منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • یک سال پس از شکست بزرگ Blue Origin، ناسا آماده است تا دومین فرود تجاری ماه را پشتیبانی کند

یک سال پس از شکست بزرگ Blue Origin، ناسا آماده است تا دومین فرود تجاری ماه را پشتیبانی کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
نظر: شرکت های فناوری باید از ترفندهای ارزان دست بردارند و برای حمایت از حقوق بشر بیشتر تلاش کنند

نظر: شرکت های فناوری باید از ترفندهای ارزان دست بردارند و برای حمایت از حقوق بشر بیشتر تلاش کنند
یک فضانورد از طریق دریچه فضاپیمای ماه به سطح ماه نگاه می کند. (تصویر ناسا)

ناسا از طرح خود برای انتخاب دومین سرمایه گذاری تجاری برای ساخت سیستم فرود با قابلیت انتقال فضانوردان به سطح ماه و از آن رونمایی کرده است.

این شرکت یک جایگزین رقابتی برای سیستم فرود ماه اسپیس ایکس ارائه خواهد کرد که بر اساس طراحی Starship آن است و در آوریل گذشته قراردادی 2.9 میلیارد دلاری با ناسا برنده شد. فضاپیمای قمری استارشیپ قرار است در سال 2024 یک ماموریت آزمایشی بدون خدمه به ماه داشته باشد و پس از آن اولین فرود ماه با خدمه برای برنامه آرتمیس ناسا در سال 2025 انجام شود.

بیل نلسون، مدیر ناسا، امروز گفت: “ما انتظار داریم تقریباً یک فرود برای هر نفر در سال، بیش از یک دهه، و اینها مأموریت های مجزا نیستند.” «همه بر اساس پیشرفت گذشته خواهند ساخت. … و همه اینها، البته، در آماده سازی برای اولین ماموریت انسانی ما به مریخ در اواخر دهه 2030 یا 2040 است.

هنگامی که اسپیس ایکس در آوریل گذشته تاییدیه ناسا را ​​به دست آورد، دو رقیب برای این قرارداد – Dynetics مستقر در آلاباما و تیمی به رهبری شرکت فضایی Blue Origin جف بزوس – شکایت کردند که ناسا باید بیش از یک جایزه برای ترویج رقابت می برد. برخی از اعضای کنگره، از جمله سناتور ماریا کانتول، دی واش، استدلال های مشابهی ارائه کردند.

نلسون گفت که برنامه جدید، معروف به پیمان توسعه قمری یا ضمیمه P NextSTEP، به این شکایات رسیدگی خواهد کرد. او به خبرنگاران گفت: «من قول رقابت را داده بودم، پس اینجاست.

اگر این برنامه طبق برنامه پیش برود، پرتابگرهای شرکت دوم تا سال 2026-2027 با یک ماموریت آزمایشی بدون سرنشین به سطح ماه آغاز خواهند شد.

برنامه جدید ادامه تلاش 146 میلیون دلاری به نام NextSTEP Appendix N است که به پنج شرکت برای اصلاح برنامه‌های خود برای فضاپیمای ماهرانه سرنشین‌دار و کاهش خطرات فنی آینده پرداخت می‌کند. Blue Origin بخشی از این تلاش است – مانند لاکهید مارتین و نورثروپ گرومن، دو تن از شرکای تیم ملی او در پشت طرح اولیه فضاپیمای ماه. SpaceX و Dynetics نیز در پیوست N دخیل هستند.

احتمالا بلو اوریجین و هم تیمی های ملی اش و همچنین داینتیک برای قرارداد دوم پیشنهاداتی ارائه خواهند کرد. در پاسخ به ایمیلی از brooztechnology، سخنگوی Blue Origin گفت که این شرکت “هیجان زده است که ناسا در حال ایجاد رقابت با دستیابی به دومین سیستم فرود انسان روی ماه است.”

این سخنگوی ناسا گفت: «به این ترتیب، ناسا افزونگی و ثبات حیاتی مورد نیاز برای ایجاد حضور دائمی آمریکا در ماه را ایجاد خواهد کرد.» “Blue Origin آماده رقابت است و عمیقاً به موفقیت آرتمیس متعهد است. ما به همکاری با ناسا برای رسیدن به هدف بازگشت ایالات متحده به ماه در اسرع وقت ادامه خواهیم داد.

