• خانه
  • اخبار
  • Blue Origin در مورد فناوری صحبت می کند که در نهایت می تواند خاک ماه را به سلول های خورشیدی تبدیل کند

Blue Origin در مورد فناوری صحبت می کند که در نهایت می تواند خاک ماه را به سلول های خورشیدی تبدیل کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
Blue Origin در مورد فناوری صحبت می کند که در نهایت می تواند خاک ماه را به سلول های خورشیدی تبدیل کند

Blue Origin در مورد فناوری صحبت می کند که در نهایت می تواند خاک ماه را به سلول های خورشیدی تبدیل کند
Blue Origin می‌گوید که سلول‌های خورشیدی به اندازه یک سکه می‌توانند از مواد ماه ساخته شوند. (عکس از Blue Origin)

سرمایه‌گذاری فضایی جف بزوس، Blue Origin فقط روی موشک‌ها و ایستگاه‌های فضایی کار نمی‌کند: شرکت مستقر در کنت در واشنگتن همچنین در حال توسعه فناوری است که می‌تواند روزی خاک ماه را به موادی برای سلول‌های خورشیدی تولیدکننده برق و سیم‌های انتقال تبدیل کند.

این شاخه از برنامه های توسعه پیشرفته Blue Origin در وبلاگی که در وب سایت این شرکت ارسال شده است مورد توجه قرار گرفته است. رویکرد اصلی – به نام الکترولیز سنگی مذاب یا MRE – موضوع تحقیقات برای دهه‌ها بوده است، اما Blue Origin می‌گوید که این تکنیک را در دو سال گذشته به کمال رسانده است.

این شرکت می‌گوید: «ما می‌توانیم سیستم‌های قدرت روی ماه را مستقیماً از موادی که در همه جای سطح وجود دارند، بدون مواد خاصی که از زمین آورده شده‌اند، بسازیم». ما در فناوری پیشگام هستیم و تمام مراحل را نشان داده ایم. رویکرد ما، کیمیاگر آبی، می‌تواند به‌طور نامحدود مقیاس‌پذیر باشد و قدرت را به عنوان یک محدودیت در هر نقطه از ماه حذف کند.

طی چند سال گذشته، Blue Origin و زیرمجموعه آن Honeybee Robotics از ناسا برای فناوری‌هایی که می‌توانند مواد خام ماه یا مریخ را به چیزهایی که برای حفظ سکونتگاه‌های آینده مورد نیاز هستند، از آب و اکسیژن گرفته تا آهن و سیلیکون تبدیل کنند، بودجه دریافت کرده‌اند. این رویکرد به عنوان استفاده از منابع درجا یا ISRU شناخته می شود.

بخشی از این بودجه صرف آزمایش‌های MRE شده است، اما مشخص نیست که آیا ناسا چیز خاصی برای Blue Alchemist در نظر دارد یا خیر. به طور معمول، یکی از دلایل ترویج چنین ابتکاراتی، برانگیختن اشتهای نامزدهای شغلی بالقوه است – و برای آنچه ارزش دارد، Blue Origin ده ها موقعیت را در برنامه های توسعه پیشرفته خود تبلیغ می کند. ما برای جزئیات با Blue Origin تماس گرفته‌ایم و این گزارش را با هر چیزی که دریافت کنیم به‌روزرسانی خواهیم کرد.

Blue Origin در مورد فناوری صحبت می کند که در نهایت می تواند خاک ماه را به سلول های خورشیدی تبدیل کند
مفهوم یک هنرمند سیستم کیمیاگر آبی را نشان می دهد که در ماه کار می کند. (تصویر توسط Blue Origin)

فرآیند کیمیاگر آبی شامل ذوب سنگ سنگی ماه – یعنی سنگ و خاک از سطح ماه – و قرار دادن آن در راکتوری در دمای حدود 1600 درجه سانتیگراد (2900 درجه فارنهایت) است. خاک شبیه‌سازی شده ماه برای آزمایش‌های زمینی Blue Origin استفاده می‌شود.

جریان الکتریکی را می توان از سنگ سنگ مذاب عبور داد تا اکسیدها را شکسته و عناصری مانند آهن، سیلیکون و آلومینیوم را آزاد کند. این روش الکترولیتی مشابه روش آب یا H است2O را می توان با الکترولیز تجزیه کرد و هیدروژن و اکسیژن تولید کرد.

اکسیژن حاصل از واکنش Blue Origin را می توان برای به حرکت درآوردن موشک ها یا حفظ حیات استفاده کرد، در حالی که از آهن، سیلیکون و آلومینیوم می توان برای ساخت قطعات الکتریکی استفاده کرد.

Blue Origin می گوید: «فرآیند ما سیلیکون را تا بیش از 99.999 درصد خالص کرده است. “این سطح از خلوص برای ساخت سلول های خورشیدی کارآمد ضروری است. در حالی که روش‌های معمولی تصفیه سیلیکون روی زمین از مقادیر زیادی مواد شیمیایی سمی و انفجاری استفاده می‌کنند، فرآیند ما فقط از نور خورشید و سیلیکون راکتور ما استفاده می‌کند.

مواد تصفیه شده از طریق روش کیمیاگر آبی همچنین می تواند برای ایجاد شیشه پوشش مورد نیاز سلول های خورشیدی، به علاوه سیم آلومینیومی برای خطوط انتقال استفاده شود.

بلو اوریجین گفت: «از آنجایی که فناوری ما سلول‌های خورشیدی با انتشار کربن صفر، بدون آب و بدون مواد سمی یا سایر مواد شیمیایی تولید می‌کند، پتانسیل هیجان‌انگیزی برای سود مستقیم برای زمین دارد.»

اگرچه در پست وبلاگ Blue Origin نحوه ذوب سنگ سنگی مشخص نشده است، محققان MRE – از جمله برخی از آنها که اکنون در شرکت استخدام شده اند – درباره استفاده از متمرکز کننده های خورشیدی یا کوره های قوس الکتریکی بحث کرده اند.

ایده ساخت قطعات صنعتی در کارخانه‌های خارج از زمین و شاید حتی ارسال محصولات نهایی به زمین، مدت‌ها به قلب بزوس نزدیک بوده است. در سال 2018، او به من گفت که مشتاقانه منتظر «وارونگی بزرگ» تولید صنعتی با انرژی خورشیدی فضایی است.

بزوس در آن زمان گفت: «زمین مکان خیلی خوبی برای صنایع سنگین نیست. “در حال حاضر برای ما راحت است، اما در آینده نه چندان دور – من دهه ها، شاید 100 سال صحبت می کنم – انجام بسیاری از کارهایی که در حال حاضر روی زمین انجام می دهیم آسان تر خواهد شد. فضا چون قرار است انرژی زیادی داشته باشیم .