• خانه
  • اخبار
  • کاهش کاربران ATT اپل ممکن است خبر خوبی برای فیس بوک باشد

کاهش کاربران ATT اپل ممکن است خبر خوبی برای فیس بوک باشد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
کاهش کاربران ATT اپل ممکن است خبر خوبی برای فیس بوک باشد

اگر به خاطر داشته باشید، ویژگی ATT اپل گامی به سمت بدنه شرکت های تبلیغاتی بود. با توجه به این ویژگی امکان ردیابی مصرف کنندگان و درک علایق آنها وجود نداشت و به همین دلیل کاهش قابل توجهی در درآمد مشاهده شد. اما به نظر می رسد اکنون شاهد کاهش تعداد کاربران ATT اپل هستیم که شاید خبر خوبی برای فیسبوک باشد. اس ترنجی با من باش.

کاهش تعداد کاربران ATT اپل تأثیر مثبتی بر درآمد فیس بوک خواهد داشت

در ماه می 2021، دنیای تبلیغات آنلاین در یک دوره وحشت بود. اپل با آپدیت iOS 14.5 قابلیت جدیدی به نام Application Tracking Transparency معرفی کرده است و ما آن را یک ابزار ضد ردیابی می دانیم. این ویژگی به طور پیش فرض فعال است و از ردیابی کاربران و برنامه های کاربردی در خارج از سرویس های مربوطه توسط وب مسترها و برنامه ها جلوگیری می کند. از آن زمان، صاحبان آیفون پیامی را مشاهده کرده‌اند که به آن‌ها امکان می‌دهد ردیابی کنند یا نه.

از سوی دیگر، بدیهی است که چنین ویژگی مهمی از گروه های بزرگی که دقیقاً از درآمدهای تبلیغاتی و بازاریابی سود می برند، برخوردار نیست. زیرا حتی در صورت ادامه مشاهده تبلیغات صاحبان آیفون، دیگر علایق آنها قابل تشخیص نخواهد بود و هدف تبلیغات قرار نمی گیرند و در نتیجه شرکت های تبلیغاتی درآمد بسیار کمتری خواهند داشت.

کاهش آمار ATT

فیس بوک به انتشار این قابلیت واکنش تندی نشان داده است. بر اساس برخی برآوردها، درآمد متا حدود 11.8 میلیارد دلار به دلیل ویژگی شفافیت برای ردیابی برنامه کاهش یافته است.

با این حال، این فقط می تواند موقتی باشد. در واقع، مطالعه ای که توسط Adjust در ایالات متحده منتشر شده است تأیید می کند که تعداد کاربرانی که ردیابی تبلیغات را می پذیرند در حال افزایش است. این درصد در ماه می 2021 تنها 16 درصد است. اما اکنون به 25 درصد رسیده است. افزایش 9 درصدی در یک سال قطعاً یک پیشرفت بزرگ است.

کاربران بیشتری در حال حاضر این ویژگی ضد ردیابی را غیرفعال کرده اند

این مطالعه همچنین نشان می دهد که بسته به نوع برنامه، هر درصد ممکن است بیشتر باشد. این امر به ویژه برای بازیکنانی که احتمال بیشتری برای دریافت تبلیغات هدفمند دارند صادق است. به عبارت دیگر، آمار کلی آنها حدود 30 درصد از کل کاربران هدف تبلیغات است. در موارد بسیار نادر، در بین کسانی که بازی های بسیار محبوبی دارند، این رقم ممکن است حتی به 75 درصد نیز برسد.

10 میلیارد دلار در شبکه های اجتماعی از سیاست “شفافیت ردیابی برنامه” اپل از دست رفت.

دو دلیل برای این روند را توضیح می دهد. اول، مصرف کنندگان به طور فزاینده ای آگاه هستند که در معرض تبلیغات قرار می گیرند، خواه ردیابی شوند یا نه. در این شرایط ترجیح می دهند تبلیغات مفیدی را ببینند. اپل همچنین به ارائه دهندگان تبلیغات اجازه می دهد توضیح دهند که چرا می خواهند فعالیت کاربر را ردیابی کنند. سپس یک جمله ساده در قالب یک اعلان ظاهر می شود که به نوعی تبلیغات را امن و مطمئن می کند.

مطابق با GizChinaاگر این روند ادامه یابد، تأثیر ویژگی ردیابی شفافیت بر روی برنامه ممکن است کمتر از آنچه انتظار داشتیم باشد. اما تأثیر آن قطعاً بسیار زیاد خواهد بود. با این حال، این ابزاری نیست که تبلیغ‌کنندگان را بترساند، بلکه دو ویژگی دیگر است که اخیراً توسط اپل منتشر شده است: Hide My Mail که برای مخفی کردن آدرس ایمیل کاربر استفاده می‌شود و Private Relay که از آدرس IP استفاده می‌کند. همچنین پنهان می شود و در نتیجه موقعیت کاربر دیگر در دسترس نیست.