectual Ventures در Bellevue، Wash تهیه کرده بودند، سوء استفاده کردند.

اطلاعات بر روی فناوری موسوم به انتشار الکترون سرد متمرکز است. به گفته موسسه ملی استاندارد و فناوری، جایی که این زوج قبل از پیوستن به Intellectual Ventures در آنجا کار می‌کردند، این فناوری می‌تواند برای ایجاد منابع الکترونی کارآمدتر برای کاربردهای مختلف از ارتباطات مایکروویو و سیستم‌های رادار گرفته تا سیستم‌های تصویربرداری اشعه ایکس مورد استفاده قرار گیرد.

Intellectual Ventures 6.5 میلیون دلار در دعوای محرمانه تجاری علیه دو محقق دریافت می کند
فرد شریفی (عکس NIST / 2009)

Intellectual Ventures شریفی را در سال 2014 به عنوان مدیر آزمایشگاه فیزیک پیشرفته استخدام کرد و کانارا به یک دانشمند برجسته در آزمایشگاه تبدیل شد.

سرمایه‌گذاری مبتنی بر Bellevue – که مجموعه‌ای از spinoutها از جمله TerraPower، Kymeta و Echodyne را تشویق کرده است – در حال بررسی تجاری‌سازی فناوری انتشار میدانی از طریق اسپین‌آوت به نام Tetrel است.

اما در اوایل سال 2019، بودجه پروژه رو به اتمام بود و چشم انداز جهت گیری مجدد تیره و تار به نظر می رسید. Intellectual Ventures یکی از رهبران خود، برایان هالووی، را به عنوان رهبری آزمایشگاه فیزیک پیشرفته در مارس 2019 برای ارزیابی مجدد پروژه منصوب کرده است.

در عرض یک ماه، شریفی و کنارا به همراه یک دانشمند APL که به آنها گزارش داد، اخراج شدند. سه دانشمند دیگر استعفا داده اند.

فینکل گفت شریفی و کانارا با راه‌اندازی دستگاه‌های الکترونی کوانتومی یا QD به دنبال تجاری‌سازی این فناوری بودند. آن‌ها تا آنجا پیش رفتند که یک شرکت راه‌اندازی کردند، به دنبال سرمایه‌گذار بودند، با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کردند و سعی کردند بفهمند که سرمایه‌گذاری فکری برای استفاده از مالکیت معنوی‌شان چقدر هزینه می‌گیرد.

بر اساس متنی که در تصمیم فینکل نقل شده، کانارا به هالووی گفت: «شما باید شروع کنید به این فکر کنید که برای کاری که ما انجام داده‌ایم چه می‌خواهید، اسرار تجاری و همه اینها».

این حکم نشان داد که شریفی و کنارا پس از اخراج، متون و فایل های رایانه ای را حذف کردند، رفتاری که به عنوان تخریب عمدی شواهد یا «استفاده» شناخته می شود.

Intellectual Ventures 6.5 میلیون دلار در دعوای محرمانه تجاری علیه دو محقق دریافت می کند
راشل قناری (سرمایه گذاری فکری از طریق توییتر / 2019)

فینکل با این ادعا که این زوج قراردادهای حریم خصوصی خود را نقض کرده اند، از اسرار تجاری سوء استفاده کرده اند و شواهد را از بین برده اند، در کنار سرمایه گذاری فکری قرار گرفت. او گفت که آنها باید 5.7 میلیون دلار حق الوکاله و نزدیک به 804000 دلار هزینه کارشناسی و سایر هزینه ها را به شرکت بازپرداخت کنند.

او نوشت: «با وجود بالا بودن نرخ های ساعتی مورد نیاز، با توجه به تخصص و تجربه وکیل و پیچیدگی مسائل واقعی و حقوقی، معقول است.

Intellectual Ventures برای 5.8 میلیون دلار اضافی فرصت های تجاری از دست رفته، به علاوه 11.6 میلیون دلار دیگر خسارت شکایت کرد. اما فینکل تصمیم گرفت غرامت اعطا نکند. او خاطرنشان کرد که Intellectual Ventures هرگز تترل را دنبال نکرد – و متهمان هرگز دستگاه‌های الکترونی کوانتومی را دنبال نکردند.

فینکل نوشت: «سایتی که آنها ایجاد کردند، QeD، هرگز سرمایه‌گذار را جذب نکرد، کارمندی را استخدام نکرد، هرگز تحقیقی انجام نداد و هرگز محصولی تولید نکرد. علاوه بر این، احتمال غصبی ادعا شده توسط IV حدس و گمان است.

فینکل خواستار دستور دائمی شد تا شریفی و کانارا – به اضافه چهار دانشمند APL که زیر نظر آنها کار می کردند – از استفاده از اطلاعات محرمانه شرکت Intellectual Ventures مربوط به فناوری مورد نظر منع شود. اما او از اعمال تحریم های مالی علیه این چهار دانشمند خودداری کرد.

گرگ هولن، وکیل شرکت حقوقی مک‌نول مستقر در سیاتل، Ebel Nawrot & Helgren، به نمایندگی از شریفی و کانارا، در بیانیه‌ای که از طریق ایمیل به brooztechnology ارسال شد، تصمیم فینکل را به چالش کشید:

“دکتر. شریفی و کانارا، فیزیکدانان و متخصصان محترم رشته خود، به شدت رأی داوری را به چالش می کشند، که به طور غیرقانونی آنها را به دلیل انجام اقداماتی که لازم می دانند برای رعایت تعهدات قانونی و اخلاقی خود مجازات می کند.

“جایزه به درستی ادعاهای بی اساس IV را رد کرد و ادعاهای انتقام IV را از چهار دانشمند جوان در آزمایشگاه فیزیک پیشرفته به طور کامل رد کرد.

“در رابطه با دکتر شریفی و کنارا، داور این واقعیت را در نظر نگرفت که نحوه پردازش داده ها در زمان خاتمه آنها با مشاوره و راهنمایی وکیل سابق آنها انجام شده است، بنابراین هرگونه قصد عمدی یا سوء را رد کرده اند. داور همچنین با اعطای جایزه به IV برای دستمزدهای وکیل برای کمک های محدود دریافتی و با عدم اعطای حق الزحمه و هزینه هایی که برای رد ادعاهای بی اساس IV علیه آنها متحمل شده اند، داور به درستی از قانون واشنگتن پیروی نکرد.

“دکتر. شریفی و کنارا قصد دارند این جایزه را در دادگاه عالی کینگ به چالش بکشند و مشتاقانه منتظر ارائه موضوعات در یک تریبون عمومی هستند.

در پاسخ به درخواست brooztechnology، Intellectual Ventures این بیانیه را در دادگاه تایید کرد، اما از ارائه نظراتی فراتر از آنچه در اسناد موجود است خودداری کرد.