• خانه
 • اخبار
 • 11 تغییر بلوغ برای والدین که والدین باید بدانند!

11 تغییر بلوغ برای والدین که والدین باید بدانند!

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
11 تغییر بلوغ برای والدین که والدین باید بدانند!

با دانستن اینکه نوجوان شما در دوران نوجوانی چه می گذرد، می توانید به او کمک کنید تا دوران نوجوانی را با مشکلات، درگیری ها، مشاجرات و استرس کمتری پشت سر بگذارد.

مرکز مشاوره یاسان مرکز تخصصی روانشناسی کودک، نوجوان و نوجوان در اینجا برخی از تغییرات عاطفی که بیشتر نوجوانان در دوران نوجوانی تجربه می کنند، آورده شده است.

 1. تغییرات فیزیکی: شروع بلوغ باعث ایجاد اندام تناسلی ثانویه می شود. این تغییرات شامل رشد سینه در دختران و ضخیم شدن موهای صورت و تغییر در صدا در پسران است. هم دختران و هم پسران وزن اضافه می‌کنند و شانه‌هایشان پهن‌تر و اندام‌هایشان عضلانی‌تر می‌شود. در این دوره زمانی که دختران پریود می شوند و در ناحیه تناسلی مو ایجاد می شود، آلت تناسلی و بیضه پسرها بزرگتر می شود. آکنه یکی دیگر از نگرانی های دوران نوجوانی است.

رشد مغز نیز یکی از مهم ترین تغییرات بیولوژیکی است که در دوران بلوغ رخ می دهد. میزان این تغییرات به ترشح اندام تناسلی اولیه بستگی دارد. این بدان معنی است که برخی از نوجوانان ممکن است از همسالان خود بلندتر باشند، برخی ممکن است موهای صورت کوتاه تری داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است موهای بیشتری داشته باشند. بلوغ زودرس می تواند منجر به قلدری نوجوانان در مدرسه شود.

اگر نوجوان نداند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، مطمئناً این تغییرات گیج کننده و ترسناک خواهد بود. عدم آگاهی باعث می شود نوجوان شما فکر کند که مشکلی دارد و خجالت زده است.

 1. نوسانات خلقی: نوسانات خلقی در بین نوجوانان رایج است. بیشتر اوقات، نوسانات خلقی به دلیل تغییرات هورمونی است. بنابراین نوجوان شما یک لحظه آرام و منطقی دارد و یک لحظه عصبانی و پرخاشگر.

نوجوانان بسیار آسیب پذیر هستند و به راحتی تحریک می شوند و احساساتی می شوند. آنها ممکن است ساعت ها برای یک چیز احمقانه گریه کنند و در مورد چیزی آزاردهنده هیجان زده شوند.

خشم یکی از احساساتی است که نوجوانان به شدت آن را تجربه می کنند. آنقدر که گاهی ممکن است احساس کنند که متنفر هستند. تجربه احساسات مختلف برای مدت کوتاهی خسته کننده و گیج کننده است.

 1. بحران هویت: در دوران نوجوانی فرد نه کودک است و نه بالغ. کودکان در دوران نوجوانی شروع به تجربه احساسات و عواطف جدید می کنند. آنها از تغییرات بدن خود آگاه هستند. این امر به ویژه در مورد دخترانی که تمایل به رشد سریع‌تری نسبت به پسران دارند، صادق است.

نوجوانان اغلب احساس ارزشمندی را با تصویر بدنی خود مرتبط می دانند و بدن خود را با دیگران مقایسه می کنند. آنها سعی می کنند بفهمند چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند. نوجوان با تجربه چیزهای مختلف سعی می کند خود را بهتر بشناسد و بفهمد چه چیزی او را منحصر به فرد می کند.

 1. تغییر رابطه: پویایی رابطه بلافاصله پس از بلوغ تغییر می کند. فرزند شما ممکن است زمان بیشتری را با همسالان خود بگذراند تا با شما. او حتی ممکن است از دیده شدن در جمع با والدینش احساس ناراحتی کند. ممکن است دوستان برای فرزند شما مهمتر از خانواده به نظر برسند. این رفتار کاملا طبیعی و بخشی از روند استقلال است.

