• خانه
  • اخبار
  • یک داستان شخصی یک کارآفرین را برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ با هدف بهبود مراقبت از سرطان در آفریقا تشویق می‌کند

یک داستان شخصی یک کارآفرین را برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ با هدف بهبود مراقبت از سرطان در آفریقا تشویق می‌کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
یک داستان شخصی یک کارآفرین را برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ با هدف بهبود مراقبت از سرطان در آفریقا تشویق می‌کند

یک داستان شخصی یک کارآفرین را برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ با هدف بهبود مراقبت از سرطان در آفریقا تشویق می‌کند
کینگزلی ندو، بنیانگذار هوش مصنوعی Hurone. (عکس از Hurone)

کینگزلی ندو، کارآفرین سیاتل، به خاطر خاطره عمه‌اش، که خیلی جوان بر اثر سرطان روده بزرگ درگذشت، رانده می‌شود.

ندوه گفت، زمانی که او بیش از ده سال پیش در نیجریه بیمار بود، بسیاری از مشکلات پیش آمد. دستورالعمل‌های بالینی در آن زمان، آستانه‌های سنی را برای غربالگری بر اساس داده‌های جمعیت‌های سفیدپوست تعیین می‌کنند که خطر نسبی کمتری برای بیماری دارند. او همچنین به اشتباه تشخیص داده شد و سرانجام متوجه شد که در سن 50 سالگی به مرحله آخر بیماری مبتلا شده است، سپس سن توصیه شده برای غربالگری اولیه. او سه سال بعد درگذشت.

از آن زمان، Ndo متولد نیجریه در ماموریت بهبود مراقبت از سرطان بوده است. در سال 2021، او استارتاپ فناوری سلامت Hurone AI را برای کمک به درمان سرطان در آفریقا و فراتر از آن با نظارت از راه دور بیمار و انکولوژی از راه دور که برای محیط‌هایی با منابع ضعیف طراحی شده است، تأسیس کرد.

Ndoh نه تنها نقص‌هایی را در مراقبت از عمه‌اش می‌بیند، بلکه آنها را در ابزارهای دیجیتالی توسعه‌یافته برای سرطان‌شناسی ایالات متحده می‌بیند، که اغلب با داده‌های محدود برای جمعیت‌های کم‌نمایش و اقلیت‌های قومی کار می‌کنند. هدف هوش مصنوعی Hurone کمک به پر کردن این شکاف ها و در نهایت بازگرداندن داده ها و فناوری خود به ایالات متحده است.

ندوه که به عنوان یک پزشک آموزش دیده و استادیار بالینی در دانشگاه واشنگتن است، گفت: “دیدگاه شرکت برای من بسیار شخصی است.”

طبق مطالعات سازمان بهداشت جهانی و سایرین، در ایالات متحده به ازای هر 294 بیمار، یک سرطان شناس وجود دارد، در حالی که در کشورهای جنوب صحرای آفریقا از هر 3000 بیمار سرطانی، یک متخصص سرطان وجود دارد. مردم این منطقه همچنین نرخ های نامتناسب بالایی از مرگ و میر ناشی از سرطان را تجربه می کنند.

پلتفرم هوش مصنوعی Hurone، Gukiza، مکمل انکولوژیست است. گوکیزا به معنای شفا در کینیارواندا، یکی از زبان های رسمی رواندا است، جایی که پلتفرم در حال آزمایش است.

یک داستان شخصی یک کارآفرین را برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ با هدف بهبود مراقبت از سرطان در آفریقا تشویق می‌کند
داشبورد بیماران هوش مصنوعی Hurone برای پزشکان. (عکس از Hurone)

با Gukiza، بیماران پیام‌های متنی شخصی‌سازی‌شده با سؤالاتی در مورد عوارض جانبی و سایر جنبه‌های مراقبت از تلفن خود دریافت می‌کنند. بیماران با یک کلیک ساده پاسخ های رتبه بندی شده را ارائه می دهند.

پزشکان می توانند وضعیت بیماران خود را روی داشبورد مشاهده کنند و پیام های از پیش ساخته شده را سفارشی کنند.

ندوه گفت که این پلتفرم در زمان انکولوژیست ها و بیماران در ناراحتی و هزینه ویزیت های حضوری صرفه جویی می کند. وی گفت: ما ارتباط بین بیماران و تیم انکولوژی را ساده کرده ایم. این سیستم روی تلفن همراه پیامکی بیماران نیز کار می کند.

روشی که ما در اینجا در ایالات متحده فناوری می‌سازیم این است که فرض کنیم همه گوشی‌های هوشمند دارند. اما وقتی با منابع محدود از راه دور به این تنظیمات می روید، باید خلاقانه تر فکر کنید.»

Hurone رواندا را برای آزمایش به دلیل باز بودن دولت برای فناوری‌های جدید و نیاز شدید کشور، با بیش از ده انکولوژیست برای 13 میلیون نفر انتخاب کرد.

Hurone قصد دارد محصول خود را به سیستم‌های بهداشتی و شرکت‌های داروسازی زیستی بفروشد تا به آزمایش درمان‌های سرطان کمک کند. Ndoh گفت که این پلت فرم در مراحل نهایی تایید در رواندا است و این شرکت برنامه هایی برای راه اندازی برنامه ای در سال جاری در برزیل دارد.

