منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • کاوشگر فضایی امارات شکل جدیدی از شفق قطبی را در مریخ ثبت کرده است

کاوشگر فضایی امارات شکل جدیدی از شفق قطبی را در مریخ ثبت کرده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
کاوشگر فضایی امارات شکل جدیدی از شفق قطبی را در مریخ ثبت کرده است

فضاپیمای هوپ امارات شکل جدیدی از شفق قطبی را در آسمان مریخ کشف کرد که دانشمندان را شگفت زده کرد. این درخشش جدید در سراسر سیاره پراکنده دیده می شود، نه در قطب.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، فضاپیمای امید امارات برای بررسی جو سیاره سرخ به مریخ فرستاده شد. همچنین به دلیل برخورد کاوشگر با شفق قطبی، طوفان خورشیدی رخ داد. به این درخشش، شفق موجی مجزا از پیچش نور فرابنفش در جو فوقانی می گویند.

راب لیلیس از کالج کالیفرنیا گفت: “کشف این شفق، دانشمندان را شگفت زده کرد، زیرا شکل و شدت آن و همچنین دلیل مشاهده آن هنوز مشخص نشده است.” شفق قطبی در زمین در اثر برخورد ذرات باردار خورشید با میدان مغناطیسی سیاره ایجاد می شود. میدان مغناطیسی زمین توسط یک مولد فلز مرکزی از یک هسته فلزی جامد تولید می شود. اما ماموریت این سیاره قبلا نشان داده بود که مریخ چنین هسته جامد مرکزی ندارد. هسته مایع آن نیز از عناصر سبک و غیرفلزی مانند اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است. به همین دلیل میدان مغناطیسی در این سیاره وجود ندارد.

اما گوشته مریخ مانند یک آهنربای قوی میدان های میدان مغناطیسی ایجاد می کند و عامل اصلی درخشندگی جذب ذرات باردار است. تاکنون سه شفق مختلف در سطح مریخ شناسایی شده است و اکنون آخرین تصاویر این کاوشگر نوع چهارم شفق را نشان می دهد.