• خانه
  • اخبار
  • گزارش سالانه بنیاد گیتس نشان می‌دهد که پیشرفت به دلیل همه‌گیری، جنگ‌ها – و همچنین دلایلی برای امید – کند می‌شود

گزارش سالانه بنیاد گیتس نشان می‌دهد که پیشرفت به دلیل همه‌گیری، جنگ‌ها – و همچنین دلایلی برای امید – کند می‌شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
گزارش سالانه بنیاد گیتس نشان می‌دهد که پیشرفت به دلیل همه‌گیری، جنگ‌ها - و همچنین دلایلی برای امید - کند می‌شود

گزارش سالانه بنیاد گیتس نشان می‌دهد که پیشرفت به دلیل همه‌گیری، جنگ‌ها - و همچنین دلایلی برای امید - کند می‌شود
در هند، زنان با هم متحد شدند تا انجمن زنان خوداشتغال (SEWA) را تشکیل دهند، که به آنها اجازه می داد تا زمانی که به دنبال کار می گشتند فرزندان خود را ترک کنند. (بنیاد گیتس/عکس از مانسی میدا)

می‌دانید که زمانی که پیامی که معمولاً خوش‌بینانه از بنیاد بیل و ملیندا گیتس شروع می‌شود، غم‌انگیز به نظر می‌رسد، زمان سختی است.

ششمین گزارش سالانه دروازه‌بان فرصتی برای بنیاد است تا تلاش‌ها برای دستیابی به شش هدف توسعه پایدار سازمان ملل را ارزیابی کند – و همه چیز خوب پیش نمی‌رود.

در مقدمه ملیندا فرنچ گیتس و بیل گیتس که ریاست مشترک بنیاد میلیارد دلاری را بر عهده دارند، آمده است: «هرچقدر که داده ها بد به نظر می رسند، وضعیت واقعی ممکن است بدتر هم باشد.

در این گزارش که عصر دوشنبه منتشر شد، همه‌گیری کووید-19 و جنگ‌های اوکراین و یمن به عنوان چالش‌های مهم اخیر اشاره کرد که به کندی پیشرفت در 18 شاخص قابل اندازه‌گیری که با اهداف سازمان ملل مرتبط هستند، کمک کرده است.

اما همانطور که آنها با اطمینان انجام می دهند، گیتس و گیتس فرانسوی اطمینان می دهند که هنوز امید وجود دارد، با تاکید بر نوآوری که منجر به سودهای کلان در آینده خواهد شد. به عنوان نمونه ای از پیشرفت غیرمنتظره، این گزارش به درمان های پزشکی و تلاش های پیشگیری اشاره می کند که به طور چشمگیری مرگ و میر ناشی از ایدز را کاهش داده است.

این دو نوشتند: «نبوغ انسانی می‌تواند پیش‌بینی‌های دقیق ما را کنار بگذارد و جسورانه‌ترین آرزوهای ما را ترسو جلوه دهد.

مارک سوزمن، مدیر عامل بنیاد گیتس، هفته گذشته در گفتگو با خبرنگاران خبری گفت: در 20 سال گذشته پیشرفت های سریعی در زمینه چندین “شاخص رفاه انسان” مشاهده شده است که شامل سلامت، کاهش فقر و آموزش می شود.

همه‌گیری و جنگ‌های کنونی به اختلال در روندها، قطع صادرات مواد غذایی در مقیاس بزرگ به آفریقا و تشدید کمبود مواد غذایی، کاهش فرصت‌های آموزشی، تضعیف پیشرفت اقتصادی زنان و سایر اثرات مضر کمک کرده است.

گزارش سالانه بنیاد گیتس نشان می‌دهد که پیشرفت به دلیل همه‌گیری، جنگ‌ها - و همچنین دلایلی برای امید - کند می‌شود
صاحب کسب و کار تیا کامارا سی (راست) با کارکنانش در WIC Capital، در داکار، سنگال. (بنیاد گیتس / عکس یاسمین عبدعلی)

برای بیش از دو دهه، بنیاد گیتس مستقر در سیاتل به مسائلی از جمله بهداشت جهانی و واکسن و توسعه کشاورزی در کشورهای کم درآمد پرداخته است. او بیش از 70 میلیارد دلار دارایی دارد، از جمله هدیه 20 میلیارد دلاری که گیتس در وقف در ماه جولای انجام داد. این سازمان اخیرا اعلام کرده است که تا سال 2026 کمک های سالانه خود را از 6 میلیارد دلار به 9 میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

