• خانه
  • اخبار
  • کشف شده است که سلول های کلیه در هنگام انتقال مایعات چگونه عمل می کنند

کشف شده است که سلول های کلیه در هنگام انتقال مایعات چگونه عمل می کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
کشف شده است که سلول های کلیه در هنگام انتقال مایعات چگونه عمل می کنند

محققان عملکرد پمپاژ جدیدی را در سلول های پوشش دهنده لوله های داخل کلیه ها کشف کرده اند.

به گزارش سرویس سلامت و پزشکی تکنا، وظیفه کلیه ها در بدن انسان، پاکسازی خون از مواد زائد و سموم است. اما نحوه عملکرد سلول های بین این اندام ها هنوز به طور کامل شناخته نشده است. محققان دانشگاه جانز هاپکینز در یک مطالعه جدید نحوه عملکرد سلول ها را بررسی کرده اند. آنها توانستند یک اثر پمپاژ ناشناخته را از سلول های کلیه در لوله های داخلی تشخیص دهند.

به طور کلی، خون در بدن چندین بار در روز از کلیه ها عبور می کند و به جریان خون باز می گردد. هنوز مشخص نیست که نیروی مورد نیاز برای تصفیه و عبور از لوله های کوچک و فیلترهای کلیه از کجا می آید. شان سان، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «به طور کلی، برای حرکت به نیرو نیاز است، اما از آنجایی که سلول‌ها ثابت هستند، اما می‌توانند مایع را حرکت دهند، نحوه عملکرد آنها یک مسئله مهم است.

محققان توانستند این موضوع را با مدل سازی یک پمپ میکروسیالی برای یک کلیه مصنوعی مطالعه کنند. در این آزمایش تمامی سیالات از میکروکانالی ساخته شده از سلول های کشت داده شده عبور داده شد و با ثبت فشار مایع به صورت یکنواخت در نواحی مختلف، مایعات از میکروکانال دوم عبور داده شد. در آن زمان مشخص شد که سلول های کلیه عملکردی مشابه پمپ های مکانیکی دارند. با ایجاد گرادیان فشار مایع می توانند مایع را در جهت خاصی مانند پمپ آب خانگی حرکت دهند. محققان می گویند کشف اخیر می تواند درمان های بالقوه ای را برای استفاده در بیماری کلیوی پیشنهاد کند.