• خانه
  • اخبار
  • یک نویسنده علمی تخیلی و یک دانشمند با هم همکاری می کنند تا رمانی درباره آگاهی و عجیب و غریب کوانتومی بنویسند.

یک نویسنده علمی تخیلی و یک دانشمند با هم همکاری می کنند تا رمانی درباره آگاهی و عجیب و غریب کوانتومی بنویسند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
یک نویسنده علمی تخیلی و یک دانشمند با هم همکاری می کنند تا رمانی درباره آگاهی و عجیب و غریب کوانتومی بنویسند.

یک نویسنده علمی تخیلی و یک دانشمند با هم همکاری می کنند تا رمانی درباره آگاهی و عجیب و غریب کوانتومی بنویسند.
رمان مشاهده‌گر این ایده را به تصویر می‌کشد که اعمال مشاهده‌ای باعث ایجاد واقعیتی می‌شود که ما مشاهده می‌کنیم. (Adobe Stock / Thapana Studio)

آیا هر کدام از ما واقعیت خود را خلق می کنیم؟ آیا ناظران مختلف می توانند واقعیت های قابل اندازه گیری متفاوتی را خلق کنند؟ این یک خط فکری خارق العاده است که جرقه تحقیقات علمی را نیز برانگیخته است – و اکنون علم و داستان در رمان جدیدی به نام ناظر گرد هم آمده اند.

رابرت لانزا، محقق سلول‌های بنیادی، در مورد جدیدترین تحقیق می‌گوید: «آبزرور واقعاً پایه‌ی کیهان است، بنابراین در هسته‌ی رمان و ایده‌های علمی، واقعاً تصور مجدد همه‌چیزی است که در مورد زمان، مکان و در واقع خود جهان می‌دانیم». قسمت پادکست علمی تخیلی.

نویسنده همکار لانزا، نانسی کرس، نویسنده داستان سیاتل، موافق است که رمان یکی از بزرگترین رازهای زندگی را هدف قرار می دهد. او می‌گوید: «رمان درباره این است که ما چگونه واقعیت را درک می‌کنیم، و هیچ چیز نمی‌تواند مهم‌تر از آن باشد، زیرا همه چیز بر اساس آن است.

نکته اصلی کتاب، و مفهوم علمی زیربنایی، این است که چگونه آگاهی درک ما از یک جهان کوانتومی پر سر و صدا و فازی را شکل می دهد که بیشتر از فضای خالی تشکیل شده است.

بحث در مورد ماهیت بنیادی واقعیت به قرن ها قبل برمی گردد، به افلاطون و تمثیل غار او و تامل های فلسفی قرن هجدهم ایمانوئل کانت در مورد ایده آلیسم متعالی.

اخیراً، نسبیت خاص و مکانیک کوانتومی مبنای محکمی برای این ایده فراهم کرده اند که عمل مشاهده بر پدیده های خارجی تأثیر می گذارد.

بیش از یک دهه پیش، لانزا شروع به طرح ادعای خود برای این ادعا کرد که خود عمل مشاهده جهان، پارامترهای جهان را تعیین می کند. او و نویسندگان همکارش تحقیقاتی را در مورد این موضوع منتشر کرده اند – از جمله مطالعه در Annalen der Physik، همان مجله ای که E=mc معروف آلبرت انیشتین را منتشر کرد.2 کاغذ.

لانزا همچنین سه کتاب درباره مفهومی نوشته است که او آن را «بیوسنتریزم» می‌نامد، مفهومی که ادعا می‌کند مغز ما اساساً جهان را از مواد خام فوم کوانتومی می‌سازد. اما زیست‌مرکزی در علم جریان اصلی چندان مورد توجه قرار نگرفته است. به عنوان مثال، فیزیکدان نظری شان ام. کارول گفت که استدلال لانزا شامل یک “جنون آشکار” است، در حالی که فیلیپ موریارتی از دانشگاه ناتینگهام آن را “فیزیک کوانتومی” نامید.

