• خانه
  • اخبار
  • کاهش مشاغل در مایکروسافت و آمازون مرحله جدیدی را برای صنعت فناوری پس از یک دهه رشد عظیم نشان می دهد

کاهش مشاغل در مایکروسافت و آمازون مرحله جدیدی را برای صنعت فناوری پس از یک دهه رشد عظیم نشان می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
کاهش مشاغل در مایکروسافت و آمازون مرحله جدیدی را برای صنعت فناوری پس از یک دهه رشد عظیم نشان می دهد

کاهش مشاغل در مایکروسافت و آمازون مرحله جدیدی را برای صنعت فناوری پس از یک دهه رشد عظیم نشان می دهد
پارک سگ بین کره های آمازون و برج روز 1. (عکس از brooztechnology/Kurt Schlosser)

رونق فناوری بزرگ به پایان رسیده است. اما به طور کلی، این بخش تا ورشکستگی فاصله زیادی دارد.

این ارزیابی رهبران تجارت و جامعه در خانه مایکروسافت و آمازون در یکی از تاریک ترین روزهای تاریخ فناوری سیاتل است.

هر دو غول فناوری با استناد به اقتصاد نامطمئن، کاهش تقاضای مشتریان و نیاز به تمرکز بر روی امیدوارکننده‌ترین حوزه‌های رشد، در حال پیشروی با کاهش مشاغل بزرگ هستند که بر نیروی کار آنها هم در سطح جهانی و هم در دفتر مرکزی مربوطه تأثیر می‌گذارد.

در حال حاضر، حداقل، رهبران فناوری اخراج کارکنان را نه به عنوان کوچک کردن صنعت، بلکه به عنوان تعادل مجدد قدرت پس از یک دهه رشد قابل توجه برای مایکروسافت، آمازون و سایر شرکت های بزرگ می دانند.

مایکل شوتزلر، مدیر عامل انجمن صنعت فناوری در واشنگتن، گفت: تعداد اخراج‌ها به عنوان درصدی از کل مشاغل فناوری “بسیار کم” است. او پیش‌بینی کرد: «همه افراد فنی که می‌خواهند کار کنند، به سرعت شغل جدیدی پیدا می‌کنند.

با این حال، در کوتاه مدت، اخراج ها نشان دهنده یک شوک بزرگ است.

مایکروسافت مستقر در ردموند، واشینگتن، صبح چهارشنبه اعلام کرد که 10000 شغل، حدود 5 درصد از نیروی کار خود، از جمله 878 موقعیت اولیه در منطقه سیاتل، را اخراج خواهد کرد.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در یادداشتی خطاب به کارکنان خود نوشت: «اینها انواع انتخاب‌های سختی هستند که ما در طول تاریخ ۴۷ ساله خود برای ماندن در صنعت مرتبط با صنعت که نسبت به افرادی که با تغییرات پلتفرم سازگاری ندارند بخشنده باقی می‌مانیم.» اعلام اخراج مایکروسافت

در همین حال، آمازون روز چهارشنبه آخرین مرحله از اخراج 18000 نیروی کار را آغاز کرد که بزرگترین در تاریخ خود است و سایت هایی از جمله مقر آن در سیاتل را تحت تاثیر قرار داد.

داگ هرینگتون، مدیر عامل فروشگاه‌های جهانی آمازون، صبح امروز در ایمیلی به کارکنان گفت که اخراج در بخش او پاسخی دشوار اما ضروری به واقعیت‌های اقتصادی پیش روی شرکت است.

هرینگتون در این باره نوشت: «خارج شدن از کووید در سال گذشته چالش برانگیز بوده است، با کمبود نیروی کار، مشکلات زنجیره تامین، تورم و بهره‌وری بیش از حد ناشی از رشد شبکه‌های خدمات رسانی و حمل‌ونقل ما به میزان قابل توجهی در طول همه‌گیری، که همگی هزینه‌های خدمات ما را افزایش دادند.» ایمیلی که توسط آمازون به brooztechnology ارائه شده است.

