گزیده ای از کتاب: 5 سوال که به شما کمک می کند قدرت پنهان شرکت خود را آزاد کنید

گزیده ای از کتاب: 5 سوال که به شما کمک می کند قدرت پنهان شرکت خود را آزاد کنید

یادداشت سردبیر: این گزیده از کتاب جدید اقتباس شده است، باز کردن قفل: 5 سوال برای آزاد کردن شرکت شمامترقدرت پنهان پانیتوسط مت هولت، کارآفرین قدیمی ساکن سیاتل و رهبر تجارت فناوری.

فیلم اکشن سال 2008 را به یاد بیاورید گرفته شده? این شامل لیام نیسون ایرلندی بی ادب است که دختر 17 ساله اش توسط گروهی از قاچاقچیان آلبانیایی ربوده شده است. خوب، کلاسیک نبود. اما یک صحنه بسیار معروف وجود دارد که در آن شخصیت نیسون آدم ربای اصلی را به گونه ای تهدید می کند که حرف های او را در مغز من بریده است:

“من نمی دانم شما کی هستید. من نمی دانم شما چه می خواهید. اگر به دنبال باج هستید، می توانم به شما بگویم که من پول ندارم … اما آنچه دارم [is] مجموعه ای بسیار خاص از مهارت ها مهارت هایی که در طول یک حرفه بسیار طولانی به دست آورده ام. مهارت‌هایی که باعث می‌شود من برای افرادی مثل شما کابوس شوم.»

وقتی به حرفه ام فکر می کنم، آن کلمات را در ذهنم می شنوم. احتمالاً به این دلیل که من مشاغل و شرکت هایی را پذیرفتم که اکثر اپراتورها از آنها اجتناب می کنند. مشاغل آشفته: چرخش، چرخش، مشاغلی که باید وارد آن شوید و تأثیر بگذارید. سریع. بنابراین احساس می‌کنم مردی با مجموعه‌ای از مهارت‌ها – مهارت‌هایی که اکثر همسالان من ندارند.

هر کسب و کاری نمی تواند تبدیل شود، اما بسیاری می توانند. اگر می‌خواهید کسب‌وکار خود را به شرکتی با سهم بازار و رشد بالا تبدیل کنید، در اینجا پنج سؤال وجود دارد که به شما کمک می‌کند ارزش بالقوه شرکت خود را کشف کنید.

1. آیا بازار بزرگ و در حال رشد است؟

اگر می‌خواهید یک کسب‌وکار مبتنی بر سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا کسب‌وکاری با چشم‌انداز رشد بلندمدت «در مقیاس بزرگ» باشید، در حالت ایده‌آل، حداقل به یک بازار میلیارد دلاری نیاز دارید.

این لزوما برای همه مشاغل صادق نیست – داشتن و مدیریت یک شرکت کوچک با جریان نقدی مثبت کاملاً خوب است. اما اگر کسب و کاری می خواهید که پتانسیل آن را داشته باشد یا بیش از 100 میلیون دلار باشد، به یک TAM بزرگ (بازار آدرس پذیر مشترک) نیاز دارید.

شما باید مطمئن شوید که آزادی کافی در بازار خود دارید تا سهم بازار خود را افزایش دهید و رشد بلندمدت خود را حفظ کنید. اگر به دنبال سرمایه با سرمایه گذاران هستید، آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که بازار به اندازه کافی بزرگ است تا از ارزش گذاری شما حمایت کند تا بتوانند بازده معقولی دریافت کنند.

اگر بازار شما کوچک و شلوغ باشد، فشرده سازی خواهید داشت. بازار ممکن است جذاب باشد، اما این فشرده سازی ناگزیر به این معنی است که شما بازیکنان جدید و موجودی خواهید داشت که برای مشتریان، تامین کنندگان، مشتریان بالقوه و غیره رقابت می کنند. کار در یک بازار بزرگتر با انواع مختلف بازارهای خدماتی و آدرس پذیر بسیار ساده تر است.

2. آیا پویایی بازار برای شما مطلوب است؟

زمان سخت ترین ویژگی برای اندازه گیری است، اما همچنین یکی از مهمترین آنها است. اگر بازیکن جدیدتری هستید، اغلب خیلی زود یا خیلی دیر می کنید.

لحظه بازار به دو چیز نیاز دارد: شناسایی یک بازار کوچک اما در حال رشد و شناسایی احتمال تغییر در فناوری یا رفتار بازار. یافتن یک بازار کوچک و در حال رشد بر اساس آن است مال شما تعریف. بنابراین، هنگامی که به یک بازار موجود نگاه می کنید و سعی می کنید تعیین کنید که آیا موقعیت های زیادی وجود دارد یا خیر، یک بار دیگر به آن نگاه کنید که آیا جایگاهی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید یا خیر. آیا چیزی در بازار وجود دارد که به نظر شما می تواند مزیت باشد؟

مت هیولت در دفاتر روزتا استون در سیاتل. (عکس از brooztechnology / فایل تاد بیشاپ)

برای تعیین اینکه آیا می توانید زمان دقیق را در بازار تعیین کنید، هم به شهود و هم داده ها نیاز است. حل این مشکل موهای طلایی خیلی دیر یا خیلی زود برای بازار، چشم انداز دقیقی از بازار را می طلبد که برخلاف آنچه که دیگران انجام می دهند – و برای شما به عنوان یک رهبر، مدیر عامل و کارآفرین ترسناک خواهد بود.

