• خانه
  • اخبار
  • چگونه یک بانک کوچک ایالت واشنگتن که اکنون خدمات فناوری را اداره می کند، با پیامدهای FTX مرتبط است

چگونه یک بانک کوچک ایالت واشنگتن که اکنون خدمات فناوری را اداره می کند، با پیامدهای FTX مرتبط است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
چگونه یک بانک کوچک ایالت واشنگتن که اکنون خدمات فناوری را اداره می کند، با پیامدهای FTX مرتبط است

چگونه یک بانک کوچک ایالت واشنگتن که اکنون خدمات فناوری را اداره می کند، با پیامدهای FTX مرتبط است
(تصویر از طریق Bigstock)

یک بانک 135 ساله در ایالت روستایی واشنگتن که اکنون خدمات بانکی مبتنی بر فناوری را می فروشد، روز سه شنبه پس از گزارش هایی که هفته گذشته در آن جزئیات روابط خود با FTX، صرافی شکست خورده ارزهای دیجیتال که در حال ورشکستگی است، پاسخی صادر کرد.

هفته گذشته، نیویورک تایمز گزارش داد که FBH، شرکت مادر بانک ایالتی فارمینگتون، در ماه مارس 11.5 میلیون دلار بودجه سرمایه گذاری خطرپذیر از شرکت آلامدا ریسرچ، یک شرکت تجاری که توسط بنیانگذار FTX سام بنکمن-فرید تأسیس شده است، دریافت کرده است.

بانک ایالتی فارمینگتون در شهر کوچک فارمینگتون، واشنگتن، در نزدیکی مرز واشنگتن و آیداهو مستقر است. این وام دهنده که در سال 1887 تأسیس شد، قبلاً وام هایی با هدف کشاورزی ارائه می کرد.

این شرکت در سال 2020 توسط شرکت FBH، متعلق به ژان شالوپین، رئیس بانک دلتک مستقر در باهاما، خریداری شد. برجسته ترین مشتری دلتک Tether است، یک شرکت رمزنگاری با 65 میلیارد دلار دارایی.

طبق صفحه لینکدین، بانک ایالتی فارمینگتون درست قبل از سرمایه گذاری FTX به بانک مون استون تغییر نام داد که اکنون چندین نفر را در منطقه سیاتل استخدام می کند و در Bellevue، واشنگتن مستقر است.

رامنیک آرورا، یکی از دستیاران ارشد بانکمن-فرید که ماه گذشته استعفا داد، در بیانیه ای مطبوعاتی با اعلام سرمایه گذاری آلامدا در FBH گفت: “ما در Alameda Research متعهد به رشد صنعت و حمایت از کسب و کارهایی هستیم که تغییرات واقعی ایجاد می کنند.”

مون استون روز سه شنبه گفت که آلامدا کمتر از 10 درصد از سهام این شرکت را دارد، بدون کرسی هیئت مدیره یا “دخالت مدیریت”.

مون استون گفت: “در ژانویه سال جاری، در نتیجه تلاش برای افزایش سرمایه برای حمایت از توسعه بیشتر ما، سرمایه‌گذاری از شرکتی دریافت کردیم که در آن زمان شهرت پاکی داشت و یکی از عزیزان بازارهای مالی بود.” یک بیانیه مطبوعاتی که روز سه شنبه با brooztechnology به اشتراک گذاشته شد. متأسفانه، سقوط غیرمنتظره این شرکت بر تعداد بی‌شماری سرمایه‌گذاران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، فروشندگان، طرف‌های مقابل تأثیر منفی گذاشت و همچنین به‌طور غیرمنصفانه بر شهرت بانک ایالتی فارمینگتون dba مون استون تأثیر گذاشت.

فروپاشی سریع FTX در اوایل این ماه باعث سرایت صنعت کریپتو شد. روابط او با آلامدا دلیل اصلی سقوط هر دوی آنها بود.

به گزارش نیویورک تایمز، Farmington قبل از اینکه شروع به جذب سرمایه برای تبدیل خود به یک بانک متمرکز بر فناوری کند، تنها سه کارمند داشت و با 4800 نفر بیست و ششمین بانک کوچک در ایالات متحده بود. طبق گفته شرکت بیمه سپرده فدرال، دارایی خالص او 5.7 میلیون دلار است و او بانکداری آنلاین یا کارت اعتباری ارائه نمی دهد.

تایمز گزارش داد که در سه ماهه سوم سال جاری، سپرده های این بانک با رشد نزدیک به 600 درصدی به 84 میلیون دلار رسیده است. به گفته تایمز، بیشتر این افزایش از چهار حساب جدید حاصل شده است.

با تصاحب Farmington، Moonstone یک منشور بانکی دریافت کرد، یک مجوز تجاری برای موسسات مالی که سپرده‌ها را مدیریت می‌کنند و سایر خدمات مشابه بانکی را ارائه می‌دهند. اخذ منشور بانکی می تواند برای بسیاری از شرکت های فین تک فرآیند دشواری باشد.

