• خانه
  • اخبار
  • یک محقق ایرانی و تیم تحقیقاتی اش توانستند صدای باکتری را ضبط کنند

یک محقق ایرانی و تیم تحقیقاتی اش توانستند صدای باکتری را ضبط کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
یک محقق ایرانی و تیم تحقیقاتی اش توانستند صدای باکتری را ضبط کنند

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه صنعتی دلفت هلند به سرپرستی محقق فربد علیجانی از غشای گرافن برای ضبط صدای باکتری ها استفاده کردند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، محققان دانشگاه دلفت هلند و محقق ایرانی فربد علیجانی با ثبت حاشیه صدا تلاش کردند به زنده بودن این باکتری پی ببرند.

در این روش می توان با استفاده از غشای گرافن صدا را ضبط کرد که نشان دهنده زنده بودن باکتری است. در ابتدا، این تیم به دنبال درک ساختار گرافن بودند، اما در این بین موضوع تماس یک شی بیولوژیکی با این ماده حساس به ذهن آنها خطور کرد.

فربد علیجانی محقق ایرانی درباره این تحقیق می گوید: گرافن به عنوان یک ماده شگفت انگیز از یک لایه اتمی تشکیل شده است. این ماده دارای خواص الکتریکی و مکانیکی قوی بوده و به نیروهای خارجی نیز حساس است. این مطالعه با کمک دکتر گروه علوم نانو سیس دکر و گروه نانومکانیک. به گفته سیس دکر، زمانی که باکتری ها به سطح لایه ای از گرافن می چسبند، نوسانات تصادفی با دامنه های بسیار کوچکتر از چند نانومتر ایجاد می شود تا صدای باکتری ها شنیده شود. این نوسانات ناشی از فرآیندهای بیولوژیکی باکتری ها است. علیجانی در این مورد گفت که ضربات مانند حد صدا بود.