• خانه
  • اخبار
  • کهنه سربازان سیگن 4.4 میلیون دلار برای دانشگاه دریافت می کنند. با استفاده از رویکرد جدید برای واکسن‌های سرطان

کهنه سربازان سیگن 4.4 میلیون دلار برای دانشگاه دریافت می کنند. با استفاده از رویکرد جدید برای واکسن‌های سرطان

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
کهنه سربازان سیگن 4.4 میلیون دلار برای دانشگاه دریافت می کنند. با استفاده از رویکرد جدید برای واکسن‌های سرطان

کهنه سربازان سیگن 4.4 میلیون دلار برای دانشگاه دریافت می کنند. با استفاده از رویکرد جدید برای واکسن‌های سرطان
مدیر عامل Abacus Bioscience آلن وال (سمت چپ) و مدیر ارشد علمی Che-Leung Law. (تصویر چرتکه)

یک استارت‌آپ بیوتکنولوژی که توسط دانشگاه واشنگتن تأسیس شده و به رهبری کهنه‌کاران غول بیوتکنولوژی سیگن در منطقه سیاتل، 4.4 میلیون دلار جمع‌آوری کرده است که بخشی از یک دور اولیه در حال انجام است.

رهبران استارتاپ Abacus Bioscience می گویند که به یک رویکرد جدید و بالقوه قدرتمند برای ایجاد واکسن هایی برای درمان افراد مبتلا به سرطان رسیده اند.

واکسن‌های سرطان برای دهه‌ها آزمایش شده‌اند و برخی تایید شده‌اند، اما اثربخشی محدودی از خود نشان داده‌اند.

Che-Leung Law، مدیر ارشد علمی و یکی از بنیانگذاران آباکوس می گوید: «واکسن سرطان برای مدت طولانی در جامعه سرمایه گذاری یک اصطلاح بسیار کثیف بوده است. حتی امروز، مردم هنوز در مورد «رویکرد واکسن سرطان» تردیدهای زیادی دارند.

آباکوس از یک رویکرد جدید برای هدف قرار دادن آنتی ژن های تومور، مولکول های روی سطح سلول های سرطانی استفاده می کند. لو گفت که عوامل تجربی او پتانسیل ایجاد یک پاسخ ایمنی قوی به چنین آنتی ژن هایی را نشان داده اند و در نتیجه باعث تخریب تومور می شوند.

لو و یکی از بنیانگذاران، آلن وال، مدیرعامل، قبلا با شک و تردید مواجه شده بودند.

هر دوی آنها کارمندان اولیه غول بیوتکنولوژی سیاتل سیگن، سابقاً سیاتل ژنتیک بودند. این شرکت پیشگام نوع جدیدی از درمان به نام کونژوگه آنتی بادی-دارو است که سم را از طریق یک آنتی بادی متصل به سلول ها می رساند. لو گفت که وقتی برای ارائه می رفت، “مردم فقط به ما نگاه می کردند و می گفتند: “تو دیوانه ای”.

سیگن اکنون یک شرکت 25 میلیارد دلاری با چهار داروی تایید شده است و رویکرد آن اساس بسیاری از شرکت های دیگر را تشکیل داده است.

لو امیدوار است آباکوس در آستانه یک فناوری متحول کننده دیگر باشد. نام چرتکه یک نمایشنامه بر روی “Ab” است که مخفف “آنتی بادی” است.

رویکرد آباکوس پیوند یک آنتی ژن تومور به یک قطعه آنتی بادی است که مولکولی به نام CD180 را روی سلول های ایمنی کلیدی تشخیص می دهد. این عامل سلول های ایمنی را فعال می کند که یک پاسخ ایمنی قدرتمند در برابر آنتی ژن ایجاد می کنند. اثر نهایی، در حالت ایده آل، یک حمله ایمنی علیه تومور است.

این رویکرد همچنین می‌تواند علیه ویروس‌ها استفاده شود و توسط این شرکت در مطالعات منتشر نشده پستانداران در برابر ویروس هپاتیت B آزمایش شده است. وال گفت داده‌ها پاسخ‌های آنتی‌بادی قوی و سلول‌های T را نشان می‌دهند که برای اثر ایمنی قوی ضروری هستند.

