منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • کوچکترین تجهیزات کاربردی جهان توسط محققان آلمانی ساخته شده است

کوچکترین تجهیزات کاربردی جهان توسط محققان آلمانی ساخته شده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
کوچکترین تجهیزات کاربردی جهان توسط محققان آلمانی ساخته شده است

محققان آلمانی می گویند کوچکترین ابزار کاربردی جهان را در مقیاس بسیار کوچک ساخته اند.

با توجه به اهمیت نانو ربات ها و ماشین های مولکولی در آینده و کاربرد آنها در زمینه هایی مانند قطعات الکترونیکی، چرخ دنده های کوچک تولید شده توسط محققان آلمانی ممکن است در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، شما کاربردهایی دارید. این چرخ دنده تعبیه شده از دو بخش به هم پیوسته تشکیل شده است که در آن مولکول تریپتیسین با معماری پروانه مانند به صورت عمودی بر روی قسمت صاف مولکول تیویندیگو قرار گرفته و عملکردی مشابه یک صفحه خواهد داشت.

بر اساس مقاله منتشر شده در این پروژه، حرکت این دو مولکول مانند چرخ دنده خواهد بود و ضریب انتقال آن 2: 3 است، بدین ترتیب با چرخش 180 درجه صفحه، این پروانه تنها 120 درجه می چرخد.

چرخ دنده ساخته شده توسط این محققان از هفتاد و یک اتم تشکیل شده و طول آن 1.6 نانومتر خواهد بود. بنابراین می توان آن را کوچکترین ابزار کار در جهان نامید. آنها همچنین نام Lightge یا Photogear را انتخاب کردند زیرا از نور برای روشن و خاموش کردن آن استفاده می کند. این اولین باری است که چرخ دنده های مولکولی ساخته می شود که می توان از این طریق کنترل کرد. در حالی که دنده های قبلی فقط حرکت غیرفعال و ساکن داشتند. به گفته این محققان، ساخت دستگاه های مولکولی انعطاف پذیرتر با کمک این چرخ دنده ها امکان پذیر است. به این ترتیب سیستم های دندانپزشکی در ابعاد نانو ساخته می شود.