فرنچ گیتس و گیتس که در می 2021 طلاق خود را اعلام کردند، به طور جداگانه مقالاتی نوشتند که در گزارش امسال گنجانده شده است. این دو به طور مشترک بنیاد خود را اداره می کنند، اگرچه تقریباً در نیمه راه یک دوره آزمایشی دو ساله برای تعیین اینکه آیا عملیات مشترک قابل دوام هستند یا خیر، هستند. در غیر این صورت، فرنچ گیتس به عنوان رئیس مشترک و متولی استعفا خواهد داد.

فرنچ گیتس در مقاله خود در مورد برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان در سطح جهانی می نویسد – مسائلی که شرکت او، Pivotal Ventures، در ایالات متحده به آن رسیدگی می کند. او خاطرنشان کرد که در حالی که کووید باعث شکست‌های بزرگ در این مناطق شده است، مبارزه بسیار گسترده‌تر است.

فرنچ گیتس گفت: «جهان هنوز به اندازه کافی بر برابری جنسیتی تمرکز نکرده است – و زمانی که انجام می‌دهد، علائم را درمان می‌کند، نه علت را.

او برخی از راه‌حل‌ها، از جمله بانکداری دیجیتال را به اشتراک گذاشت که به زنان دسترسی بیشتری به منابع می‌دهد و از مالیه‌شان در برابر گرفتن و خرج شدن توسط شوهران محافظت می‌کند. او همچنین دسترسی بهتر به مراقبت از کودکان را تشویق کرد و به بازگشت قابل توجه افراد و جوامع اشاره کرد که مادران می توانند به دنبال مشاغل باشند.

گیتس بر ناامنی غذایی و نیاز سازمان‌ها و دولت‌ها به سرمایه‌گذاری در نوآوری‌های بلندمدت در کشاورزی تمرکز کرد، نه اینکه صرفاً برای کمک‌های غذایی کوتاه‌مدت بپردازد.

گزارش سالانه بنیاد گیتس نشان می‌دهد که پیشرفت به دلیل همه‌گیری، جنگ‌ها - و همچنین دلایلی برای امید - کند می‌شود
یک کشاورز در ماچاکوس، کنیا، ذرتی را که به طور معمول رشد می‌کند (سمت چپ) با ذرتی مقایسه می‌کند که از نظر ژنتیکی هیبرید شده است تا در آب و هوای گرم‌تر و خشک‌تر عملکرد بهتری داشته باشد. (بنیاد گیتس/عکس از آلیسا اورت)

راه‌حل‌های او شامل دانه‌های «جادویی» می‌شود که گونه‌های ژنتیکی جدیدی از محصولات هستند که برای شرایط سخت‌تر ایجاد شده توسط تغییرات آب و هوایی مناسب‌تر هستند. گیتس همچنین در حال ترویج فناوری برای هدایت استفاده هدفمندتر از کودها و هوش مصنوعی برای پیش‌بینی استراتژی‌های کشاورزی هوشمندتر در دنیای گرم‌تر و خشک‌تر است.

اما همین هفته گذشته، فعالان، کشاورزان و رهبران مذهبی که از سراسر جهان برای یک کنفرانس کشاورزی گرد هم آمدند، از بسیاری از تلاش‌های بنیاد گیتس برای معرفی فناوری‌های جدید به کشاورزی آفریقا انتقاد کردند. با توجه به پوشش سیاتل تایمز، منتقدان می گویند که این بنیاد گرسنگی را کاهش نداده است و اقداماتی که آن را ترویج می کند به محیط زیست آسیب رسانده و کشاورزان را به بدهی کشانده است.

در این گزارش، گیتس به کاستی های ادعایی تلاش های کشاورزی سازمانش اشاره ای نکرد.

“[M]گیتس گفت: همه کشورها هنوز به اندازه کافی رشد نمی کنند و تغییرات آب و هوایی کشاورزی را دشوارتر می کند. «این چالش با کمک های مالی حل نمی شود. این نیاز به نوآوری دارد.»