• خانه
  • اخبار
  • چه اتفاقی افتاد پس از اینکه رئیس فنی سیاتل متولد مسکو، یک عملیات مهندسی بزرگ روسیه را در همبستگی با اوکراین تعطیل کرد.

چه اتفاقی افتاد پس از اینکه رئیس فنی سیاتل متولد مسکو، یک عملیات مهندسی بزرگ روسیه را در همبستگی با اوکراین تعطیل کرد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
چه اتفاقی افتاد پس از اینکه رئیس فنی سیاتل متولد مسکو، یک عملیات مهندسی بزرگ روسیه را در همبستگی با اوکراین تعطیل کرد.

سرگئی درایسین یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت مهندسی نرم افزار Akvelon، مستقر در Bellevue، واشنگتن است. او که در مسکو به دنیا آمد و بزرگ شد، در سال 1992 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به ایالات متحده نقل مکان کرد و قبل از کار برای مایکروسافت در منطقه سیاتل، مدرک علوم کامپیوتر را از دانشگاه مینه‌سوتا گرفت.

چه اتفاقی افتاد پس از اینکه رئیس فنی سیاتل متولد مسکو، یک عملیات مهندسی بزرگ روسیه را در همبستگی با اوکراین تعطیل کرد.
سرگئی دریزین، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Akvelon. (عکس از آکوئلون)

اما او روابط شخصی خود را با روسیه حفظ کرد و آکوئلون یک عملیات مهندسی بزرگ در کشور ایجاد کرد که حدود 800 یا بیش از نیمی از نیروی کار شرکت را تشکیل می داد. آکوئلون در سه شهر روسیه دفاتر داشت: کازان، یاروسلاول و ایوانوو.

Aquellon همچنین 300 نفر در اوکراین دارد. بزرگترین دفتر آن در خارکف است، جایی که کنستانتین کرووکین، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Akvelon در حال تحصیل در رشته علوم کامپیوتر است. خارکف به دلیل نزدیکی به مرز روسیه مورد حمله شدید قرار گرفت.

در 11 مارس، Akvelon عملیات خود را در روسیه پس از حمله روسیه به اوکراین متوقف کرد. اما همانطور که درایزین در مصاحبه اخیرش توضیح داد، این تازه شروع ماجرا بود.

به خواندن نکات برجسته ویرایش شده برای وضوح و طول ادامه دهید.

به بحث کامل در پادکست brooztechnology زیر گوش دهید، یا در پادکست‌های اپل، پادکست Google، Spotify یا هر کجا که گوش می‌دهید در brooztechnology مشترک شوید.

چه چیزی باعث شد تصمیم کسب و کارتان را بگیرید؟

سرگئی درازین: به طرز دردناکی آشکار شد که خودکامگی به یک استبداد تبدیل شده است. من هنوز اتحاد جماهیر شوروی را به یاد دارم و می دانم که چگونه کار می کند، قدم بعدی چه خواهد بود. به همین دلیل است که تصمیم گرفته ایم روسیه را ببندیم و همه کسانی را که می خواهند و می توانند به کشورهای دیگر نقل مکان کنند.

وقتی سه دفتر روسیه را تعطیل کردید، چه تأثیری فوری داشت؟

شوکه شدن. افرادی که برای ما کار می کنند اکثراً در دهه 30 خود هستند، بنابراین آنها پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بزرگ شده اند و هیچ اطلاع شخصی از زندگی در کشوری مانند اتحاد جماهیر شوروی ندارند. واقعاً سخت است که آنها را متقاعد کنیم که اوضاع واقعاً بدتر خواهد شد. و در جهت مرزهای بسته و غیره بدتر خواهد شد. برخی از آنها ماندن را انتخاب می کنند.

پس تکلیف آن 800 نفر چه شد؟

ما حدود 60 درصد از افرادی را داریم که جابه‌جایی را انتخاب کرده‌اند و حدود 40 درصد از افرادی که این کار را نکرده‌اند. … باز هم یادشان نمی آید، با اتحاد جماهیر شوروی نمی شد رفت و به جایی سفر کرد. باید ویزای خروج می گرفتی. در نهایت این اتفاق خواهد افتاد [in Russia]. زیرا اگر داستان را کنترل کنید، باید جلوی مردم را بگیرید که به کشورهای دیگر بروند و ببینند واقعاً چگونه است.

برای آن دسته از کارمندانی که به کشورهای دیگر رفته اند، به نظر شما این یک جابجایی موقت است یا دائم؟

فکر می کنم همه امیدوارند موقتی باشد. اما در عین حال، آنها افراد باهوشی هستند، من فکر می کنم آنها متوجه شده اند که تا زمانی که افراد مسئول در روسیه تغییر نکنند، این تغییر نخواهد کرد، بلکه بدتر خواهد شد.