در یک تصادف قابل توجه، اخراج هر دو در مایکروسافت و آمازون شامل اخراج در سخت افزار و دستگاه ها بود، رشته ای که به طور سنتی در جامعه فناوری نرم افزار محور سیاتل مناسب نیست.

شرکت مادر فیس بوک، متا، سیلزفورس، ردفین، کوالتریکس و سایر شرکت های دولتی نیز اخراج های اخیر را اعلام کرده اند که مجموعاً هزاران کارمند در منطقه سیاتل را تحت تأثیر قرار می دهد. استارت‌آپ‌های کوچک‌تر نیز کارکنان خود را کاهش می‌دهند.

مارگارت اومارا، مورخ فناوری، نویسنده و استاد دانشگاه واشنگتن، با اشاره به نقش استخدام فناوری در افزایش جمعیت منطقه سیاتل، گفت: «این اخراج‌ها تأثیر زیادی بر منطقه ما دارد.»

در پشت صحنه، اخراج کارکنان نیز تغییرات قابل توجهی را برای کارکنان و شرکت‌های فناوری ایجاد می‌کند. آلبرت اسکوایرز، مدیر بخش فناوری در شرکت جذب نیرو مستقر در سیاتل، Fuel Talent، گفت که غرامت کل اخیرا برای اولین بار در یک دهه کاهش یافته است. در نتیجه کارفرمایان در موقعیت قوی تری قرار دارند.

اسکوایرز گفت: «روزهایی که می‌توانی با رفتن به شغل جدید افزایش 30 درصدی دستمزد را تضمین کنی، گذشته است.

استخدام متخصصان فنی ادامه دارد

با این حال، بسیاری از شرکت ها هنوز برای مشاغل مرتبط با فناوری استخدام می کنند.

کاهش مشاغل در مایکروسافت و آمازون مرحله جدیدی را برای صنعت فناوری پس از یک دهه رشد عظیم نشان می دهد
(نمودار brooztechnology؛ داده های اداره آمار کار)
  • جستجوی مشاغل فناوری در Glassdoor بیش از 5000 پست را نشان می‌دهد و مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اکثر کارگران اخراجی فناوری ظرف سه ماه کار پیدا می‌کنند.
  • بر اساس آخرین گزارش اشتغال ماهانه این ایالت، بخش اطلاعات واشنگتن در سال 2022، 8700 کارگر اضافه کرد. به طور کلی، اشتغال در بخش خصوصی 3.8 درصد افزایش یافته است.
  • بر اساس داده های اداره آمار کار، تا نوامبر 155000 کارگر اطلاعاتی در منطقه سیاتل وجود داشت که 8.1 درصد نسبت به سال قبل و از حدود 90000 نفر در یک دهه قبل افزایش داشت.
  • بر اساس مطالعه جدیدی که روز چهارشنبه توسط WalletHub منتشر شد، منطقه سیاتل به عنوان بهترین شهر برای مشاغل STEM رتبه بندی شد.

برای برخی از کارکنان فناوری، اخراج‌ها باعث تسریع انتقال از شرکت‌های بزرگ فناوری به عملیات‌های فناوری سایر مشاغل می‌شود. برای مثال، در دفاتر JPMorgan Chase در مرکز شهر سیاتل، عملیات مهندسی فناوری در سال گذشته با 100 کارمند به نزدیک به 270 نفر افزایش یافته است.

با اخراج های اخیر در شرکت های بزرگ فناوری، JPMorgan Chase شاهد رزومه های بیشتری نسبت به گذشته از سوی نامزدهای مهندسی است. رائو لاکاکولا، رئیس مرکز فناوری سیاتل غول خدمات مالی، گفت: با این حال، با توجه به همه شرکت‌هایی که در منطقه به استخدام خود ادامه می‌دهند، هنوز یک بازار رقابتی است.

او گفت: “مردم بیشتری به دنبال فرصت هایی خارج از شرکت های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت و آمازون هستند.”

توازن مجدد قدرت

در سطح بالایی، اخراج ها نشان دهنده تغییر دریا پس از رونق استخدام در دوران همه گیر است.

