منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • Deep Mind کتیبه های باستانی را با استفاده از هوش مصنوعی رمزگشایی می کند

Deep Mind کتیبه های باستانی را با استفاده از هوش مصنوعی رمزگشایی می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
Deep Mind کتیبه های باستانی را با استفاده از هوش مصنوعی رمزگشایی می کند

گوگل قصد دارد کتیبه های آسیب دیده یونان باستان را با کمک Deep Mind و محققان دانشگاه آتن رمزگشایی کند. این پروژه از یک ابزار هوش مصنوعی جدید به نام Ithaca استفاده خواهد کرد که برای این منظور با استفاده از شبکه های عصبی عمیق توسعه یافته است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در این ابزار، هوش مصنوعی علاوه بر استخراج متن در مکان و زمان پیدایش، به مورخان نیز کمک خواهد کرد.

به گزارش سرویس خبری فناوری تکنا، مورخان به دلیل آسیب به بسیاری از منابع باستانی قادر به تصحیح و تفسیر این متون ناقص نخواهند بود. همچنین به دلیل جابجایی مکرر این کتیبه ها نمی توان منشا دقیق آنها را مشخص کرد. پیش از این برای پیدایش کتیبه های باستانی از روش تاریخ گذاری رادیوکربن استفاده می شد. اما او به عتیقه جات آسیب زد و Deep Mind ابزار هوش مصنوعی به نام Pythia را برای کمک به مورخان برای همکاری با دانشگاه آکسفورد توسعه داد. با این ابزار امکان تبدیل داده های موسسه پاکار، بزرگترین مجموعه کتیبه های یونانی، به متن ماشینی وجود داشت.

ابزار Ithaca اکنون می‌تواند با استفاده از داده‌های خود، کلمات گمشده را در زیرنویس‌ها پیش‌بینی کند. همچنین مانند نسخه قبلی زمان و مکان پیدایش کتیبه ها را می سازد. در آزمایش‌ها، این متون با دقت 62 درصد استخراج و محل دقیق منشأ آنها با دقت 71 درصد مشخص شد. از سوی دیگر، مورخان می توانند این کار را تنها با 25 درصد دقت انجام دهند