اسپیس ایکس که گفته می شود در مسیر برنامه ریزی برای کشتی ستاره ای قمری قرار دارد، واجد شرایط قرارداد دوم نخواهد بود. درعوض، ناسا با اسپیس ایکس مذاکره خواهد کرد تا استارشیپ را برای مأموریت‌های پس از فرود اول، مطابق با مفاد گزینه B از NextSTEP ضمیمه H. ارتقا دهد (قرارداد اصلی اسپیس ایکس بر اساس گزینه A اعطا شد.)

مشخصات جدید ظرفیت فرود خدمه را فراتر از پیکربندی اولیه دو فضانورد افزایش می دهد. ظرفیت حمل و نقل کالا و ابزار علمی نیز تقویت خواهد شد. لیزا واتسون مورگان، مدیر برنامه برنامه سیستم فرود انسان در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا گفت: حتی پیشرفت‌های بیشتر این امکان را برای فرودگر فراهم می‌کند که بیش از شش روزی که در حال حاضر مورد نیاز است روی سطح ماه بماند.

مفهوم اصلی ناسا برای نزول ماه حداکثر سه عنصر جداگانه از یک فضاپیما را ارائه می‌کرد – از جمله یک وسیله نقلیه انتقال در مدار ماه، یک ماژول فرود و یک ماژول صعود. واتسون مورگان گفت که بر اساس بحث‌های ضمیمه N، این معماری سه عنصری دیگر الزامی نخواهد بود. با این حال، فرودگر باید بتواند به سکوی فضایی گیت‌وی که ناسا قصد دارد به مدار ماه پرتاب کند، متصل شود.

مقامات ناسا تاکنون از ارائه ارقام دلاری برای برنامه جدید پرتاب ماه خودداری کرده اند. نلسون گفت جزئیات هزینه های پیشنهادی برای سال مالی 2023 “باید هفته آینده ارائه شود.”

واتسون مورگان گفت پیش نویس فراخوان پیشنهادات تا پایان ماه مارس منتشر خواهد شد و نسخه نهایی آن در بهار امسال منتشر خواهد شد. او گفت که این جایزه باید “در آغاز سال جدید … یا اندکی پس از آن” اهدا شود.

جایزه پرتاب ماه ناسا اسپیس ایکس در سال گذشته آغاز یک مناقشه حقوقی یک ماهه با تیم Blue Origin بود – اما جیمز فری، معاون مدیر توسعه سیستم های تحقیقاتی ناسا، گفت که حل و فصل این اختلاف در نوامبر گذشته رویکرد ناسا به مسابقه را تایید کرد. . او همچنین گفت که فرآیند ضمیمه N باید منجر به پیشنهادات کمتر برای فضاپیمای ماه آینده شود.

فری گفت: «بسیاری از مردم به ما گفتند، «هی، می‌دانی، ما چیزهای زیادی یاد گرفته‌ایم، و فکر می‌کنیم پیشنهادات ما این بار می‌تواند بهتر باشد».

مطالب مرتبط:

  • واتسون مورگان گفت که اسپیس ایکس “همه مراحل خود را تا کنون” برای توسعه فضاپیمای قمری تکمیل کرده است، اگرچه او اذعان داشت که مراحل چالش برانگیزتری در پیش است – مانند اولین پرتاب مداری Starship. “ما از نزدیک با آنها کار می کنیم تا مطمئن شویم که بینش مناسب مبتنی بر ریسک را داریم. او گفت: “مناطق بالقوه ای وجود دارد که ما به دنبال آنها هستیم.”
  • نلسون گفت، حتی طبق برنامه‌های جدید اعلام‌شده، فضانوردان با کمک کپسول Orion ناسا و موشک Space Launch System از زمین به مدار ماه فرستاده می‌شوند. موشک SLS قرار است برای اولین بار در ماه می تا ژوئن برای ماموریت به دور ماه بدون خدمه پرتاب شود. نلسون خاطرنشان کرد که نسخه قدرتمندتر SLS باید پس از اولین فرود آرتمیس روی ماه برای پرتاب در دسترس باشد. نلسون گفت: «این تنها تفاوت در معماری است.
  • نلسون در پاسخ به سوالی درباره جنگ در اوکراین و تأثیر آن بر مشارکت ایستگاه فضایی بین‌المللی با روسیه، گفت که «روابط حرفه‌ای بین فضانوردان و فضانوردان در ایستگاه، و همچنین روابط حرفه‌ای بین کنترل مأموریت در هیوستون و مسکو، او گفت که او انتظار می رود مارک ونده های، فضانورد ناسا، با فضاپیمای سایوز روسیه که برای اواخر این ماه برنامه ریزی شده است، بازگردد.