• خانه
  • اخبار
  • چگونه جنگ در اوکراین و پیامدهای آن چهره فناوری را تغییر خواهد داد؟

چگونه جنگ در اوکراین و پیامدهای آن چهره فناوری را تغییر خواهد داد؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
چگونه جنگ در اوکراین و پیامدهای آن چهره فناوری را تغییر خواهد داد؟

حمله روسیه به اوکراین شاید مهم ترین رویداد سال باشد. اتفاقی که به خودی خود آغازگر یک سری اتفاقات و اتفاقات دیگر است. اگرچه موضوع جنگ و سیاست موضوع بحث ما نیست، اما نمی توان تاثیر این جنگ را بر دنیای فناوری نادیده گرفت. حال سوال اصلی این است که چگونه جنگ در اوکراین چشم انداز فناوری را تغییر خواهد داد؟ اس ترنجی با من باش.

جنگ در اوکراین و پیامدهای آن چه خواهد بود؟

چند سال اخیر شامل یک سری اتفاقات منفی و مثبت بوده است. در کنار نکات مثبت، اپیدمی سلطنتی و جنگ اخیر بین اوکراین و روسیه اکنون مهمترین رویداد دهه های اخیر است. اکنون بسیاری از شرکت ها به شدت در حال تجدید نظر در مدیریت منابع جهانی و برون سپاری هستند. نتیجه برخی تصمیمات عجیب است زیرا باید منجر به کاهش قیمت نسبت به قبل شود.

اما آنچه مشخص است این است که شاهد افزایش قیمت محصولات مختلف هستیم که البته این امر با زنجیره تامین بسیار قوی تری همراه است. اگر بخواهیم در مورد برخی از تغییراتی که در پس زمینه دنیای فناوری رخ می دهد صحبت کنیم، باید به نکات زیادی اشاره کرد که بدون شک همه آنها به نوعی به عنوان یک پازل به هم مرتبط هستند. پس با هم این موارد مهم و خاص را در نظر داریم.

بنزین اکنون موضوع مرگ و زندگی است و قیمت ها دوباره افزایش خواهد یافت

دور شدن از موتورهای احتراق داخلی (ICE) کند بود. با این انتظار که بین سال های 2030 تا 2035، خودروهای الکتریکی جایگزین همه چیز شوند. اما تنش‌های فزاینده پس از همه‌گیری تاج و تخت و جنگ روسیه و اوکراین قیمت گاز و سایر انرژی‌ها را افزایش داده و قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است.

جنگ در اوکراین

صاحبان وسایل نقلیه الکتریکی اکنون در رسانه های اجتماعی در مورد اینکه چقدر هوشمندانه این تغییر را ایجاد کرده اند صحبت می کنند. اگر در یک کشور اروپایی باشید مطمئناً این را خواهید فهمید. زیرا رانندگی به پمپ بنزین برای خرید سوخت گران قیمت دقیقاً همان چیزی است که دوست ندارید با آن ملاقات کنید. قیمت بالای بنزین در یک محصول موجود اغلب باعث می شود افراد زودتر از حد انتظار دست به تغییرات بزنند و به نظر می رسد به دلیل همین قیمت های بسیار بالا، احتمال افزایش مجدد مشکلات وجود دارد و افراد بیشتری به فکر استفاده از خودروهای برقی هستند.

متأسفانه در حال حاضر سفارشات خودروهای برقی بیشتر از گذشته شده است. بنابراین شرکت هایی مانند Revin و General Motors در مورد زمان انتظار طولانی قبل از خرید یا حتی واریز برخی از این خودروها صحبت می کنند. اگر شرکت‌های خودروهای برقی بتوانند ظرفیت تولید خود را بهبود بخشند، احتمالاً پول زیادی به دست خواهند آورد. با این حال، مشکلات زنجیره تامین چیزی است که آن را برای برخی بدتر می کند.

سلاح های روسی و مشکلاتی که خریداران خواهند داشت

یکی از مشکلات اصلی اوکراین و سایر کشورهایی که تسلیحات روسی خریداری کرده‌اند، دریافت کمک‌ها و نیروها در زمانی است که روسیه درگیر یک جنگ نسبتاً بزرگ است. آنها نه تنها باید بر تحریم ها غلبه کنند، بلکه اگر روسیه به آنها حمله کند، شکی نیست که بیش از هر زمان دیگری متضرر خواهند شد. حتی اگر این سلاح ها آسیب پذیری پنهانی نداشته باشند که فقط روسیه بتواند از آن استفاده کند، باز هم مشکلات بی شماری وجود خواهد داشت.

