• خانه
  • اخبار
  • کمبود تجهیزات برای تولید تراشه نیز بر مشکل سازندگان تراشه افزود

کمبود تجهیزات برای تولید تراشه نیز بر مشکل سازندگان تراشه افزود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
کمبود تجهیزات برای تولید تراشه نیز بر مشکل سازندگان تراشه افزود

کمبود نیمه هادی ها و تراشه ها یکی از بزرگترین مشکلات شرکت های تولید کننده تراشه است که به دلایل مختلفی از جمله شیوع ویروس کرونا ایجاد می شود. این کمبود علاوه بر فناوری بر سایر محصولات نیز تأثیر گذاشته است. پیش از رفع این نقیصه، اکنون مشکل کمبود تجهیزات تولید تراشه به مشکل شرکت ها اضافه شده است.

به گزارش سرویس خبری فناوری تکنا، سازندگان ابزارهای تراشه نیز با مشکلاتی مواجه شده و به مشتریان خود اطلاع داده اند که ممکن است برای دریافت تجهیزات تا 18 ماه صبر کنند. این سازندگان متخصص شامل شرکت هایی مانند ASML، Lam Research، Applied Materials و KLA هستند.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط Nikkei، یکی از دلایل اصلی کمبود ابزار تراشکاری، تقاضای زیاد برای تولید آن است. از طرفی تولید این ابزارها بسیار سخت و پرهزینه است و تقاضای زیاد باعث کمبود مواد اولیه شده است. این ابزارها از پلاستیک مهندسی شده برای لنزها، سوپاپ ها، حسگرها و موارد دیگر ساخته شده اند. به عنوان مثال، بیش از 100000 قطعه از بیش از 800 تامین کننده برای ساخت یک ماشین لیتوگرافی EUV در ASML مورد نیاز است. ساخت این دستگاه به 200 میلیون دلار سرمایه نیاز دارد.

در نتیجه این بحران، KLA مهلت تحویل تجهیزات به مشتریان خود را 20 ماه اعلام کرد. از سوی دیگر یونیمیکرون به عنوان بزرگترین تامین کننده ماشین آلات تراشه، زمان تحویل آتی محصولات خود را از 12 ماه به 18 ماه و در برخی موارد به 30 ماه افزایش داده است.