Ndoh از زمان راه اندازی شرکت و جمع آوری 150000 دلار از خانواده و دوستان، تیم خود را 80 ساعت در هفته در مناطق زمانی هماهنگ کرده است. سال گذشته، هوش مصنوعی Hurone برای ابتکار عدالت سلامت در خدمات وب آمازون انتخاب شد، که نزدیک به 100000 دلار در خدمات ابری همراه با پشتیبانی فنی ارائه کرد. Ndoh این مشارکت را “تحول کننده” می نامد.

Ndoh شریک فنی لیور رومانوسکی، رئیس محصول Hurone و یکی از بنیانگذاران سه استارت آپ نرم افزاری را منصوب کرد. تیم فنی کارشناس ابر و کهنه کار مایکروسافت ریموند اونونیو است که به عنوان مشاور خدمت می کند.

مشاوران دیگر آدام یالا، استادیار سلامت محاسباتی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی هستند. Irene Dankwa-Mullan، مدیر ارشد عدالت سلامت Merative، سابقاً از IBM Watson Health. نسیم افتخاری، مدیر اجرایی هوش مصنوعی کاربردی و علوم داده شهر امید؛ ایزاک آدوول، وزیر سابق بهداشت نیجریه؛ Doyin Oluwole، که چندین طرح بهداشت جهانی را رهبری کرده است. و سوزان مورگنسترن مشاور فناوری سلامت.

یک داستان شخصی یک کارآفرین را برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ با هدف بهبود مراقبت از سرطان در آفریقا تشویق می‌کند
Gukiza، یک برنامه مبتنی بر متن توسط Hurone AI. (عکس از Hurone)

نام این شرکت یک بازی در Huron است، نام فرت در اسپانیایی. این حیوان در تحقیقات پزشکی استفاده می شود و رنگ های قهوه ای، سیاه و سفید آن نشان دهنده تمرکز شرکت بر تنوع داده ها است. جمع آوری داده های بیمار و استفاده از آن برای بهبود برنامه یک هدف اصلی است.

هوش مصنوعی Hurone شروع به ترکیب ابزارهای هوش مصنوعی در گوکیزا کرده است تا به پیش‌بینی بیمارانی که بدترین عوارض جانبی را خواهند داشت و احتمال ترک درمان بیشتر است، و همچنین درمان‌هایی را برای اطمینان از پایبندی بیماران انجام می‌دهد.

Ndoh همچنین در نظر دارد یک پلت فرم سرطان شناسی متناسب با آمریکایی های آفریقایی تبار یا سایر گروه های کم نمایندگی در ایالات متحده با داده ها و الگوریتم های متناسب با این جمعیت ها ایجاد کند.

ندوه خاطرنشان کرد که تنها تعداد کمی از شرکت کنندگان در کارآزمایی های بالینی برای داروهای سرطان تایید شده از نژاد آفریقایی یا اسپانیایی هستند. وی گفت در عین حال، برخی از داروها ممکن است پروفایل های عوارض جانبی متفاوتی در این جمعیت ها داشته باشند. در پاسخ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده از شرکت های داروسازی زیستی خواسته است تا داده های بیشتری را در مورد جمعیت های مختلف بیماران جمع آوری کنند.

ندوه گفت که گوکیزا ابزاری منحصر به فرد برای دستیابی به این هدف است. او گفت که می تواند توسط صنعت برای حمایت از آزمایشات بالینی، آزمایش دارو در جمعیت های مختلف و نظارت پس از فروش استفاده شود.

ندوه گفت: «ساير سيستم‌ها از نظر فرهنگي حساس نيستند و فقط در سيستم‌هاي پيشرفته بهداشت و درمان بهينه عمل مي‌كنند». او اضافه می کند که هوش مصنوعی Hurone کاربرد خود را برای سیستم های مختلف مراقبت های بهداشتی سفارشی می کند.

ندوه گفت: «وقتی به هوش مصنوعی پاسخگو برای اقلیت‌های قومی در ایالات متحده فکر می‌کنیم، به این فکر می‌کنیم که به منبع مراجعه کرده و همه آن داده‌ها را بازگردانیم زیرا این برای جمعیت اینجا نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

رئیس امور مالی و عملیات این شرکت، ماریجانا روئیز، فارغ التحصیل مرکز سرطان فرد هاچینسون است، و عملیات آن در رواندا از کریستین نتیزیمرا، بنیانگذار و مدیر اجرایی مرکز تحقیقات مراقبت پایان زندگی آفریقا، یک شریک کارآزمایی بالینی، پشتیبانی اجرایی دریافت می کند. با مرکز زیست پزشکی رواندا.

کارآزمایی بالینی این استارت آپ از طریق مرکز سرطان رواندا با حمایت وزارت بهداشت رواندا انجام می شود. سایر شرکای هوش مصنوعی Hurone شامل ابتکار سرطان سینه شرق آفریقا، ابتکار دختران رواندا و کاتالیزور جهانی بهداشت در مرکز جامع سرطان سیدنی کیمل در جان هاپکینز است.