• خانه
  • اخبار
  • Blue Origin برنده دستور ناسا برای پرتاب یک ماموریت به سمت مغناطیس کره مریخ شد

Blue Origin برنده دستور ناسا برای پرتاب یک ماموریت به سمت مغناطیس کره مریخ شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
Blue Origin برنده دستور ناسا برای پرتاب یک ماموریت به سمت مغناطیس کره مریخ شد

Blue Origin برنده دستور ناسا برای پرتاب یک ماموریت به سمت مغناطیس کره مریخ شد
کانسپت یک هنرمند کاوشگر ESCAPADE را در مریخ نشان می دهد. (آزمایشگاه موشک / UC-Berkeley Illustration)

سرمایه‌گذاری فضایی جف بزوس، Blue Origin، اولین سفارش خود را از ناسا برای پرتاب موشک نیو گلن به دست آورد که مریخ به عنوان مقصد نهایی این مأموریت است.

این دستور وظیفه از کنت، مستقر در واشنگتن، Blue Origin می‌خواهد تا خدمات پرتاب را برای Escape و Plasma Acceleration و Dynamics Explorer یا ESCAPADE ناسا به عنوان بخشی از برنامه سازمان فضایی Venture-Class Acquisition of Dedicated and Rideshare، که به نام VADR نیز شناخته می‌شود، ارائه دهد.

موشک نیو گلن شرکت Blue Origin که در حال حاضر هنوز در دست توسعه است، وظیفه ارسال دو کاوشگر روباتیک را از مجتمع پرتاب 36 در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا در اواخر سال 2024 به فضا خواهد داشت.

فضاپیمای دوقلو ESCAPADE چگونگی برهمکنش مگنتوسفر ضعیف مریخ با باد خورشیدی و نحوه ورود و خروج انرژی و پلاسما به مگنتوسفر را مطالعه خواهد کرد. سفر دریایی به مریخ حدود 11 ماه طول می کشد و پس از آن چندین ماه تنظیمات مداری برای آماده سازی برای ماموریت علمی انجام می شود.

یادگیری در مورد مگنتوسفر مریخ می تواند دیدگاه جدیدی در مورد آب و هوای فضا، در مورد استراتژی های محافظت از فضانوردان در برابر طوفان های فضایی – و به طور بالقوه در مورد تکامل آب و هوای سیاره سرخ فراهم کند. دانشمندان می گویند که مریخ بخش زیادی از جو خود را از دست داد و به دلیل نداشتن یک مغناطیس کره قوی برای محافظت از آن در برابر تأثیر بادهای خورشیدی، کمتر میزبان زندگی شد.

آزمایشگاه علوم فضایی در دانشگاه کالیفرنیا برکلی این مأموریت را به نمایندگی از ناسا هدایت می کند. Rocket Lab USA مسئول طراحی و ساخت دو فضاپیمای فوتون خود است که هر کدام به اندازه یک یخچال کوچک برای ESCAPADE است.

جارت جونز، معاون ارشد Blue Origin برای نیو گلن، “ESCAPADE از سنت طولانی ناسا در مأموریت های علمی و اکتشافی به مریخ پیروی می کند، و ما از اینکه برنامه پرتاب ناسا نیو گلن را برای پرتاب ابزارهایی که مغناطیس کره مریخ را مطالعه می کنند انتخاب کرده است.” در یک خبرنامه آمده است.

ارزش قرارداد راه اندازی بلو اوریجین فاش نشده است. با این حال، ناسا 300 میلیون دلار را در یک دوره پنج ساله برای قرارداد با فروشندگان پرتاب تایید شده VADR متعهد می کند. Blue Origin یکی از 13 تامین کننده در این لیست است.

موشک نیو گلن کلاس مداری Blue Origin در تاسیسات این شرکت در ساحل فضایی فلوریدا ساخته و آزمایش می شود. اولین عرضه آن با تاخیرهای متعددی مواجه شده است، اما انتظار می رود اولین عرضه آن در سال جاری باشد. بلو اوریجین در طول شش سال تعداد زیادی تعهدات راه اندازی نیو گلن را جمع آوری کرده است.