• خانه
  • اخبار
  • چگونه حماسه Star Trek مسیرهای جدیدی را برای اکتشافات فضایی ایجاد کرد – با کمک سوپر فن جف بزوس

چگونه حماسه Star Trek مسیرهای جدیدی را برای اکتشافات فضایی ایجاد کرد – با کمک سوپر فن جف بزوس

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
چگونه حماسه Star Trek مسیرهای جدیدی را برای اکتشافات فضایی ایجاد کرد - با کمک سوپر فن جف بزوس

چگونه حماسه Star Trek مسیرهای جدیدی را برای اکتشافات فضایی ایجاد کرد - با کمک سوپر فن جف بزوس
جف بزوس پس از پرواز فضایی 2021 Blue Origin خود جشن می گیرد، ترک می کند و در فیلم سال 2016 “Star Trek Beyond” در نقش افسر ناوگان ستاره ای بازی می کند. (عکس ها: Blue Origin/Paramount از طریق جاستین لین)

در طول پنج دهه، پیشرفت‌ها در علم فضا و اکتشاف حماسه پیشتازان فضا را تغییر داده است – اما واضح است که نمایش تلویزیونی علمی تخیلی مسیر اکتشافات فضایی را نیز تغییر داده است.

جف بزوس، بنیانگذار میلیاردر آمازون، که از Star Trek برای صحبت کردن با کامپیوترهای نور سبز و تلاش فضایی خود، Blue Origin، الهام گرفت، نگاه نکنید. همین امر در مورد ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس نیز صدق می کند، که در کنار برادران رایت در قسمتی از Star Trek: Discovery نام برده می شود.

رایان بریت، نویسنده کتاب جدید Phasers on Stun، می‌گوید: «نمی‌توانم نسخه‌ای از جهان را تصور کنم که ایلان ماسک و جف بزوس در آن وجود داشته باشند، خوب یا بد، هر طور که شما نسبت به آنها احساس می‌کنید، بدون پیشتازان فضا. شرح تاریخ مجموعه علمی تخیلی Star Trek.

بریت در آخرین قسمت پادکست علمی تخیلی می‌گوید: «من نمی‌گویم این بچه‌ها همه ایده‌آل‌های Star Trek را تجسم می‌کنند، زیرا ممکن است نباشند. اما جسارتی در سفر فضایی وجود دارد، چه از سوی دولتی مانند ناسا یا دولت یک کشور دیگر که مردم را به فضا می فرستد، یا اگر از طرف بخش خصوصی باشد.

بریت در کتاب و پادکست خود، فراز و نشیب تکامل Star Trek را از یک برنامه تلویزیونی نسبتاً کوتاه که سازنده آن Gene Roddenberry به عنوان «قطار به سوی ستاره‌ها» تصور می‌کرد تا پدیده‌ای طرفداران دنبال می‌کند که دوجین اسپین آف را ایجاد کرد. آخرین قسمت Trek، «دنیای‌های جدید غریب»، اولین فصل خود را در سرویس پخش پارامونت+ این هفته به پایان می‌رساند.

برخی از مفاهیمی که پیشتازان فضا رایج شد – ارتباطات به اندازه کف دست، تله‌پورت کوانتومی، هولدک‌ها و تری‌کوردرهای پزشکی – قبل از قرن بیست و سوم جهشی را از داستان به واقعیت انجام دادند. اما جنبه دیگری از این معادله وجود دارد: علم و فناوری زندگی واقعی نیز Star Trek را تغییر داده است.

چگونه حماسه Star Trek مسیرهای جدیدی را برای اکتشافات فضایی ایجاد کرد - با کمک سوپر فن جف بزوس
رایان بریت سردبیر ارشد سرگرمی در Fatherly است و برای Inverse، Den of Geek و سایر نشریات می نویسد. (عکس از مری بریت)

به عنوان مثال سیاهچاله ها را در نظر بگیرید. تکینگی های گرانشی و اثرات تابش زمانی آنها از سال 1967 در حالت آماده به کار Trek بوده است (زمانی که مواجهه با “ستاره سیاه” Enterprise را به دهه 60 پرتاب کرد). اما بریت می گوید که Star Trek به لطف مشاور علمی ارین مک دونالد، بازی سیاه چاله خود را ارتقا داده است.

بریت می‌گوید: «شیوه‌ای که آن‌ها سیاهچاله‌ها را در Star Treks مدرن، که با فصل دوم Discovery شروع می‌شود، به تصویر کشیده‌اند، بسیار نزدیک به نحوه ظاهر و رفتار علم مدرن است. «در سری اصلی، گاهی اوقات کرک آنچه را که یک اختروش است به زبان می‌آورد و کاملاً درست نبود. اما اکنون از نظر ظاهری پدیده های فضایی بسیار نزدیک است. این در نمایش های جدید بسیار پیشرفته است.”