3. آیا تجربه خوبی در این فضا دارید؟

محصول باید مهمترین چیزی باشد که به مشتریان ارائه می دهید. شما باید قیمت، بسته بندی و موقعیت خود را بدانید. اگر قبلاً یک محصول تثبیت شده دارید و اکنون سعی می کنید چند مربع بپرید تا رهبر بازار شوید، باید بتوانید موقعیت بازار خود را نیز تجزیه و تحلیل کنید. این خارج از محصول است. یک قدم به عقب برمی‌گردد و به صفحه شطرنج نگاه می‌کند. شما واقعاً باید موقعیت خود را از نظر ارزش استراتژیک که محصول شما به مشتریانش خدمت می کند، درک کنید.

شما واقعاً باید بدانید که چه ارزشی برای مشتریان خود ارائه می دهید. و در مورد اینکه چگونه پیشنهاد ارزش مشتری شما با استراتژی شما مطابقت دارد، واضح باشید.

متوجه خواهید شد که آیا متناسب با محصول/بازار هستید یا خیر. شما احساس خوبی از اینرسی خود برای جذب مشتری، کار با تامین کنندگان، شکست دادن رقبا و غیره خواهید داشت. برای اینکه بتوانید به یک موقعیت جدید در بازار بپرید، لازم نیست قوی باشید. اما مطمئنا می تواند کمک کند.

4. آیا برنامه قابل اجرا دارید؟

در تجربه من، زمانی که من یک شرکت را تحویل می‌گیرم، معمولاً برنامه قابل اجرا وجود ندارد. من اغلب متوجه می شوم که در موقعیت های معکوس، یک مشکل در استراتژی وجود دارد – برای مثال، یک شرکت در حال کار بر روی بسیاری از مشاغل یا اولویت های زیادی دارد.

چشم انداز، ماموریت و BHAG (هدف جسورانه موی بزرگ) را توسعه دهید. سپس یک چارچوب برنامه ساده برای یک و سه سال آینده بسازید. برنامه را با اهداف فصلی هماهنگ کنید و در صورت نیاز به انجام کم و بیش از این تلاش های خاص، به طور منظم روش های خاص را مرور کنید. داشتن یک برنامه خوب به اندازه کافی خوب نیست – این برنامه باید جزئی زنده از فعالیت های روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه کسب و کار شما باشد.

اگر در زمان مناسب در مکان مناسب هستید و پیشنهادی دارید که در بازار کار می کند، این بیش از نیمی از نبرد است، اما به یک برنامه استراتژیک نیاز دارید. از بین همه این مسائل، ساختن یک طرح بهتر قابل کنترل ترین است. شما همیشه می توانید برنامه خود را اصلاح کنید، آن را تغییر دهید و برای آن کمک بگیرید.

5. چقدر مطمئن هستید که می توانید استعداد و منابع مورد نیاز برای رسیدن به این هدف را جذب کنید؟

شما ممکن است بهترین برنامه ها را داشته باشید، اما اگر سرمایه و تیمی برای اجرای آنها ندارید، می توانید رویاهای خود را ببوسید.

در یک شرکت در مراحل اولیه، بیشتر سرمایه گذاران بر روی تیم پرتو لیزر متمرکز هستند. هیچ داده ای وجود ندارد، هیچ درآمدی وجود ندارد و ممکن است محصول حتی وجود نداشته باشد. همه چیز به تیم مربوط می شود و سرمایه گذار در تلاش است تصمیم بگیرد که آیا کارآفرین قدرت و استعداد لازم را دارد تا بتواند چشم انداز عالی خود را به واقعیت تبدیل کند. همانطور که تجارت شما رشد می کند، به انواع مختلفی از افراد نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال، یک بنیانگذار باهوش که از نظر فنی است ممکن است در درازمدت مدیر عامل واجد شرایط مناسبی نباشد.

من معتقدم که تیم شما مهمترین دارایی در تجارت شما است. اگر برای استخدام یک متخصص منابع انسانی به سن کافی رسیده اید، باید با این فرد به عنوان یکی از مهم ترین رهبران راستگرای خود رفتار کنید. با گذشت زمان، همانطور که شما و رهبرانتان با رشد مداوم کنار می آیید، باید بیشتر روی تیم خود تمرکز کنید. اطمینان از داشتن یک گروه باهوش، با استعداد و متعادل فرهنگی برای مدت طولانی بسیار مهم است.

خودشکوفایی کسب و کار خود را به عهده بگیرید

این پنج سوال کل فرآیند برنامه ریزی استراتژیک شما را سرعت می بخشد، بنابراین نیازی نیست ماه ها و یا مبالغ هنگفتی را صرف پرداخت هزینه به یک تیم مشاوره برای انجام این کار برای شما کنید. اینها عناصر اساسی هستند که همه چیزهایی را که باید بدانید برای تعیین اینکه آیا می توانید موقعیت شرکت خود را تغییر دهید یا بهبود بخشید خلاصه می کند.

من شما را تشویق می کنم که وظیفه خود شکوفایی کسب و کار خود را بر عهده بگیرید. من فکر نمی کنم اگر دیگر رهبر بازار نیستید، حوله ضرب المثل را دور بیندازید. مسیرهای زیادی برای رسیدن به قله وجود دارد. هر کسب و کاری متفاوت است و تنها شما و تیم شما، پس از تحقیق دقیق، بهترین ایده را در مورد راه پیش رو خواهید داشت.

باز کردن قفل: 5 سوال برای رها کردن قدرت پنهان شرکت شما، که توسط Two Books منتشر شده است، در آمازون یا هر جایی که کتاب فروخته می شود در دسترس است.