منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • 3 مشکل اصلی Yandex، ناشی از بحران روسیه و اوکراین

3 مشکل اصلی Yandex، ناشی از بحران روسیه و اوکراین

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
3 مشکل اصلی Yandex، ناشی از بحران روسیه و اوکراین

جنگ اوکراین و روسیه بسیاری از معادلات را در جهان به هم ریخته است. از افزایش قیمت سوخت گرفته تا تأثیر آن بر بسیاری از کشورها در صنعت و تولید، همه آنها بخش کوچکی از رویدادهای اخیر هستند. اما از سوی دیگر، مطالعه برای درک سه مشکل اصلی یاندکس که به دلیل بحران روسیه و اوکراین به وجود آمد، ضروری است. اس ترنجی با من باش.

3 مشکل اصلی Yandex پس از آخرین رویدادها چیست؟

از آغاز بحران روسیه و اوکراین تحریم های زیادی علیه این کشور اعمال شده است. اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای قدرتمند اقتصادی در سراسر جهان روسیه را به تحریم های شدید محکوم کرده اند. در واقع حتی برخی از این تحریم ها به ضرر کشورهای تحریم کننده است. با این حال، این کشورها دیگر تمایلی به تجارت با روسیه ندارند.

با این حال، در برخی زمینه ها آنها همچنان تمایل به همکاری با روسیه دارند و این عمدتا در زمینه ماموریت های فضایی است. در این زمینه روسیه می گوید با هیچ یک از کشورهای تحریم کننده روسیه همکاری نخواهد کرد. این تحریم ها همچنین می تواند به غول اینترنتی روسی یاندکس با کاهش موجودی تراشه های حیاتی این شرکت برای سرورهایش آسیب برساند.

3 مشکل اصلی Yandex

غول اینترنتی روسی Yandex پرکاربردترین شرکت اینترنتی در روسیه است. همچنین یکی از ده شرکت برتر موتور جستجو در جهان است. طی 12 تا 18 ماه، Yandex NV به دلیل محدودیت‌های واردات، تولید تراشه‌ها و نیمه‌هادی‌ها را در سرورهایی که از تجارت Yandex پشتیبانی می‌کنند، متوقف خواهد کرد. علاوه بر این، تحریم ها عمدتاً فناوری های دو منظوره را هدف قرار می دهند که بیشترین ضربه را به بخش خودروی Yandex وارد کرده است. بیایید اکنون سه وضعیت دشواری را که Yandex به دلیل بحران با آن روبرو خواهد شد در نظر بگیریم.

1 ارزش بازار YANDEX به 6.8 میلیارد دلار کاهش یافت

از آغاز درگیری بین روسیه و اوکراین در 24 فوریه، Yandex به دلیل افزایش سانسور اینترنت توسط دولت روسیه و عدم پذیرش آن در بازارهای خارجی، دچار بحران شده است. به دنبال تحریم های اتحادیه اروپا، تیگران خدااردیان، مدیرعامل یاندکس مجبور به کناره گیری شد. دو نفر از اعضای هیئت مدیره او نیز استعفا دادند. روابط این شرکت با شرکای بین المللی نیز به تدریج بدتر شد.

روسیه به دلیل عدم ایجاد دفاتر رسمی در این کشور، اپل و گوگل را تحریم می کند

پس از شروع درگیری روسیه و اوکراین، ارزش بازار Yandex از رکورد خوب 31 میلیارد دلار در نوامبر 2021 به 6.8 میلیارد دلار افزایش یافت. هوداوردیان در حال حاضر به دلیل شرکت در نشست کرملین با تحریم های اتحادیه اروپا مواجه است. به هر حال، روز این دیدار مصادف با آغاز درگیری روسیه و اوکراین بود.

در درگیری بین روسیه و اوکراین، قوانین روسیه گزارش “عملیات نظامی ویژه” را ممنوع می کند. هر کس قانون را زیر پا بگذارد به جریمه نقدی یا تا 15 سال حبس محکوم می شود. از یک طرف، Yandex به دلیل عدم رعایت این قوانین توسط دولت روسیه مجازات شده است. از سوی دیگر، یاندکس به دلیل سرکوب اخبار مستقل مورد انتقاد رسانه های غربی قرار گرفته است. دولت روسیه قبلاً خدمات خود را در این کشور به دلیل نقض قوانین فیس بوک و اینستاگرام ممنوع کرده است. گوگل همچنین برنامه هایی را برای بستن سرویس های خود در روسیه و انتقال کارکنان خود به خارج از کشور آغاز کرده است.

2. YANDEX می تواند بخش اخبار ZEN و پلت فرم رسانه های اجتماعی خود را به VK بفروشد

ایستگاه های کاری مانند Yandex Cloud Services، Search Engine Optimization، Music Player و Online Store فاقد اجزای سرور هستند. امسال، با رکود اقتصادی در روسیه، Yandex احتمالاً رهبری داخلی خود را در حوزه خود تثبیت خواهد کرد. این شرکت همچنین به دنبال تبدیل شدن به یک شراکت برای کاهش خطر تحریم کارکنان خود است. اما جزئیات این ساختار مشارکتی جدید هنوز در دسترس نیست. علاوه بر این، Yandex در حال مذاکره با شبکه اجتماعی روسی VK است. این شرکت امیدوار است که پلتفرم خبری و رسانه اجتماعی خود Zen را به VK بفروشد. Yandex همچنین این فرصت را دارد که محفظه خود را برای رانندگی و فناوری فشرده بچرخاند.

