منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • چین چهارمین دسته از نمونه های قمری را در اختیار موسسات تحقیقاتی قرار می دهد

چین چهارمین دسته از نمونه های قمری را در اختیار موسسات تحقیقاتی قرار می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
چین چهارمین دسته از نمونه های قمری را در اختیار موسسات تحقیقاتی قرار می دهد

چین اعلام کرده است که چهارمین دسته از نمونه های ماه را که در طی ماموریت Chang A5 به زمین فرستاده شده است به موسسات تحقیقاتی تحویل خواهد داد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، فضاپیمای بدون سرنشین چانگ A5 نمونه های خاک و سنگ را پس از ارسال به ماه به زمین بازگرداند. با این حال، از دهه 1970 هیچ تلاشی برای نمونه برداری از ماه طبیعی زمین انجام نشده است. پس از این ماموریت، فضاپیمای Chang E 5 توانست حدود 1731 گرم نمونه از سطح ماه جمع آوری کرده و به زمین بیاورد.

بنابراین چین سومین کشوری بود که پس از ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق نمونه های ماه را دریافت کرد. آخرین ماموریت ارسال نمونه از ماه به ماموریت Luna 24 در سال 1976 اتحاد جماهیر شوروی باز می گردد.

مرکز برنامه ریزی و تحقیقات فضایی چین اعلام کرد که تاکنون سه مرحله از نمونه های جمع آوری شده از ماه به موسسات تحقیقاتی اهدا شده است و اکنون بسته چهارم شامل 8.7 گرم نمونه بین دانشمندان 11 موسسه توزیع خواهد شد.

برنامه اکتشاف ماه در چین در سال 2004 آغاز شد و طی سه سال این کشور موفق به پرتاب پنج فضاپیمای روباتیک شد. کاوشگر Chang E 4 چهارمین کاوشگری بود که در سال 2019 به ماه پنهان فرستاده شد، سطح این کاوشگر که یوتا 2 نام دارد حدود هزار روز است که در حال کاوش در این منطقه بوده است.