جانویر چالوپین، مدیر ارشد دیجیتال مون استون، در پاسخ به این سوال که چرا بانک ایالتی فارمینگتون دقیقاً هدف خرید بوده است، به brooztechnology گفت که مون استون به دنبال یک بانک آمریکایی است. او گفت که فارمینگتون ترازنامه تمیزی داشت و به دنبال خریدار بود.

او سه شنبه در مصاحبه ای که از باهاما صحبت می کرد گفت: «این فقط یک مسابقه بود که در بهشت ​​ساخته شد. ژانویر شالوپن پسر ژان شالوپن است.

کارشناسان بانکی که برای این داستان مصاحبه کردند، گفتند که شرکت‌های فین‌تک بانک‌های قدیمی‌تر را می‌خرند و منشور می‌گیرند غیرعادی است اما بی‌سابقه نیست. نمونه های قابل توجه شامل خرید Radius Bank توسط Lending Club و خرید Golden Pacific Bancorp توسط SoFi است.

با این حال، تراکنش های بانکی نیازمند توجه قابل توجهی از سوی تنظیم کننده ها است. کارشناسان گفتند، با توجه به اینکه مون استون تا حدی متعلق به شرکت‌های فراساحلی و درگیر در حوزه ارزهای دیجیتال بود، این معامله باید پرچم‌های نظارتی بیشتری را برمی‌انگیخت.

شالوپین در مورد اینکه چگونه مون استون تحت تأثیر فرآیند ورشکستگی FTX قرار خواهد گرفت، گفت: “دادگاه ورشکستگی اکنون مالک سرمایه خواهد بود و احتمالاً یک فرآیند مزایده را طی خواهد کرد تا مردم در مناقصه شرکت کنند.”

هدف Moonstone ارائه خدمات به مشتریان و مشاغل با مدل بانکداری دیجیتال است. شالوپین گفت که برای افراد، هدف آن ایجاد یک «فروشگاه یک‌جا» است که در آن کاربران می‌توانند سهام و دارایی‌های دیجیتال را از همان محل حساب جاری خود خریداری کنند. در سمت کسب و کار، این شرکت قصد دارد با کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​که در تلاش برای باز کردن حساب های بانکی در جاهای دیگر هستند، مانند شرکت های شاهدانه و استارت آپ های دارایی دیجیتال، کار کند.

شالوپین گفت، این کشور همچنین قصد دارد مدل «بانکداری به عنوان یک خدمات» را به شرکت‌های خدمات مالی ارائه دهد تا به آنها اجازه دهد «ساختار بانکی مناسبی برای حساب‌های خود داشته باشند».

او افزود: «آنچه که ما نوآوری کرده‌ایم ریسک و انطباق و پشته فناوری برای پشتیبانی از نظارت و دفتر کل آن حساب‌ها است.

این بانک اکنون 32 کارمند دارد که 16 نفر از آنها در ایالت واشنگتن زندگی می کنند. طبق بیانیه ای، این شرکت یک “شعبه تماس با مشتری شخصی” دارد.

به گفته شالوپین، که گفت که این یک ارزش گذاری رایج برای بانک هایی با این “نوع مدل تجاری” است.

او گفت که مون استون در حال حاضر بیشتر شبیه یک استارت آپ است تا یک بانک قرن قدمت. او گفت: «این یک استارتاپ است زیرا ما در حال افزایش سرمایه، استخدام تیم و برنامه های بزرگ برای رشد هستیم. ما داریم پول می سوزانیم تا چیز جدیدی خلق کنیم.»

Chalopin گفت که این شرکت هنوز از نظر فنی در Farmington، واشنگتن مستقر است، اما به دنبال یک فضای طولانی مدت در Bellevue، درست در شرق سیاتل است.

مون استون توسط مدیر عامل، گری ریور، که قبلا به عنوان مدیر در بانک ایالتی ورمونت خدمت می کرد، رهبری می شود. پیش از این توسط ران اولیویرا رهبری می شد که در ماه اوت از سمت مدیرعاملی کنار رفت.

مدیر ارشد حقوقی مون استون جوزف وینسنت، استادیار سابق مؤسسات مالی و حقوق فین‌تک در دانشگاه سیاتل است. او در کنفرانس TF6 در ژوئن، یک رویداد رمزنگاری که توسط آزمایشگاه‌های شتاب‌دهنده کریپتو سیاتل، TF Labs میزبانی می‌شد، شرکت Moonstone را به‌عنوان یک پانلیست معرفی کرد.

پرافول ماینکار مدیر ارشد انطباق این شرکت است. او قبلاً به عنوان مدیر اجرایی در JP Morgan Chase کار می کرد. دانیل رانالو، مدیر سابق مهندسی نرم افزار در Ray Dalio’s Principles، به او ملحق می شود.

نوح پرلمن، که مدیر عملیاتی صرافی بزرگ دارایی دیجیتال Gemini است، یکی از اعضای هیئت مدیره مون استون است. جمینی اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد به سیاتل گسترش یابد.

FTX با یک شرکت دیگر در منطقه سیاتل ارتباط دارد: سال گذشته، بازوی سرمایه گذاری آن در یک دور 70 میلیون دلاری در Protego Trust Bank مستقر در سیاتل، یک بانک رمزنگاری که در فوریه 2021 یک منشور بانکی مشروط دریافت کرد، شرکت کرد.