• خانه
  • اخبار
  • Fred Hutch spinout 10 میلیون دلار برای آزمایش دقیق برای هدف قرار دادن درمان سرطان و توسعه دارو دریافت می کند

Fred Hutch spinout 10 میلیون دلار برای آزمایش دقیق برای هدف قرار دادن درمان سرطان و توسعه دارو دریافت می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
Fred Hutch spinout 10 میلیون دلار برای آزمایش دقیق برای هدف قرار دادن درمان سرطان و توسعه دارو دریافت می کند

Fred Hutch spinout 10 میلیون دلار برای آزمایش دقیق برای هدف قرار دادن درمان سرطان و توسعه دارو دریافت می کند
کارلا گراندوری مدیر عامل و مدیر ارشد علمی SEngine. (عکس از SEngine)

استارت‌آپ SEngine Precision Medicine 10 میلیون دلار برای کمک به کشف و توسعه دارو و پیشبرد آزمایش خود که داروها را برای بیماران سرطانی طراحی می‌کند، جمع‌آوری کرده است.

SEngine سلول های سرطانی بیمار را از بیوپسی ها یا مواد دیگر کشت می دهد و پاسخ به طیف وسیعی از درمان های بالقوه را با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها و ابزارهای محاسباتی اندازه گیری می کند.

“تست پاریس” این شرکت برای ارزیابی حداکثر 44 داروی متناسب با نوع سرطان و ویژگی های ژنتیکی آن طراحی شده است. انکولوژیست ها همچنین ممکن است درخواست مطالعه ترکیبی از داروها بر اساس نتایج را داشته باشند یا آزمایش داروهای اضافی را سفارش دهند. این شرکت بیش از 240 نامزد در کتابخانه دارویی خود دارد که طیف وسیعی از اهداف مولکولی را پوشش می دهد.

این آزمایش فراتر از آزمایش های DNA است که به طور فزاینده ای توسط انکولوژیست ها استفاده می شود. کارلا گراندوری، مدیر عامل SEngine، گفت: چنین آزمایش‌های ژنومی می‌تواند به شناسایی درمان‌های 5 تا 20 درصد تومورها بسته به نوع سرطان کمک کند. اما SEngine رویکرد مستقیم تری برای ارزیابی داروهایی که احتمالاً مؤثر هستند ارائه می دهد.

گراندوری گفت: حدود 75 درصد از آزمایش‌ها در پاریس دارویی را تولید کردند که شرکت آن را به عنوان دارای واکنش عالی یا خوب در سلول‌های کشت‌شده برچسب‌گذاری کرد. این برای کار بر روی انواع تومورهای جامد، از سرطان سینه تا سرطان پانکراس طراحی شده است.

گراندوری، محقق اصلی سابق مرکز سرطان فرد هاچینسون که شرکت را در سال 2015 بنیانگذاری کرد، گفت: “تنها با آزمایش تجربی طیف گسترده ای از داروها می توانیم معمولاً راه حلی برای یک بیمار خاص پیدا کنیم.” فرد هاچ، موسسه سرطان دانا فاربر و دیگران برای ارزیابی آزمایش.

یک هدف تولید داده هایی است که ارزش و اثربخشی آزمون را برای شرکت های بیمه نشان می دهد. حدود 800 بیمار تا کنون تحت این آزمایش قرار گرفته اند که اکثر آنها به گزینه های درمانی معمول پاسخ نداده اند.

Fred Hutch spinout 10 میلیون دلار برای آزمایش دقیق برای هدف قرار دادن درمان سرطان و توسعه دارو دریافت می کند
تست SEngine Paris برای شناسایی درمان های تومور فردی. (تصویر SE Engine)

SEngine همچنین از این رویکرد برای شناسایی نامزدهای دارویی جدید استفاده می کند. مدل آن داوطلبان را از طریق آزمایش‌های اولیه و موانع نظارتی می‌برد و زمانی که برای آزمایش‌های بالینی فاز 1 آماده باشند مجوز می‌گیرد. این شرکت در حال آماده سازی یک برنامه دارویی جدید اکتشافی، اولین گام به سوی آزمایش بالینی، برای اولین نامزد خود است.

چندین شرکت بیوداروسازی نیز با SEngine در تلاش‌های مداوم کشف و توسعه دارو شریک هستند.

استارت‌آپ‌های دیگری با رویکردهای مشابه شامل اسپین‌آف Xilis دانشگاه دوک، توسعه آزمایش‌های «MicroOrganoSphere» مشتق از تومورهای بیمار است. کیاتک آزمایش‌های بالینی را برای برخی از تومورهای مغزی بر اساس سلول‌های بیمار ارائه می‌کند و Notable Labs عمدتاً بر روی درمان‌های پیش‌بینی‌کننده سرطان خون تمرکز دارد.

گراندوری گفت که SEngine مجموعه جامع تری از داروها و انواع تومورها را ارزیابی می کند.

این شرکت در سال جاری از 20 به 30 کارمند افزایش یافت و اخیراً یک کارآزمایی بالینی را از طریق انستیتو گوستاو روسی در پاریس بر روی بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال مقاوم به درمان متعارف یا با عود تومور راه اندازی کرد.

SEngine از پول جدید برای تقویت کشف دارو استفاده می کند و به آن کمک می کند تا مقیاس آن را افزایش دهد و آزمایش را به بازار ارائه دهد. این شرکت قصد دارد از فضای آزمایشگاهی خود در سیاتل در مؤسسه زیست‌شناسی سیستم‌ها به یک مرکز بزرگ‌تر در Bothell، واشینگتن نقل مکان کند و بیشتر در اتوماسیون و روباتیک سرمایه‌گذاری کند.

محققان این شرکت سال گذشته در نشست انجمن انکولوژی بالینی آمریکا داده های اولیه را در مورد رویکرد خود ارائه کردند.

در 38 بیمار از 53 بیمار مورد ارزیابی، آزمایش شرکت می تواند پاسخ به داروها را پیش بینی کند. این شامل پیش بینی عدم پاسخ در مواردی است که پزشکان از دارویی غیر از آنچه در آزمایش پاریس پیشنهاد شده است استفاده کرده اند. پاسخ های مثبت اکثر موارد را تشکیل می دهند و به عنوان کوچک شدن تومور، بهبود علائم یا بهبود نشانگرهای زیستی، مولکول های مرتبط با سرطان اندازه گیری می شوند.

یک بیمار سرطان تخمدان بر اساس نتایج آزمایشش با دارویی که معمولاً برای لنفوم و لوسمی استفاده می شود، درمان شد. او آسایشگاه را ترک کرد و دو سال بعد هنوز تحت درمان با آزمایش پاریس است. گراندوری هشدار می دهد: «این یک مورد استثنایی است. اما بسیاری از بیماران از ماه ها تا سال ها سود برده اند.

دور تامین مالی توسط بنیاد تحقیقات واشنگتن همراه با Alethea Fulcrum Fund، Vincere Capital Biotech، Bangarang Group و سرمایه گذاران ناشناس هدایت شد. مجموع بودجه تا به امروز 19 میلیون دلار است.