• خانه
  • اخبار
  • یک آلیاژ جدید ناسا با ویژگی های منحصر به فرد، دو برابر قوی تر از آلیاژهای فعلی

یک آلیاژ جدید ناسا با ویژگی های منحصر به فرد، دو برابر قوی تر از آلیاژهای فعلی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
یک آلیاژ جدید ناسا با ویژگی های منحصر به فرد، دو برابر قوی تر از آلیاژهای فعلی

آلیاژ فلزی جدید که توسط محققان ناسا ساخته شده است، دارای خواص قابل توجهی است که می تواند دمای بسیار بالا را تحمل کند. این آلیاژ برای استفاده در داخل و خارج موتورهای جت و هواپیما و برای محیط های بسیار سنگین طراحی شده است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری اخبار تکنا، آلیاژ جدید محققان ناسا دو برابر آلیاژهای پیشرفته فعلی قوی تر و انعطاف پذیرتر است. برای پروازهای پایدار به عنوان یک توسعه کلیدی استفاده شود.

محققان ناسا برای افزایش دوام و استحکام، آلیاژ اکسیدی در مقیاس نانو را به آلیاژ سخت شده اضافه کرده اند. اما در این کار از مدل‌سازی محاسباتی پیشرفته و شبیه‌سازی ترمودینامیکی مواد برای انجام ترازبندی مناسب استفاده شد. در آن زمان از فناوری پرینت سه بعدی برای تولید آن استفاده می شد.

تیم اسمیت از بخش تحقیقات مواد در مرکز تحقیقات گلن ناسا گفت: «دو فرآیند توسعه مواد استفاده شده است تا اکنون بتوانیم موادی با عملکرد بهتر از قبل تولید کنیم.

برای دستیابی به یک طراحی بهینه، محققان حدود 30 شبیه سازی برای این آلیاژ انجام دادند. با کمک فن آوری های جدید، فرآیندهای آزمون و خطای گذشته را می توان تنها در چند هفته یا چند ماه انجام داد. این آلیاژ که GRX-810 نام دارد، در مقایسه با آلیاژهای مدرن، خواص منحصر به فرد شگفت انگیزی دارد. تا بتواند در دمای 1093 درجه سانتیگراد در برابر شکست دو برابر مقاومت نشان دهد. همچنین در خمش سه و نیم برابر از آلیاژهای فعلی انعطاف پذیرتر است. محققان قصد دارند از این ماده برای طراحی هواپیما استفاده کنند. این آلیاژ سبک علاوه بر کاهش مصرف سوخت، هزینه های نگهداری و بهره برداری را نیز کاهش می دهد.