در نتیجه، انتظار می رود تقاضا برای تسلیحات روسی در آینده به میزان قابل توجهی کاهش یابد، به ویژه در بخش های قدیمی اتحاد جماهیر شوروی، که اکنون نگران هستند که ممکن است مجبور شوند از استقلال خود از روسیه دفاع کنند.

زنجیره تامین در دنیای فناوری با مشکلات زیادی مواجه است

جنگ در اوکراین

روسیه تیتانیوم تولید می کند که برای ساخت هواپیما بسیار مهم است و انحصار تولید این فلز بسیار سخت و سبک را در اختیار دارد. اوکراین همچنین در حال ساخت تعداد زیادی ASIC (مدارهای مجتمع طراحی شده برای عملیات ویژه) است که در برنامه هایی مانند چاپگرها و دستگاه های IoT استفاده می شود. اکنون، ناگهان، به دست آوردن هر دو بسیار دشوار است.

این امر خریداران را وادار می کند که به دنبال تامین کنندگان جایگزین برای آنچه معمولا از روسیه و اوکراین دریافت می کنند بگردند و حتی اگر جنگ فردا پایان یابد، بعید است که تحریم های روسیه به زودی لغو شود یا اوکراین بتواند به سرعت زیرساخت های خود را بازسازی کند. حتی ظرفیت فعلی نیز برای فعال نگه داشتن بازار کافی نیست.

روسیه یوتیوب را به عنوان یک پلت فرم برای جنگ اطلاعاتی می بیند

شرکت‌هایی مانند اینتل به دنبال بازسازی ظرفیت تولید خود در ایالات متحده در مقیاس بزرگ هستند و منابع را از کشورهایی که درگیر درگیری‌ها یا تصمیمات بد دولتی هستند، یا ممکن است مشکلات شخصی داشته باشند یا از نظر فیزیکی دور هستند، به سمت محلی‌تر و قابل اعتمادتر هدایت کنند. منابع آنها در حال تغییر هستند. بسیاری از کشورها به طور ناگهانی در معرض خطر درگیر شدن در مشکلات داخلی و خارجی قرار می‌گیرند که ملاحظات سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری را برای جلوگیری از مشکلات موجود و احتمالی آینده در زنجیره تامین افزایش می‌دهد. ایالات متحده و اتحادیه اروپا باید بیش از همه مورد حمایت این تغییرات باشند.

موضوع تایوان و چین به کجا خواهد رفت؟

تایوان که مدتی است گرفتار مشکلات لجستیکی و لجستیکی بوده است، اخیراً به لطف جنگ بین اوکراین و روسیه به یکباره پیشتاز شده است، زیرا شرکت ها و دولت ها نگران هستند که اگر اتفاقی برای اوکراین بیفتد، آن اتفاق بیفتد. اگر این اتفاق بیفتد، مشکلات چقدر بزرگتر خواهند شد؟ اگر نمی دانید باید بگوییم که 70 تا 80 درصد چیپس های استفاده شده در محصولات مختلف ساخت تایوان است. همه جنبه‌های دفاعی تایوان اکنون در حال بررسی است، زیرا بسیاری از آنها به محصولات این کشور وابسته هستند و اخیراً اطمینان از اینکه چین قصد حمله به تایوان را ندارد، بسیار مهم‌تر از همیشه شده است.

کارخانه های خودروسازی روسیه به دلیل کمبود چیپس متوقف شده اند

کره جنوبی نیز ممکن است تحت تأثیر درگیری یا مشکلات با کره شمالی قرار گیرد که این موضوع برای آن کشور نگران کننده است. تنها چیزی که اکنون مسلم است این است که با وجود شکنندگی روابط شرق و غرب در دهه اخیر، بسیاری از روابط موجود بین این کشورها تغییر خواهد کرد. تایوان و کره جنوبی احتمالاً شاهد افزایش قابل توجهی در حمایت از استقلال و حمایت در آینده خواهند بود.