همین امر در مورد ارتباط با بیگانگان نیز صدق می کند. خدمه Star Trek برای رمزگشایی از زبان‌های بیگانه به شدت به Google Translate متکی بودند… البته منظورم مترجم جهانی آنهاست. اما هرگز تضمینی وجود نداشت که بیگانگان شبیه انسان نماهایی با پروتزهایی باشند که از طریق گفتار ارتباط برقرار می کنند. (تد چیانگ، نویسنده داستان های علمی تخیلی منطقه سیاتل، یک سناریوی جایگزین را در یک داستان کوتاه بررسی کرد که به فیلمنامه ای برای فیلم ورود 2016 اقتباس شد.)

بریت می‌گوید نویسندگان Star Trek در قسمتی از Star Trek: Discovery که بر روی گونه‌های بیگانه متمرکز بود که خدمه نمی‌توانستند بفهمند چگونه با آن ارتباط برقرار کنند، به این موضوع پرداختند. بریت می گوید: «در پایان روز، این فرمون ها هستند – از طریق این نوع احساسات و این احساسات ارتباط برقرار می کنند. آنها می توانند آن را دوباره به ریاضی ترجمه کنند و سپس می توانند از آنجا بروند و یک زبان پل ایجاد کنند.

چگونه حماسه Star Trek مسیرهای جدیدی را برای اکتشافات فضایی ایجاد کرد - با کمک سوپر فن جف بزوس
«فجرها را گیج کن! چگونه ساخت (و بازسازی) Star Trek جهان را تغییر داد» نوشته رایان بریت. (طراحی ژاکت توسط Jason Booher / Penguin Random House / Plume)

در نگاهی به گذشته، نباید چندان تعجب آور باشد که Star Trek فناوری هایی مانند ارتباطات، مترجمان و سه ضبط کننده را متصور بود. بریت اشاره می‌کند که رودنبری با محققی در شرکت رند کار می‌کرد تا بفهمد که چه نوع نوآوری‌های منبعی صحت و همچنین فضایی باورنکردنی را به نمایش علمی تخیلی او می‌بخشد.

شاید ارزشمندترین سهم ستاره پیشتازان فضا در علم و اکتشاف به شکل الهام باشد: بریت داستانی را بیان می کند که چگونه مارتین لوتر کینگ جونیور نیکل نیکولز را متقاعد کرد که در سریال بماند، زیرا تصویر او از اوهورا فرصت نادری برای الهام بخشیدن به هموطنان آفریقایی اش فراهم کرد. . آمریکایی ها نیکولز، به نوبه خود، کمپینی را برای الهام بخشیدن به زنان و اقلیت ها برای درخواست پست در هیئت رو به رشد فضانوردان ناسا به راه انداخته است.

بریت به نقل از مستندساز تاد تامپسون در این کتاب می گوید: «زمانی که نیکل کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرد، ناسا نامزدهای سیاه یا زن بسیار کمی داشت. من نمی گویم صفر. اما سالی راید و ران مک نیر. بله، آنها در نتیجه مستقیم کمپین او با ناسا آنجا بودند.

نمایش‌های اخیر Trek به گسترش تنوع در مرز نهایی ادامه داده‌اند: برای مثال، Star Trek: Discovery، عاشقانه‌ای را بین یک شخصیت انسانی غیردودویی و یک شخصیت بیگانه ترنس نشان می‌دهد که به ترتیب توسط یک بازیگر غیردودویی و یک بازیگر ترنس بازی می‌شود.

ظهور دو میلیاردر

یکی از مشهورترین فناوران در دنیای Trekkie، جف بزوس است: او تنها 2 سال داشت که اولین بازی Star Trek به نمایش درآمد، اما این نمایش الهام بخش یکی از بازی های دوران کودکی او بود. بزوس در سال 2016 به واشنگتن پست گفت: «ما بر سر اینکه چه کسی قرار است کاپیتان کرک یا اسپاک شود، دعوا می‌کردیم و یک نفر هم با کامپیوتر بازی می‌کرد.»

چندین دهه بعد، بزوس یک وسیله گران‌قیمت‌تر به دست آورد: مدلی از Starship Enterprise که در فیلم‌های اولیه Star Trek استفاده می‌شد و اکنون در دفتر مرکزی Blue Origin در کنت، واشنگتن به نمایش گذاشته می‌شود. و در سال 2016، بزوس به صورت واقعی بازی Star Trek را بازی کرد: او به عنوان یک کارمند بیگانه Starfleet در Star Trek Beyond راه خود را به عنوان یک کارمند بیگانه راه اندازی کرد.