نقش دوستان در دوران بلوغ برای نوجوان بسیار مهم است، بنابراین قرار دادن او در موقعیتی که باید بین خانواده و دوستان یکی را انتخاب کند، تنها باعث افزایش استرس و تنش در رابطه، پرخاشگری یا افسردگی می شود.

 1. احساسات سنگین: تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، نوجوانان را نسبت به موارد خاصی بسیار حساس می کند. مثلاً جوش صورت برای یک نوجوان فاجعه بزرگی است. یا طرد شدن توسط دوست برای او به معنای پایان دنیاست. بدتر این است که نوجوان در این دوران به راحتی تحت تأثیر قرار می گیرد.
 2. احساس گیجی میکنم: در دوران بلوغ، کودک شما احساسات جدیدی را تجربه می کند که باعث می شود او احساس ناراحتی و بی قراری کند. اگر آنها به او اطمینان ندهند که این طبیعی است، ممکن است فرزند شما فکر کند که تقصیر اوست و این باعث کاهش عزت نفس او می شود.
 3. عدم قطعیت و عدم قطعیت نوجوانان نه بزرگسال هستند و نه کودک. به همین دلیل، آنها در مورد اینکه به کجا تعلق دارند و چه موضعی باید داشته باشند سردرگم هستند. آنها از یک طرف احساسات کودکان مانند ترس، ناامنی و درماندگی را تجربه می کنند و از طرف دیگر می خواهند نشان دهند که بزرگ شده اند. در عین حال والدین از آنها انتظار دارند رفتار خاصی داشته باشند و مسئولیت پذیر باشند. این تغییر در انتظارات برای نوجوانان بسیار گیج کننده است.
 4. احساسات جنسی: افزایش هورمون های جنسی در دوران بلوغ باعث ایجاد احساسات جنسی در نوجوانان می شود. آنها ممکن است شروع به ایجاد رفتار جنسی کنند. به عنوان مثال، دختر کوچک شما ممکن است به لباس، آرایش و سایر رفتارهای زنانه علاقه مند باشد، در حالی که پسر شما ممکن است بخواهد در فعالیت هایی مانند اسکیت، ورزش یا دوچرخه سواری شرکت کند.

در این دوره نوع نگاه آنها به جنس مخالف نیز تغییر می کند. آنها می توانند با تماشای یک صحنه عاشقانه در تلویزیون تحریک شوند و جذب جنس مخالف شوند.

 1. فشار شریک: در این دوره، نوجوانان تمام تلاش خود را می کنند تا در گروه همسالان پذیرفته شوند. به همین دلیل برخی از نوجوانان نحوه لباس پوشیدن، صحبت کردن و رفتار اجتماعی خود را مطابق میل گروه تغییر می دهند. گاهی اوقات یک نوجوان ممکن است تحت فشار گروه یا کنار آمدن با آنها سعی کند سیگار بکشد، مواد مخدر مصرف کند و الکل بنوشد.
 2. استقلال: در دوران نوجوانی، نوجوانان سعی می کنند خودشان به این موضوع پی ببرند. به همان اندازه که می خواهید آنها با شما صحبت کنند و با شما وقت بگذرانند، آنها فضای شما را می خواهند و اغلب می توانند از شما بخواهند که آنها را تنها بگذارید. این رفتار طبیعی است، اما اگر کودک شما زمان زیادی را تنها بگذراند، ممکن است نشان دهنده افسردگی باشد.

علیرغم همه تلاش والدین برای شناخت نوجوان خود، گاهی اوقات به نظر می رسد مشکلات فرزندان برای آنها تعجب آور است. به ترتیب مرکز مشاوره یاسان مرکز تخصصی روانشناسی کودک، نوجوان و نوجوان با بسته آموزشی هیولاهای نوجوان آشنا شوید. این برنامه برای کمک به والدین برای مقابله با مشکلات رفتاری و عاطفی نوجوانان و بهبود روابط آنها با فرزندان طراحی شده است.

به یاد داشته باشید که برای رفتار پرخطر و غیرقابل کنترل نوجوان خود باید از یک روانشناس نوجوان کمک بگیرید. برای گرفتن ردیف از روانشناس نوجوان به وب سایت مرکز مشاوره یاسان به آدرس مراجعه کنید www.yasanclinic.ir ببینید یا تماس بگیرید 099935968010 از طریق واتس اپ پیام ارسال کنید.

11 تغییر بلوغ برای والدین که والدین باید بدانند!