سیستم های تسلیحاتی کنترل از راه دور مانند هواپیماهای بدون سرنشین

یکی از شگفتی‌های درگیری اوکراین و روسیه این است که پهپادها و سلاح‌های آن‌ها چقدر در مبارزه با برتری روسیه در هوا و زمین کار می‌کنند. به نظر می رسد در حال حاضر علاقه بسیار بیشتری به سیستم های تسلیحاتی وجود دارد که به راحتی استقرار می شوند، یادگیری آنها آسان است، استفاده آسان و استفاده آسان است.

استفاده از هواپیماهای گران قیمت و پر زرق و برق بی فایده است. اگر نتوانید آنها را به میدان نبرد برسانید، عملاً شکست خواهید خورد. بسیاری از سلاح های مدرن و بسیار گران قیمت آمریکا نیز در این جنگ دخیل هستند.

جنگ در اوکراین

سیستم های تسلیحاتی استفاده نشده یا غیرقابل استفاده فقط هدر دادن پول هستند. انتظار می‌رود که پیشرفت‌های مهمی در سیستم‌های تسلیحاتی قابل حمل انجام شود و از پلت‌فرم‌های گران‌قیمتی که یادگیری، پیاده‌سازی و استقرار آنها دشوار است، فاصله بگیریم. تقریباً مانند جت های جنگنده منسوخ شده پس از جنگ جهانی دوم، انتظار می رود تانک ها و چندین نوع هواپیمای نظامی پس از جنگ به نفع سیستم های قابل حمل و قدرتمندتر بازنشسته شوند.

ارتقای سطح و کیفیت ارتباطات ماهواره ای

اگر زمانی به یک شبکه ارتباطی قدیمی بلک بری نیاز داریم، جای نگرانی است. متأسفانه این نگرش از این به بعد از بین رفته و همچنان عمیقا احساس می شود. اینترنت استارلینک خدمات بهتری ارائه کرد، اما خیلی قابل حمل نیست و واقعا نمی تواند نیازهای ارتش اوکراین یا داوطلبان آن را برآورده کند. ایلان ماسک همچنین هشدار داد که این شبکه ممکن است به اندازه کافی برای چنین برنامه هایی ایمن نباشد.

با این حال، ارائه فناوری مبتنی بر فضا اما ایمن تر می تواند به حل این مشکل کمک کند و آن را در مناطق جنگ زده بسیار مفیدتر کند. الان همه نگران جنگ هستند. علاوه بر این، نیاز آشکاری به بازآفرینی فناوری در شبکه‌های ماهواره‌ای وجود دارد تا برای اولین بار، داوطلبان و مصرف‌کنندگان بتوانند حتی پس از نابودی سیستم‌های ارتباطی کلیدی، مؤثر باقی بمانند.

ISPهای اوکراینی در معرض حملات سایبری گسترده قرار گرفته اند

برای هماهنگ کردن پاسخ به تهاجم و کمک به شهروندان برای تخلیه امن مناطق مورد حمله، یک سیستم ماهواره ای می تواند کاری را که بلک بری زمانی انجام می داد ارائه دهد و به حفظ امنیت و اطلاعات هر دو گروه کمک کند.

خلاصه کلی

مطابق با TechCrunchقبل از جنگ جهانی اول، ساختن هواپیما یک شوخی بود. اما در پایان جنگ جهانی دوم، تولید جت و پیشرفت در فناوری‌های مختلف، از جمله انرژی هسته‌ای و موشک‌ها، برای دهه‌ها به سرعت پیشرفت کرد. جنگ‌ها رویکرد ملت‌ها را تغییر می‌دهند و همچنین جنگ، وقتی صحبت از این می‌شود که سلاح‌های جنگی را با چه هدفی، چگونه و کجا تولید می‌کنیم، می‌توان به بسیاری از سوالات پاسخ داد.

انتقال به وسایل نقلیه الکتریکی و سلاح‌های جدید پس از درگیری احتمالاً بر سلاح‌های حمل شده توسط انسان متمرکز است و یادگیری و کنترل آنها از راه دور آسان است. شاید تا سال ها تاثیر کامل این تغییرات مشخص نباشد، اما مسلم است که قابل توجه خواهد بود. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا به دوران تغییرات یاد شده نزدیک می شویم؟!