کشف 47 زمین لرزه قدیمی مریخی در زیر پوسته سیاره سرخ

کشف 47 زمین لرزه قدیمی مریخی در زیر پوسته سیاره سرخ

محققان اخیراً 47 زمین لرزه قدیمی مریخی را شناسایی کرده اند که قبلاً در زیر پوسته این سیاره در منطقه ای به نام Cerberus Pits رخ داده است.

به گزارش سرویس نجوم تکنا، محققان دانشگاه استرالیا و آکادمی علوم چین 47 مریخ لرزه خیز قدیمی را در زیر پوسته زمین در منطقه سربروس کشف کردند. دلیل اصلی این زمین لرزه آتشفشانی ماگمای فعال گوشته مریخ است. مطالعات اخیر نشان می دهد که فعالیت های آتشفشانی در زیر سطح این سیاره باعث ایجاد زلزله شده است. گودال سربروس حدود 20 میلیون سال قدمت دارد. این منطقه اولین منطقه فعال مریخ نامیده می شود. محرک اصلی این 47 زمین لرزه تازه کشف شده، حرکت سنگ مذاب در گوشته بود.

هاج تالکیک، ژئوفیزیکدان دانشکده تحقیقات زمین در دانشگاه استرالیا می گوید: مدارهای مریخ در یک منطقه خاص در حال کشف هستند و این نشان دهنده فعالیت لرزه ای مریخ است. این مطالعه نشان داد که مدارهای مریخ اغلب در طول روز اتفاق می افتد. اما قبل از آن، اخترشناسان مریخ زمین لرزه ها را فقط در نیمه شب و زمانی که سیاره آرام است، کشف کردند. علت حرکت سنگ های مذاب در گوشته را عامل این زمین لرزه ها می دانند. به گفته این استاد، لرزه خیزی مداوم سربروس نشان دهنده فعالیت لرزه ای مریخ است. البته این می تواند به درک بهتر تکامل مریخ و پاسخ به سوالات اساسی در مورد منظومه شمسی کمک کند.

یکی دیگر از مزایای اکتشافات مریخ، درک ناپدید شدن میدان مغناطیسی سیاره سرخ است. همچنین می تواند به محققان در یافتن اطلاعات در مورد برخوردهای بین سیاره ای کمک کند. به گفته Talcic دلیل اصلی حیات در زمین وجود میدان مغناطیسی و محافظت از آن در برابر پرتوهای کیهانی است. بنابراین بدون میدان مغناطیسی، زندگی ممکن نیست. در نتیجه، درک چگونگی تکامل و توقف میدان مغناطیسی مریخ ممکن است در ماموریت های آینده موثر باشد.