گامی بسیار مهم توسط صنعت فضایی چین برای فرستادن مردم به ماه

گامی بسیار مهم توسط صنعت فضایی چین برای فرستادن مردم به ماه

ماموریت چین برای اعزام سه فضانورد به ایستگاه فضایی ساخته شد و این سه نفر با موفقیت این ماموریت را به پایان رساندند و در عرض شش ماه به زمین بازگشتند. یکی از مهم ترین گام ها در صنعت فضایی چین با این ماموریت برداشته شده است.

به گزارش سرویس خبری فناوری تکنا، چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، قصد دارد با صرف میلیاردها دلار برای یک برنامه فضایی، مردم را به ماه بفرستد. او برای رسیدن به هدف خود یعنی رقابت با آمریکا و روسیه راه زیادی را پیموده است. چسان علاوه بر ساخت یک ایستگاه فضایی، قصد دارد پایگاهی روی ماه نیز بسازد. طبق اعلام آژانس ملی فضایی، یک ماموریت سرنشین دار به ماه تا سال 2029 انجام خواهد شد.البته در سال 2017، ماموریت موشکی “Long March 5” برای ارسال ماهواره های ارتباطی قبلا در ماموریت ماه خود شکست خورده است.

در سال 2020، فضاپیمای چینی چانگ A5 برای جمع آوری نمونه های خاک و سنگ ماه فرستاده شد. این فضاپیما در 17 دسامبر 2020 موفق شد به زمین بازگردد و چندین نمونه سنگ و خاک از سطح ماه بیاورد. این ماموریت موفق چین را به سومین کشوری تبدیل کرد که نمونه های ماه را به زمین آورد.

سال گذشته، چین طی ماموریت تیان‌آن‌من 1، یک مدارگرد و فرودگر را بر روی مریخ فرود آورد. این مریخ‌نورد در منطقه‌ای به نام Utopia Planetia در نیمکره شمالی زمین فرود آمد و توانست بیش از آنچه محققان انتظار داشتند باقی بماند. این مریخ نورد با استفاده از ابزارهای خود به عنوان دوربین های با وضوح متوسط ​​و بالا برای نقشه برداری، هفت محموله علمی را نیز حمل می کند. چین همچنین سال آینده یک تلسکوپ فضایی بزرگ را برای فرود در ایستگاه تیانگونگ پرتاب خواهد کرد. این کشور همچنین در حال ساخت یک پرتابگر جدید و یک فضاپیمای جدید است که هر دو برای انتقال فضانوردان ساخته خواهند شد.