این ایده که دیدگاه ما از واقعیت یک ساختار ذهنی است، مطمئناً مانند داستان های علمی تخیلی به نظر می رسد – و در واقع، این موضوع باعث ایجاد رمان های علمی تخیلی مانند “پاییز; یا Dodge in Hell، و همچنین فیلم های علمی تخیلی مانند فرانچایز فیلم The Matrix. بنابراین شاید منطقی باشد که آخرین اثر در کتابشناسی زیست مرکزی لانزا یک داستان علمی تخیلی باشد.

یک نویسنده علمی تخیلی و یک دانشمند با هم همکاری می کنند تا رمانی درباره آگاهی و عجیب و غریب کوانتومی بنویسند.
رابرت لانزا و نانسی کرس (اعتبار: باب اوکانر/مری گریس لانگ)

برای رسیدگی به جنبه هنری معادله، لانزا و عاملش به یک حرفه ای باتجربه روی آوردند: نانسی کرس، نویسنده ای برنده جایزه که در 13 سال گذشته در سیاتل زندگی کرده است.

کرس یک گروه علمی خودخوانده است که دوست دارد تحقیقات دنیای واقعی را به یک داستان خوب تبدیل کند. چند سال پیش، او با دانشمندان مایکروسافت ریسرچ کار کرد تا داستان کوتاهی در مورد یک برنامه هوش مصنوعی بنویسد که سعی می کند به برنامه نویس آن کمک کند تا بر اندوه شخصی خود غلبه کند. اما Observer اولین باری است که کرس در یک رمان با یک نویسنده همکاری می کند، چه رسد به یک محقق.

کرس می‌گوید: «چالش اصلی ما این بود که به اندازه کافی علم را در آنجا به دست آوریم تا نشان دهیم که داستان سختی است که مبتنی بر علم واقعی است، بدون اینکه آن را به یک تک نگاری تبدیل کنیم یا عناصر داستانی را که در واقع آن را به یک رمان تبدیل می‌کنند، بشکنیم.

یک نویسنده علمی تخیلی و یک دانشمند با هم همکاری می کنند تا رمانی درباره آگاهی و عجیب و غریب کوانتومی بنویسند.

کرس داستانی را مطرح کرد که حول یک جراح مغز و اعصاب استرس‌زده است که موافقت می‌کند به یک پروژه تحقیقاتی مخفیانه در جزایر کیمن بپیوندد که توسط یک کاشف مواد مخدر برنده جایزه نوبل که اتفاقا عمویش است، حمایت می‌شود. این پروژه شامل کاشت افراد مشتاق – از جمله یک عموی بزرگ – با ایمپلنت‌های مغزی است که به افراد اجازه می‌دهد تا نحوه درک خود از دنیای بیرون را تغییر دهند. آیا آنها فقط شبیه سازی هستند یا چیزی بیشتر؟

«Watcher» دارای پیچش‌های داستانی است که از سرفصل‌ها حذف می‌شوند، از جمله شرم کردن رسانه‌های اجتماعی، فناوری هواپیماهای بدون سرنشین و شرارت وب تاریک. حتی یک رابطه عاشقانه بین جراح مغز و اعصاب و یک دکتر گران قیمت که برای کمک به جراحی مغز آورده شده است وجود دارد.

کرس گفت که خودش عاشق این شخصیت شده است. او گفت: “او احتمالا خیلی کامل است.” “من فکر نمی کنم افرادی در اینجا قدم می زنند که کاملاً عالی باشند … اما شما حداقل می توانید آنها را در صفحه ایجاد کنید.”

اگرچه داستان دارای پیچش‌ها و چرخش‌های دور از ذهنی است، کرس اصرار دارد که «ناظر» بیش از بسیاری از فیلم‌های علمی تخیلی به علم نزدیک‌تر است.

او گفت: “شما نمی خواهید من را در فیلم های علمی تخیلی شروع کنید، زیرا من به این موضوع ادامه خواهم داد که چگونه علم پیچ خورده است.” (به پادکست سخنرانی او گوش دهید، که به طور خاص با هدف فیلم “Interstellar” ساخته شده است.)

