• خانه
  • اخبار
  • گرگ بیر، 1951-2022: پرفروش ترین نویسنده ای که بر داستان های علمی تخیلی در داخل و خارج از صفحه تأثیر گذاشت

گرگ بیر، 1951-2022: پرفروش ترین نویسنده ای که بر داستان های علمی تخیلی در داخل و خارج از صفحه تأثیر گذاشت

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
گرگ بیر، 1951-2022: پرفروش ترین نویسنده ای که بر داستان های علمی تخیلی در داخل و خارج از صفحه تأثیر گذاشت

پرتره گرگ بیر
گرگ بیر نویسنده داستان های علمی تخیلی بیش از 50 کتاب نوشته است. (عکس از brooztechnology)

گرگ بیر، نویسنده داستان های علمی تخیلی سیاتل که نقش اصلی را در شکل دادن به نحوه نگاه مخاطبان جهانی به مرزهای آینده ایفا کرد، روز شنبه بر اثر عوارض جراحی قلب درگذشت.

آسترید بائر، همسر این نویسنده 71 ساله، گفت که او با آرامش در بیمارستانی در منطقه سیاتل درگذشت. او در پیامی به دوستانش نوشت: “او تنها نبود.”

گرگ بیر که در سن دیگو متولد شد، اولین داستان خود را در سال 1967 منتشر کرد و در سال 1975 شروع به نوشتن تمام وقت کرد. او بیش از 50 کتاب نوشته است – از جمله چندین سریال برنده جایزه، یک رمان پیشتازان فضا، و یک رمان بین ستاره ای جنگ ها به اضافه سه گانه. در دنیای بازی های ویدیویی Halo اتفاق می افتد. آخرین رمان او به نام سرزمین ناتمام سال گذشته منتشر شد.

تأثیر خرس در جامعه علمی تخیلی بسیار فراتر از صفحه نوشته شده است: او یکی از بنیانگذاران Comic-Con International در سن دیگو بود و یک دوره دو ساله به عنوان رئیس نویسندگان علمی تخیلی آمریکا، که اکنون به عنوان علمی شناخته می شود، خدمت کرد. انجمن نویسندگان داستان و فانتزی. Bear مهمان پادکست ها و برنامه های گفتگو از جمله “The Daily Show” بوده است و زمانی در کمیک “Funky Winkerbean” در نقش خودش ظاهر شد.

بائر، که در سال 1987 به منطقه سیاتل نقل مکان کرد، بر خانه فرزندخوانده خود نیز تأثیر گذاشت. او یکی از اعضای تیمی بود که کپسول زمان صد ساله ایالت واشنگتن را ایجاد و سازماندهی کرد. و فرانک کاتالانو، یکی از همکاران brooztechnology به یاد می آورد که Bear را با میلیاردر نرم افزاری فقید، پل آلن، مخاطبی که به تأسیس موزه علمی تخیلی و تالار مشاهیر کمک کرد، که اکنون بخشی از موزه فرهنگ پاپ سیاتل است، به یاد می آورد.

ادای احترام از دوستان و تحسین کنندگان بر مشارکت شخصی و همچنین عمومی Bear در طول دهه ها تأکید می کند. “گرگ مرد دوست بود” نماد علمی تخیلی هری تورتلداو توییت کرد. “نویسنده گرگ بسیار قابل توجه بود.”

بائر بیشتر به‌عنوان نویسنده داستان‌های علمی تخیلی «سخت» شناخته می‌شد – داستان‌هایی که بر باورپذیری باورنکردنی علم و فناوری تکیه داشتند. به عنوان مثال، در رمان «قدرت سنگ‌ها»، رمانی که اولین بار در سال 1982 منتشر شد، خرس دنیایی را توصیف می‌کند که در آن شهرهایی که هوش مصنوعی بر آن‌ها حکومت می‌کنند علیه خالقان انسانی خود قیام می‌کنند. و در سه گانه سگ های جنگی، خرس نقش های اصلی را به سرمایه گذاری های فضایی خصوصی مانند SpaceX ایلان ماسک می دهد.

بیر در مصاحبه ای با brooztechnology در سال 2017 به کاتالانو گفت: «من از سرمایه گذاری های خصوصی خواستم که به عنوان ادای احترام به رویاهای ایلان، مستعمره نشینان مریخی را ماسکی ها نام ببرم، اگر واقعیت آن چیزی نباشد.

بیر در این مصاحبه گفت که از حرفه علمی تخیلی خود راضی است.

او گفت: «فکر نمی‌کنم هیچ نویسنده‌ای از توجهی که به ما می‌شود راضی باشد، اما من شکایت بسیار کمی دارم. کتاب‌های من را افرادی می‌خوانند که در نوجوانی می‌خواندم، و وقتی متوجه شدم ذهنم را به هم ریخت.

بیر گفت هنوز فرصت های زیادی برای تبدیل داستان هایش به اقتباس های جدید برای نسل جدید وجود دارد. به عنوان مثال، اولین داستان منتشر شده او، ویرانگرها، در سال 1967، درباره افرادی بود که برای کشتن چیزی که از آنها متنفر بودند، ثبت نام کردند. در پایان داستان، خوانندگان متوجه می‌شوند که راوی توسط شخصی که برای نابود کردن ناوشکن‌ها ثبت نام کرده است، شکار می‌شود.

او به کاتالانو گفت: «این مفهوم ۱۶ ساله من از آینده بود. و فکر می‌کنم امروز یک تبلیغ خوب برای HBO است.»

از گرگ بیر همسرش آسترید اندرسون بیر و دو فرزندشان کلوئه و الکساندرا به یادگار مانده است.

این گزارش بر اساس اطلاعات بیوگرافی آنلاین گرگ بیر تهیه شده است.