چین رقیب جیمز وب را راه اندازی می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
چین رقیب جیمز وب را راه اندازی می کند

چین قصد دارد تا پایان سال 2023 تلسکوپ فضایی غول پیکری مشابه تلسکوپ فضایی جیمز وب را به فضا پرتاب کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری اخبار تکنا، به زودی گزارش هایی در رسانه های دولتی چین منتشر شد مبنی بر اینکه این کشور در حال برنامه ریزی برای پرتاب یک تلسکوپ فضایی غول پیکر برای بررسی چگونگی تکامل کهکشان ها و ماده تاریک است. تلسکوپ ایستگاه فضایی چین که کاوش در آسمان ها نام دارد از ابزارهای نوری برای ساختن نقشه فضایی جدیدی از کیهان استفاده می کند. با توجه به توضیحات تلسکوپ فضایی جدید چینی، میدان دید این تلسکوپ 350 برابر بزرگتر از هابل است. اما آیا این تلسکوپ قادر به رقابت با رصدخانه فضایی ناسا خواهد بود؟

طول تلسکوپ چینی به اندازه یک ساختمان سه طبقه است که به گفته معاون رصدخانه ملی نجوم چین کمی کوچکتر از تلسکوپ فضایی هابل اما با میدان دید وسیع تری خواهد بود. لی ران، یکی از دانشمندان پروژه میدان دید تلسکوپ رصدخانه چینی گفت: دید هابل قادر به رصد بخشی از آسمان نخواهد بود، اما تلسکوپ میدان دید وسیع تری خواهد داشت. همچنین به عنوان یک آینه 3 غیر آستیگماتیک طراحی شده است که می تواند تصاویر با کیفیتی را در میدان دید وسیع خود ثبت کند. همچنین دقت اندازه گیری موقعیت و شکل فتومتر در این تلسکوپ با کنترل در سطوح بالاتر به دست می آید.

البته تلسکوپ چینی و جیمز وب دو ابزار کاملا مجزا هستند. تفاوت این است که شبکه مشابه هابل است که در این صورت شبکه پشت سر چین خواهد بود. از سوی دیگر، این شبکه قادر به تشخیص نور فرابنفش خواهد بود. اما تلسکوپ چینی با چهار ابزار خود برای رصد اجرام مانند تکامل سیاهچاله ها می تواند به این اجرام نزدیک شود تا بتواند آنها را ببیند.