لانزا به نوبه خود اذعان می کند که ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا ایمپلنت های مغز تنظیم کننده ذهن شرح داده شده در آبزرور وارد بازار شوند. او گفت: «تراشه ها کمی فراتر از فناوری ما هستند.

اما در درازمدت، لانزا امیدوار است که The Observer کمتر داستانی و علمی‌تر دیده شود. او با خنده گفت: “امیدوارم صد سال بعد یکی به گذشته نگاه کند و بگوید: “آن کتاب درست بود.”

چگونه داستان علمی تخیلی با فناوری در سیاتل ملاقات می کند

اگرچه کرس اصالتاً اهل سیاتل نیست، او توانسته از اقامت خود در یکی از پایتخت های فناوری کشور استفاده کند. همکاری او در Future Visions، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه به سفارش تحقیقات مایکروسافت، به‌عنوان نمونه بارز است.

او گفت: «جامعه فناوری من را مجذوب خود کرد. “من منطقه پروژه های تحقیقاتی پیشرفته مایکروسافت را زمانی دیدم که آنها از دو نویسنده علمی تخیلی دعوت کردند تا ببینند چه خبر است، با دقت کسی که مانند چسب به ما چسبیده بود.”

تا حدی به لطف شبکه های پشتیبانی مستقر در سیاتل مانند کلاریون وست – جایی که کرس در سال 1992 به عنوان مربی مشغول به کار شد – شمال غرب اقیانوس آرام جامعه ای قوی از نویسندگان داستان های علمی تخیلی دارد. و برخی از این نویسندگان رابطه همزیستی با دنیای فناوری سیاتل دارند.

به عنوان مثال، تد چیانگ، نویسنده برنده جایزه، که داستان کوتاه تبدیل شده به فیلم ورود در سال 2016 را نوشت، همچنین به عنوان نویسنده فنی در مایکروسافت کار می کرد. و نیل استفنسون، استاد ژانر علمی تخیلی سایبرپانک، به عنوان مشاور اولیه پروژه فضایی جف بزوس، Blue Origin، دست خود را در صحنه فناوری حفظ کرد. به عنوان آینده پژوه در Magic Leap، یک شرکت واقعیت افزوده با دفاتری در سیاتل. و به عنوان یکی از بنیانگذاران Lamina1 که در حال ساخت یک پلتفرم فراجهان مبتنی بر بلاک چین است.

کرس گفت که مرگ گرگ بیر، یکی از شخصیت های برجسته علمی تخیلی سیاتل، در ماه نوامبر یک شوک بود.

او گفت: «از دست دادن او واقعاً برای همه ما در اینجا عمیقاً احساس می شود. اما تعداد زیادی از نویسندگان نوپا وجود دارند و برخی از آنها واقعاً بسیار خوب هستند. نام نمی برم زیرا هرکس را کنار بگذارم احساس می کند به او توهین شده است. اما بله، این یک جامعه SF بسیار پر جنب و جوش است. این یکی از دلایلی است که دوست دارم اینجا باشم.”


نسخه اصلی این مقاله در Cosmic Log را برای منابع اضافی در مورد “Observer” و فیزیک کوانتومی، پیوندهایی به آثار دیگر لانزا و کرس، و توصیه ای برای مطالعه بیشتر از Cosmic Log Used Book Club بررسی کنید.

میزبان مشترک من برای پادکست علمی تخیلی Dominika Fetplace، نویسنده ای برنده جایزه است که یکی از فارغ التحصیلان کارگاه آموزشی Clarion West Writers است و در حال حاضر در برکلی، کالیفرنیا زندگی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Phetteplace، به وب سایت او، DominicaPhetteplace.com مراجعه کنید.

منتظر قسمت‌های آینده پادکست علمی تخیلی از طریق Anchor، Apple، Google، Overcast، Spotify، Breaker، Pocket Casts، Radio Public و Reason باشید.