و بعد برای آن 40 درصد نیروی کار که باقی مانده اند، آیا از نظر فنی هنوز کارمند آکولون هستند؟

نه، ما دیگر در روسیه کار نمی کنیم. ما قویاً معتقدیم که وقتی یک ظالم در جنگ شکست می‌خورد و من مطمئن هستم که این اتفاق خواهد افتاد، تمام پولی که می‌توانند به دست آورند به دو چیز اختصاص خواهد یافت: سرکوب جمعیت داخلی آنها و ساختن سلاح‌های بیشتر. بنابراین این اتفاق در روسیه خواهد افتاد و ما نمی خواهیم بخشی از آن باشیم. قطعا نه.

وضعیت نیروی کار شما در اوکراین چگونه است؟

ما چندین دفتر در اوکراین داریم، اما بزرگترین دفتر در خارکف است. شهر با سلاح های سنگین بمباران شده بود. همه مردم ما که می توانستند بروند رفتند. ما هنوز افرادی را داریم که عمدتاً در ارتش یا شبه نظامیان می جنگند. و ما افرادی را پشت سر گذاشته‌ایم که داوطلبانه در زمینه پزشکی یا تا جایی که می‌توانند کمک کنند. اما بیشتر مردم به غرب اوکراین نقل مکان کرده اند. ما به همه پول می دهیم.

چه اتفاقی افتاد پس از اینکه رئیس فنی سیاتل متولد مسکو، یک عملیات مهندسی بزرگ روسیه را در همبستگی با اوکراین تعطیل کرد.
داخل دفتر آکواولون در اوکراین قبل از حمله روسیه. (عکس از آکوئلون)

این با کسب و کار شما چه کرد؟

اکثر مشتریان به شدت حمایت می کنند، تا زمانی که به ما بگویند، حتی اگر کار نمی کنید، برای ما فاکتور بگیرید. برخی از مشتریان در واقع به ما پول اضافی برای حمایت از تلاش‌های جابجایی داده‌اند. چند مشتری را ترک کردیم چون گفتند خوب، در روسیه خوب می شویم، کاری نداریم. بنابراین مشتریانی که با آنها جدا شدیم. اما اکثر مشتریان بسیار حامی هستند، از مایکروسافت گرفته تا شرکت های بزرگ و شرکت های کوچک، همه آنها عالی بودند.

آیا وقفه ای در مهلت های پروژه وجود داشت؟

بله، بدیهی است که پروژه هایی وجود داشت که ما از آنها عقب ماندیم. اگر به 40 درصد ترک تحصیل فکر کنید، ما نزدیک به 300 نفر را از دست دادیم. جالب است زیرا بسیاری از افرادی که روسیه را ترک کرده‌اند در شرکت‌های داخلی کار می‌کنند، بنابراین سیل جمعیتی در ارمنستان و گرجستان به دنبال کار می‌گردند. ما احتمالا ماهی صد نفر را استخدام می کنیم، شاید هم بیشتر. اما قطعاً اختلالاتی وجود دارد.

به نظر شما او از اینجا به کجا خواهد رفت؟

اگر واکنشی مانند امروز در سال 2008، زمانی که پوتین به گرجستان حمله کرد، یا در سال 2014، زمانی که کریمه ربوده شد، وجود داشت، این اتفاق نمی افتاد. اما هر سرمایه داری بدبین است، اینطور نیست؟ بنابراین سوال بزرگ این است که تحریم ها چقدر مقاوم هستند.

واقعیت این است که روسیه، که من می شناختم و دوستش داشتم، در 24 فوریه وجود نداشت. این کشور متفاوتی است و شما می توانید به معنای آلمان در سال 39 یا 38 به آن فکر کنید. و مردمی که در آنجا زندگی می کنند، اکثر آنها به حدی شستشوی مغزی می شوند که ممکن است سال ها طول بکشد تا شستشوی مغزی آنها انجام شود.

چیزی که بسیاری از آمریکایی ها متوجه نمی شوند این است که این جنگی نیست که در جاهای دیگر اتفاق افتاده باشد. سومالی نیست. حتی عراق هم نیست. اینها افرادی هستند که توانایی تخریب جهان را دارند.

چه پیشنهادهایی را می خواهید برای جامعه بزرگتر، به ویژه در جامعه تجاری و فناوری ارائه دهید؟

من واقعاً امیدوارم که مردم واقعاً یک یا دو ساعت را صرف تحقیق کنند. درج کردن کتابآه، وارد شوید جنگ در اوکراین، و ببینید چه اتفاقی می افتد. این یک درگیری محدود نیست. این یک اختلاف بین دو کشور اسلاو نیست. این یک جنگ واقعی است. جنایات واقعی وجود دارد، نسل کشی احتمالی وجود دارد، کودکان کشته می شوند.

فکر می‌کنم اگر مردم مطلع می‌شدند، از ابعاد ویرانی‌ها و ابعاد اتفاقاتی که در حال رخ دادن است آگاه می‌شدند و احتمالاً می‌خواستند کاری در این زمینه انجام دهند.

برای اطلاعات بیشتر و پیوندهایی به سازمان‌های امدادی محلی اوکراین، که توسط دریزین، یکی از بنیانگذاران Akvelon، کنستانتین کرووکین، منتشر شده است، به این پست مراجعه کنید.