• خانه
  • اخبار
  • یک راه اندازی حسگر کاغذ از ماسک خواب ردیابی چشم رونمایی کرد

یک راه اندازی حسگر کاغذ از ماسک خواب ردیابی چشم رونمایی کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
یک راه اندازی حسگر کاغذ از ماسک خواب ردیابی چشم رونمایی کرد

یک راه اندازی حسگر کاغذ از ماسک خواب ردیابی چشم رونمایی کرد
Somalytics SomaSleep را معرفی می کند، ماسکی که از ردیابی چشم برای نظارت بر خواب استفاده می کند. (عکس سومالیایی)

شرکت حسگر منطقه سیاتل Somalytics در نمایشگاه Consumer Electronics در لاس وگاس ماسک پوشیدنی را نشان داد که حرکات چشم را در هنگام خواب تشخیص می دهد.

این شرکت می‌گوید ماسک SomaSleep می‌تواند حرکات چشم مرتبط با خواب REM (حرکت سریع چشم) را ردیابی کند، مرحله‌ای از خواب مرتبط با رویا دیدن که کلید یادگیری و حافظه است.

باربارا بارکلی، مدیرعامل این شرکت در مصاحبه ای با brooztechnology گفت: این دستگاه می تواند به افراد کمک کند “واقعاً تغییرات در کیفیت خواب، تغییرات در حرکت سریع چشم را که می تواند ناشی از تأثیرات خارجی باشد، تشخیص دهند.”

بارکلی گفت: این فناوری پتانسیل ادغام با برنامه‌ها و سخت‌افزارهای فعلی نظارت بر خواب را دارد که ویژگی‌هایی مانند حرکت، تنفس و ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کنند. او گفت: «اگر بخواهید، این یک بازار خاص است، زیرا همه آن‌ها می‌خواهند خواب را به طور دقیق ردیابی کنند. اما در حال حاضر ارزیابی خواب REM دشوار است.

خواب REM معمولاً در مراکز خواب با استفاده از الکترودهای تخصصی که در نزدیکی چشم قرار می گیرند ردیابی می شود. بارکلی گفت که این عینک جدید می تواند جایگزینی با کاربری آسان و مقرون به صرفه باشد.

Somalytics اجزای نمونه اولیه SomaMask را تولید کرد، اما قصد دارد در آینده با یک شریک تولیدی ارتباط برقرار کند. انتظار می رود که ماسک SomaSleep تا پایان سال 2023 با قیمت 199 دلار برای خرید مشتریان در دسترس باشد.

به گفته یکی از سخنگویان، این شرکت در حال حاضر هیچ برنامه ای برای دریافت تاییدیه نظارتی برای دستگاه در سازمان غذا و داروی ایالات متحده ندارد، اما قصد دارد در بهار امسال مطالعاتی را برای مقایسه این ماسک با نتایج مطالعات خواب معمولی آغاز کند.

یک راه اندازی حسگر کاغذ از ماسک خواب ردیابی چشم رونمایی کرد
حسگر 1 میلی‌متری Somalytics، همان اندازه مورد استفاده در ماسک خواب. (عکس سومالیایی)

Somalytics حرکت چشم را از طریق نوعی حسگر خازنی بدون تماس تشخیص می دهد، دستگاهی که می تواند جامدات یا مایعات را بدون تماس فیزیکی تشخیص دهد. چنین حسگرهایی میدان های الکتریکی از خود ساطع می کنند که می تواند توسط اجسامی که وارد میدان می شوند – مانند حرکت کره چشم – مختل شوند.

بارکلی گفت که حسگرهای Somalytics خود را با کوچک بودن، انعطاف پذیری، ارزان بودن و ساخت آسان متمایز می کنند. آنها متشکل از نانولوله‌های کربنی هستند که در کاغذ جاسازی شده‌اند و در لبه‌های آن پاره می‌شوند تا میدان الکتریکی ایجاد کنند که به اختلالات کوچک حساس است.

یک راه اندازی حسگر کاغذ از ماسک خواب ردیابی چشم رونمایی کرد
باربارا بارکلی مدیر عامل سومالیتیکز. (عکس سومالیایی)

اندازه سنسورها از 1 سانتی متر تا 11 سانتی متر است. آنها به نازکی یک موی انسان هستند و می توانند حضور انسان را در فاصله 20 سانتی متری “احساس” کنند.

فاصله سنجش را می توان با تنظیم ولتاژ تغییر داد و این فناوری با طیف گسترده ای از موارد استفاده صنعتی، مصرف کننده و بهداشتی سازگار است. بارکلی گفت که سی شرکت مختلف بزرگتر در حال ارزیابی حسگرهای Somalytics در زمینه هایی مانند محاسبات، لوازم الکترونیکی مصرفی، اینترنت اشیا و لوازم خانگی هستند.

فناوری حسگر اصلی این شرکت به عنوان یکی از 21 برنده جایزه نوآوری CES در رده فناوری جاسازی شده شناخته شد.

در CES، این شرکت همچنین یک سوئیچ چراغ بدون لمس و یک بالشتک پشتی مانند را نشان داد که می تواند تنفس را ارزیابی کند. بارکلی گفت: این بالش که دارای چهار حسگر است، پتانسیل تشخیص الگوهای تنفس غیرعادی را دارد.

Somalytics همچنین توسط هیوندای برای کمک به توسعه یک دستگیره درب خودرو با کنترل حرکتی دعوت شد. این دستگیره اخیراً در سالن نوآوری باز هیوندای، نمایشگاهی برای شرکت های نوپا، با همکاری شریک هیوندای SL Corporation رونمایی شد.

یک راه اندازی حسگر کاغذ از ماسک خواب ردیابی چشم رونمایی کرد
سنسورهای سومالیتیک در اندازه های مختلف (عکس سومالیایی)

جائه هیون چانگ، دانشیار مهندسی مکانیک UW، این فناوری را توسعه داد که در مجموعه ای از انتشارات ارائه شده است. چانگ سال گذشته این شرکت را با دو دانش آموز در آزمایشگاه خود به نام های Zhongjie Qian و Viggy Sak که از آن زمان فارغ التحصیل شده اند و اکنون کارمند Somalytics هستند، تأسیس کرد. تابستان امسال، این شرکت 1.9 میلیون دلار جمع آوری کرد و به فضایی تقریباً 2400 فوت مربعی در ردموند، واشنگتن نقل مکان کرد.

تولید در حدود نیمی از فضای جدید انجام می شود و شامل یک روش پردازش رول به رول برای جاسازی نانولوله ها در کاغذ است. یک دستگاه شکل سنسور را فشار می دهد و آنها را در پلاستیک (پلی اتیلن) ​​می پیچد. این شرکت شش نفره قصد دارد تا پایان سال 2023 ظرفیت تولید سالانه 10 میلیون سنسور را داشته باشد.