تجارت در بخش فناوری مبتنی بر Yandex نیز تحت تأثیر تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است. وسایل نقلیه گروه Yandex بیش از 10 میلیون مایل را پیموده اند، ناوگان تاکسیرانی آن در ایالات متحده مستقر شده است و روبات های آن در تعداد انگشت شماری از کالج های آمریکایی مستقر شده اند. در مارس 2022، Yandex فعالیت خود را در ایالات متحده متوقف کرد، از جمله شراکت با Grubhub، یک شرکت بزرگ مواد غذایی ایالات متحده.

کارخانه های خودروسازی روسیه به دلیل کمبود چیپس متوقف شده اند

بر اساس گزارش بلومبرگ، روسیه می تواند به کشورهای دیگر مانند چین برای خرید تراشه ها و نیمه هادی ها و سایر قطعات مورد نیاز برای پشتیبانی فنی برای کاهش تاثیر تحریم ها روی بیاورد. در اوایل ماه مارس، وزیر بازرگانی ایالات متحده جینا ریموندو اعلام کرد که صادرات به روسیه را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت. ریموندو گفت که ایالات متحده نسبت به شرکت‌های تولید تراشه که تلاش می‌کنند تحریم‌ها و کنترل‌های صادراتی آمریکا را دور بزنند، محتاط خواهد بود.

3. روسیه 70000 تا 100000 برنامه نویس را از دست خواهد داد

مشکل دیگری که احتمالاً یاندکس با آن مواجه است، از دست دادن طیف گسترده ای از برنامه نویسان است. از آغاز درگیری روسیه و اوکراین، سرمایه گذاران آمریکایی در برابر شرکت های روسی بسیار مقاوم بوده اند. سهام Yandex در ایالات متحده از اوایل مارس 2022 مسدود شده است. چند هفته پیش، دولت روسیه از طریق وزارت اقتصاد روسیه شروع به فعال کردن حذف رسیدهای سپرده های شرکت های خارجی از لیست کرد. این فقط بر شرکت هایی تأثیر می گذارد که در حال حاضر در روسیه فعال نیستند.

Yandex می گوید پولی برای بازخرید 1.25 میلیارد دلار اوراق قرضه ندارد که می تواند در سهام عادی معامله کند. این شرکت در حال حاضر مشاورانی برای کمک به مذاکره با دارندگان اوراق بهادار پس از ایالات متحده دارد. این اتفاق پس از تعلیق سهام رخ می دهد و برای سرمایه گذاران ضروری است که بتوانند بازپرداخت کامل را دریافت کنند.

3 مشکل اصلی Yandex

تحریم ها همچنین به فرار مغزها در روسیه منجر شده است. کارمندان و تکنسین های روسیه به دنبال دور شدن از انزوای اقتصادی فزاینده این کشور هستند و کارگران روسی بیشتر و بیشتر به دنبال مهاجرت هستند. اینترفاکس ماه گذشته به نقل از انجمن ارتباطات الکترونیک روسیه گزارش داد که بین 50000 تا 70000 برنامه نویس روسیه را ترک کرده اند. این فقط اولین موج است. در این ماه، تعداد برنامه نویسانی که روسیه را ترک کرده و ترک می کنند می تواند به 70000 یا حتی 100000 برسد.

تحریم ها علیه روسیه می تواند یک واکنش زنجیره ای را برانگیزد

اتحادیه اروپا قبلاً تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرده است که حتی شرکت های تراشه ساز را نیز تحریم کرده است. قطعات و تراشه های مورد استفاده در سرورهای پورتال روسی برای خدمات شبکه Yandex می توانند این شرکت را تنها برای 12 تا 18 ماه پشتیبانی کنند. موجودی قطعات و نیمه هادی های کلیدی روسیه ناکافی است و مراکز داده، خدمات رایانش ابری و خدمات شبکه با مشکل مواجه هستند. علاوه بر این، اقتصاد روسیه رو به افول است و ده ها هزار برنامه نویس در حال برنامه ریزی برای مهاجرت هستند. ناگفته نماند که این سه مشکل اصلی خود Yandex به مشکلات بزرگتری منجر خواهد شد.

مطابق با GizChinaاستعدادهای علمی و فناوری روسیه پس از تحریم ها با یک معضل جدی روبرو هستند. علاوه بر این، صنعت اطلاعات روسیه می تواند درگیر یک فاجعه بزرگ شود. کمبود جهانی چیپ نیز اخیرا تشدید شده است و با تحریم روسیه ممکن است تامین تراشه برای شرکت های روسی دشوارتر شود. علاوه بر شرکت‌های اینترنتی، اثرات تحریم‌ها در صنایع هوافضا، دریایی و الکترونیک روسیه نیز محسوس خواهد بود. نظر شما در مورد این 3 مشکل اصلی Yandex چیست؟ آیا روسیه می تواند تحریم های اروپا و آمریکا را دور بزند؟