بزوس گفت: «برای من فوق العاده سرگرم کننده بود. “این یک آیتم فهرست سطلی بود.”

پنج سال بعد، بزوس نوع متفاوتی از لیست سطلی را برای ویلیام شاتنر بازیگر Star Trek انجام داد. مردی که نقش کاپیتان کرک را بازی می‌کرد، سرانجام شانس خود را برای پرواز واقعی به فضا، به لطف بزوس و بلو اوریجین، به دست آورد. شاتنر پس از آن به بزوس گفت: “آنچه او به من داد عمیق ترین تجربه ای است که می توانم تصور کنم.”

ایلان ماسک مجموعه ای از روابط ستاره ای خود را دارد. در آوریل، زمانی که ماسک قصد خود را برای خرید توییتر اعلام کرد،شاتنر به شوخی گفتکه میلیاردر باید «پرنده را رها کند» و او را به عنوان «چهره توییتر» استخدام کند.

“تو همیشه کاپیتان من خواهی بود”ماسک توئیت کرد.

مانند بزوس، ماسک لحظه‌ای از جاودانگی پیشتازان فضا گرفت: در یکی از اپیزودهای Star Trek: Discovery، شخصیتی به نام کاپیتان گابریل لورکا (با بازی جیسون آیزاکس) یکی از افسران را سرزنش می‌کند و از او می‌پرسد که آیا می‌خواهد از او به عنوان یک پیشگام یاد شود برادران رایت و ایلان ماسک – یا به عنوان یک “کارشناس شکست خورده قارچ”.

هشدار اسپویلر: کمی کنایه در این اشاره وجود دارد که قسمت‌های بعدی نشان می‌دهد که کاپیتان لورکا بدتر از چیزی است که به نظر می‌رسد.

بریت می‌گوید بدش نمی‌آید که اعترافات Star Trek از ایلان ماسک از شخصیت جنجالی مانند لورکا باشد. در واقع، او فکر می‌کند بحثی که ماسک در حال حاضر درگیر آن شده است، دقیقاً در یکی از موضوعات اصلی Star Trek قرار می‌گیرد: اینکه ما انسان‌ها ممکن است نقص داشته باشیم، اما هنوز هم قادر به کارهای بزرگ هستیم.

بریت می گوید: «این چیزهایی که با جهش بشریت به جلو اتفاق می افتد، همیشه بدون نقص نخواهد بود.

بریت می‌افزاید: «همیشه فکر می‌کردم که این اظهارنظر مخفیانه درباره خود ژن رودنبری نیز عجیب بود. من فکر می‌کردم این مانند راهی است که بگویم شخصی که این را ایجاد کرده است به نوعی خدایی می‌شود، اما اینجا هستند که در واقع در سنگرهایی هستند که آن را می‌سازند، و این یک آشفتگی است. من دوست دارم که Star Trek مایل به انجام این کار است.

آیا پیشتازان فضا به زندگی طولانی و موفق ادامه خواهد داد؟ بریت که در اوایل دهه 40 زندگی‌اش است، می‌گوید این احتمال وجود دارد که وقتی این فرنچایز در سال 2066 به 100 سالگی برسد، همچنان برای حماسه Star Trek بنویسد.

بریت می گوید: «با این حال، برای مرتبط ماندن نیاز به اختراع مجدد رادیکال تری دارد. و من فکر می کنم بخشی از آن ممکن است یک راه اندازی مجدد واقعی باشد، درست است؟ جایی که شما فقط همه چیز را کاملاً دور می اندازید و از نو شروع می کنید و می گویید: “ما قرار است Starfleet و Prime Directive و Enterprise را انجام دهیم، اما تمام است.” و سپس همه چیز را می توان دوباره اختراع کرد.”

نسخه اصلی این مورد را در Cosmic Log بررسی کنید تا دریابید که Star Trek تا چه حد به پیش‌بینی مسیر تاریخ از ابتدای قرن بیست و یکم نزدیک شده است و به 20 سال صحبت درباره فناوری Trek نگاهی بیندازید. منتظر قسمت‌های آینده پادکست علمی تخیلی از طریق Anchor، Apple، Google، Overcast، Spotify، Breaker، Pocket Casts، Radio Public و Reason باشید.

آلن بویل برای پادکست علمی تخیلی دومینیکا فتپلاس، نویسنده ای برنده جایزه است که در برکلی، کالیفرنیا زندگی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Phetteplace، به وب سایت او، DominicaPhetteplace.com مراجعه کنید.