منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • یک دانشمند ایرانی در تلاش است تا قمرهای مرموز مریخ را شناسایی کند

یک دانشمند ایرانی در تلاش است تا قمرهای مرموز مریخ را شناسایی کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
یک دانشمند ایرانی در تلاش است تا قمرهای مرموز مریخ را شناسایی کند

با وجود شناسایی دو قمر در مریخ، فوبوس و دیموس، بسیاری از ویژگی های آنها هنوز برای دانشمندان ناشناخته است. این در حالی است که یک دانشمند ایرانی به نام امیرحسین باقری، ژئوفیزیکدان موسسه فدرال سوئیس در زوریخ، تلاش کرده تا مشکل قمرهای ناشناخته در مریخ را حل کند.

با وجود تاریخ طولانی شناخت سیاره مریخ، دو قمر عجیب فوبوس و دیموس آن هنوز ناشناخته هستند. این دو قمر کوچکتر از زمین هستند و به ترتیب 22.2 کیلومتر و 12.5 کیلومتر قطر دارند. پیش از این، به دلیل شکل نامنظم این قمرها، دانشمندان آنها را در زمره سیارک ها طبقه بندی می کردند و مریخ را بدون قمر در نظر می گرفتند. آساف هال برای اولین بار در سال 1877 وجود دو قمر درونی و بیرونی در مریخ را کشف کرد.دلیل نامگذاری دو قمر در مریخ از اسب های دوقلوی خدای روم باستان آرس به معنای ترس است.

تیم تحقیقاتی موسسه فدرال سوئیس در زوریخ با همکاری رصدخانه نیروی دریایی ایالات متحده تحقیقاتی را بر روی قمرهای مریخ در سال 2021 انجام دادند و دریافتند که دیموس و فوبوس نیز توسط قمرهای اولیه و قمری شکل گرفته اند. این تیم به سرپرستی ژئوفیزیکدان ایرانی، امیرحسین بهاگری از این موسسه، داده های فضاپیمای Mars Insight را بررسی کردند.

این داده ها اطلاعاتی را در مورد برهمکنش جزر و مدی مریخ نشان داد. در این مطالعه، مشخص شد که مریخ در ابتدا دارای یک کمان قمری متصل اولیه بود که به دو قسمت تقسیم شد و در مداری دایره‌ای یا بیضوی در اطراف مریخ قرار گرفت. البته پس از آن به دلیل انرژی گرانشی مریخ، مدار بیضی شکل نیز به مداری دایره ای تبدیل شد.

در این تبدیل، قطعه بزرگتر یا فوبوس در مداری بیضوی و مسیری مارپیچی قرار دارد که به دلیل پراکندگی انرژی جزر و مدی به مریخ نزدیک می شود. اما قمر دیگر به دلیل مدارش در حال دور شدن از مریخ است. در هر صورت، به گفته دانشمندان فضایی، این دو قمر یکسان نیستند.

آژانس فضایی ژاپن قصد دارد تا سال 2024 با ارسال یک فرودگر به فوبوس، نمونه هایی از سنگ و خاک ماه را جمع آوری کند. این پرتاب بخشی از ماموریت آژانس فضایی برای مطالعه ماه در مریخ است. از سوی دیگر، داده های جمع آوری شده توسط این دستگاه ممکن است مکمل یافته های دانشمندان در مورد منشا فوبوس و دینوس باشد.