• خانه
  • اخبار
  • گزارش املاک و مستغلات: بازگشت مورد انتظار به دفتر در سیاتل “معمل نشد”.

گزارش املاک و مستغلات: بازگشت مورد انتظار به دفتر در سیاتل “معمل نشد”.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
گزارش املاک و مستغلات: بازگشت مورد انتظار به دفتر در سیاتل "معمل نشد".

گزارش املاک و مستغلات: بازگشت مورد انتظار به دفتر در سیاتل "معمل نشد".
یک سگ راهرو تنها در پردیس مقر آمازون در سیاتل در طول همه‌گیری کووید-19 دیده می‌شود که ده‌ها هزار کارمند برای کار از خانه بازنشسته می‌شوند. (عکس فایل brooztechnology/Kurt Schlosser)

دفاتر سیاتل تا سال 2024 تا حدودی خالی خواهند ماند.

حداقل این همان چیزی است که شرکت املاک تجاری Broderick Group در گزارش بازار سه ماهه دوم سال 2022 پیش بینی کرد و گفت که فشارهای اقتصادی و حرکت کار از خانه باعث بالا نگه داشتن نرخ مشاغل خالی در منطقه در سال های 2022 و 2023 می شود.

در ارزیابی قبلی بازار، برودریک با اشاره به کاهش محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری و افزایش نرخ واکسیناسیون، خوش‌بین بود که سازمان‌ها و کارمندان به دفتر بازگردند. با این حال، در گزارش این سه ماهه آمده است: «با مهم‌ترین و شدیدترین تأثیرات همه‌گیری در پشت سر ما، موج مورد انتظار مهاجرت به محل کار فیزیکی محقق نشد».

بر اساس این گزارش، نرخ کلی جای خالی مستقیم سیاتل برای سه ماهه دوم سال 2022 13.84 درصد بود، در حالی که اجاره فرعی 4.67 درصد بود. این نرخ کلی 18.5 درصد است که نسبت به 14.5 درصد در سه ماهه اول سال گذشته افزایش یافته است.

گزارش املاک و مستغلات: بازگشت مورد انتظار به دفتر در سیاتل "معمل نشد".
نرخ کلی جای خالی در سه ماهه دوم 2022 به 18.5٪ رسید (نمودار گروه برودریک)

بسیاری از شرکت های فناوری در حال بررسی برنامه های خود برای بازگشت به دفتر هستند. بسیاری از کارمندان در طول همه گیری همه گیر به کار از راه دور عادت کرده اند و اکنون ایده بازگشت به دفتر را کنار می گذارند. زمان های طولانی رفت و آمد و قیمت بالای بنزین از جمله دلایلی است که آنها ترجیح می دهند از خانه به کار خود ادامه دهند.

این گزارش نشان می‌دهد که در حالی که امسال در چند روز هفته در دفاتر سیاتل «افزایش قابل‌توجهی» در اشغال وجود داشته است – که حداقل نشان دهنده پذیرش کار ترکیبی است – آنها تلاش کرده‌اند تا از میانگین اشغال 40 درصد فراتر روند.

قبل از همه گیری، برودریک تخمین زد که تقریباً 5.5 میلیون فوت مربع تقاضای فعال مستاجر وجود داشت. اما در سه ماهه دوم سال جاری، این تعداد به حدود 2.2 میلیون کاهش یافته است.

از این تقاضا، فناوری بزرگترین مشتری است که 34 درصد از کل فضای اداری اجاره شده یا 3.2 میلیون فوت مربع را تشکیل می دهد. دیگر بازیگران اصلی عبارتند از پزشکی با 10.2٪ (973000 فوت مربع)، پس از آن بانک، بیمه و املاک و مستغلات با 8.2٪ (786000 فوت مربع).

علیرغم کاهش تقاضا برای فضای اداری، گزارش اشاره کرد که در طول سه ماهه تقریباً 380000 فوت مربع “اجاره قابل توجه” در سیاتل وجود داشت. وی افزود که در حال بررسی حدود 400000 فوت مربع اجاره نامه معلق در سراسر شهر است که انتظار دارد تا پایان سال بسته شود.

بسیاری از این اجاره‌های جدید در ساختمان‌های با کیفیت بالا بودند که به طور خاص برای جذب کارمندان به دفتر انتخاب شده بودند.

در این گزارش آمده است: «کارفرمایان از حمل و نقل، امکانات رفاهی ساختمان و کیفیت فضا به عنوان ابزاری برای بهبود تجربه اداری استفاده می کنند و بنابراین نیازهای کارکنان را هنگام بازگشت به دفتر برآورده می کنند.

بر اساس این گزارش، یکی دیگر از دلایل کاهش تقاضا برای فضاهای اداری، نتیجه افزایش نرخ بهره و فشارهای تورمی است. این عوامل نه تنها بر ارزش گذاری فضای اداری تأثیر گذاشت، بلکه هزینه های شرکت ها را نیز افزایش داد.

با وجود کاهش سرعت، فضای اداری سیاتل همچنان جذاب است. این گزارش به قیمت‌های اجاره در مرکز مدیسون (959.30 دلار در هر فوت مربع) و 1101 Westlake (985.64 دلار در هر فوت مربع) اشاره می‌کند که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نهادی در منطقه خوش‌بین هستند.

این گزارش می افزاید: «در حالی که اقتصاد ملی ما شروع به خروج از رکود می کند، ما معتقدیم سیاتل یکی از اولین بازارهای بزرگی خواهد بود که بهبود می یابد و سطوح رشد قبل از همه گیری را درک می کند.