اولین مطالعات در آزمایشگاه ادوارد کلارک، موسس و رئیس شرکت، استاد بازنشسته میکروبیولوژی و ایمونولوژی در دانشگاه واشنگتن انجام شد. آنها تا حدی از طریق کمک مالی 400000 دلاری برای کسب و کارهای کوچک از طرف دولت ایالات متحده و همچنین کمک های مالی از طرف UW’s CoMotion و صندوق کشف علوم زندگی ایالت واشنگتن تأمین می شدند.

وال، که شرکت را در سال 2015 تأسیس کرد، گفت: “ما این ایده را مدتی پیش داشتیم.” او گفت که این داده ها در ارائه یک رویکرد جدید به سرمایه گذاران در خلال سکون فعلی در تامین مالی بیوتکنولوژی بسیار مهم بود.

شروع چندین رویکرد ایمنی درمانی موفق دیدگاه خود لو را نسبت به پتانسیل واکسن های سرطان تغییر داد. اینها شامل داروهای ایمونوتراپی مانند “مهار کننده نقطه بازرسی” Keytruda است. رویکردهای سلول درمانی مانند سلول های CAR T. و داده هایی که اثربخشی ترکیبات آنتی بادی-دارو با مهارکننده های ایست بازرسی را نشان می دهد.

همه این رویکردها ایمنی ضد تومور موجود را تقویت یا تقویت می کنند. لو استدلال کرد که اگر آنها کارساز باشند، باید بتوان یک واکسن سرطان بسیار مؤثر ساخت.

لو قبلا به عنوان معاون ارشد پزشکی ترجمه در Harpoon Therapeutics، یک استارت آپ ایمونوتراپی در سانفرانسیسکو خدمت می کرد. قبل از آن، او به مدت 16 سال در سیگن بود که اخیراً به عنوان مدیر ارشد تحقیقات پیش بالینی بود.

وال در هفت سال گذشته به عنوان مشاور شرکت‌های داروسازی زیستی خدمت کرده است و قبلاً به عنوان معاون اکتشاف در Ambrx خدمت کرده است و سمت‌های رهبری تحقیقاتی را در AbbVie، Biogen Idec، Trubion Pharmaceuticals و Bristol Myers Squibb داشته است. در سیاتل ژنتیک، او مدیر ارشد انکولوژی مولکولی و ایمونولوژی بود.

کلارک همچنین شرکت Genetic Systems، یک شرکت بیوتکنولوژی اولیه سیاتل را که توسط Bristol Myers Squibb در سال 1986 خریداری شد، و Trubion که در سال 2010 به قیمت حداقل 96.8 میلیون دلار خریداری شد، تأسیس کرد.

از دیگر بنیانگذاران آباکوس می توان به راج دوآ، مدیر اجرایی Vincerx Pharma اشاره کرد. و کریگ فیلیپس، رئیس شرکت بیوتکنولوژی سیاتل Kineta و شریک موسس Pack Ventures، شرکتی که شرکت‌های وابسته به UW را تامین مالی می‌کند، که در دور تامین مالی شرکت کردند.

آباکوس در حال امضای قرارداد اجاره فضای آزمایشگاهی در سیاتل است و ایمونولوژیست ها و دانشمندان دیگر را استخدام می کند.

این استارت آپ در حال حاضر در حال تولید عواملی است که دو آنتی ژن تومور را هدف قرار می دهد، یکی در انواع مختلف تومورهای جامد و دیگری در سرطان دهانه رحم و سر و گردن یافت می شود. محققان قبل از حرکت به سمت پستانداران، عوامل مختلف را در لوله‌های آزمایش، سلول‌ها و جوندگان آزمایش خواهند کرد. این شرکت همچنین از تجزیه و تحلیل پروتئین و ابزارهای مهندسی جدید، از جمله DeepMind’s AlphaFold برای ساخت واکسن های خود استفاده می کند.

بنیاد تحقیقات واشنگتن رهبری دور تامین مالی را بر عهده دارد. علاوه بر Pack Ventures، شرکت کنندگان شامل Alexandria Venture Investments، Sahsen و سرمایه گذاران فردی هستند.