مایکروسافت بین سال‌های 2019 تا 2022 نزدیک به 80000 شغل اضافه کرد. آمازون تنها در سال 2020 248500 کارمند (از جمله کارگران انبار) اضافه کرد. متا که نزدیک به 8000 کارمند در منطقه سیاتل دارد، قبل از اعلام کاهش 13 درصدی در ماه نوامبر، کل کارکنان خود را از زمان شروع همه گیری دو برابر کرد.

کاهش مشاغل در مایکروسافت و آمازون مرحله جدیدی را برای صنعت فناوری پس از یک دهه رشد عظیم نشان می دهد

اومارا گفت که سیاتل از لحاظ تاریخی یک شهر شرکت بزرگ بوده است، با دوره های متوالی تحت سلطه و تعریف بخش ها و شرکت های خاصی – بوئینگ در دهه های 1950 و 1960، مایکروسافت در دهه های 1990 و 2000، و مایکروسافت و آمازون در دهه گذشته.

اومارا گفت اگر اخراج در آمازون و مایکروسافت منجر به اخراج بیشتر شود، “تأثیر بزرگی هم از نظر مادی و هم از نظر روانی” بر اکوسیستم فناوری سیاتل خواهد داشت که شامل بیش از 100 موقعیت مهندسی در خط مقدم است. ایجاد شده توسط شرکت های فناوری خارج از شهر.

اقدامات کاهش هزینه و تغییر به سیاست های کاری ترکیبی نیز بازار املاک تجاری منطقه را تغییر می دهد زیرا مایکروسافت، متا و سایرین فضای اداری را خالی می کنند. اگر این روند ادامه یابد، کارگران صنایع وابسته مانند مهمان‌نوازی و سایر بخش‌های خدماتی ممکن است تأثیر آن را احساس کنند.

نرخ بیکاری در منطقه سیاتل در ماه های اخیر اندکی افزایش یافته است، اما در ماه دسامبر در پایین ترین سطح تاریخی 3 درصد باقی مانده است.

اومارا، مورخ UW گفت که از نظر تاریخی، مشابه‌هایی با رکود دات‌کام و رکودهای قبلی وجود دارد که منجر به کاهش مشاغل فناوری در منطقه سیاتل شد. شباهت ها شامل نرخ بهره بالاتر و شاخص های رکودی است که افزایش سرمایه را دشوارتر و قیمت سهام را کاهش می دهد.

اما صنعت فناوری امروز بزرگتر از همیشه و عمیقاً ریشه‌دار شده است، زیرا غول‌های بزرگ فناوری پایه‌های بسیاری از شرکت‌های دیگر را فراهم می‌کنند. اومارا گفت که این بخش همچنین بسیار سودآور باقی می ماند – اگرچه امروز به اندازه سال های اخیر از نظر درآمد و سرمایه بازار “بسیار بالا” نیست.

داستان همچنین برخی از آسترهای نقره ای را نشان می دهد. رکودهای تکنولوژیک گذشته فرصتی را برای رقبای جدید فراهم کرده است تا قیام کنند و مدیران فعلی را به چالش بکشند. شرکت‌های کوچک‌تر ممکن است کار آسان‌تری برای استخدام استعدادهای فناوری داشته باشند، که می‌تواند به صحنه در حال رشد استارت‌آپ سیاتل، که هنوز انبوهی از دلارهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر را جذب می‌کند، رونق بخشد.

در یک حکایت رنگارنگ از دهه 1970، اومارا به گروهی از مهندسان بوئینگ بیکار شده اشاره می کند که تشک Thermarest را ساختند.

او درباره سیاتل گفت: “رونق اخیر تعداد زیادی از افراد با استعداد را به اینجا آورده است که می خواهند دلایلی برای ماندن در اینجا بیابند.” چه کسی می‌داند در نتیجه در سال 2020 چه چیزی ممکن است از این منطقه بیرون بیاید؟

شوتلزر، مدیرعامل WTIA گفت که “به نبوغ آمریکا و اعتماد بیشتر به انعطاف پذیری این منطقه اعتماد دارد.”

او گفت: “ما قوی تر از همیشه باز خواهیم گشت.”