• خانه
  • اخبار
  • چرا سگ ها با خوردن شکلات مسموم می شوند؟

چرا سگ ها با خوردن شکلات مسموم می شوند؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
چرا سگ ها با خوردن شکلات مسموم می شوند؟

علائم اولیه معمولا بین 6 تا 12 ساعت پس از خوردن شکلات ظاهر می شود و ممکن است شامل تنگی نفس، افزایش ترشح بزاق، تشنگی و افزایش ادرار و درد معده همراه با استفراغ و تهوع باشد. علاوه بر این، ضربان قلب سگ می تواند افزایش یابد و دائماً بی حوصله و مضطرب شود (درست مانند فردی که با وجود حساسیت به کافئین، قهوه زیادی مصرف کرده است).

در صورت مصرف نسبتاً بیشتر شکلات، ضربان قلب از ریتم کاهش می یابد، جریان خون کاهش می یابد و دمای بدن حیوان کاهش می یابد. علائم شدیدتر شامل بی حالی، اسپاسم عضلانی، تشنج، کما و حتی مرگ است. از آنجایی که تجزیه و جذب تئوبرومین برای بدن زمان می برد، علائم مسمومیت با شکلات می تواند سگ را برای چند روز تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته دفتر علم و جامعه در دانشگاه مک گیل در کانادا، در برخی موارد سگ ها هیچ علامتی ندارند، اگرچه شکلات مصرف می کنند زیرا دوزهای کمتری مصرف کرده اند.

دامپزشکان چگونه مسمومیت با شکلات را درمان می کنند؟

دامپزشکان معمولاً حیوان مسموم را مجبور می‌کنند تا قبل از ورود به جریان خون، سم را از دستگاه گوارش سگ پاک کنند یا با زغال فعال تغذیه کنند. بسته به شدت مسمومیت، دامپزشک شما ممکن است از داروها و مایعات دیگر برای مقابله با سم استفاده کند.

چه چیزی بر واکنش سگ به شکلات تأثیر می گذارد؟

دکتر گرگ نلسون، رئیس بخش جراحی و تصویربرداری در انجمن دامپزشکی مرکزی نیویورک (AKC)، اذعان داشت که واکنش سگ ها به شکلات به اندازه حیوان بستگی دارد. بنابراین، یک تکه شکلات بر روی نژاد چیهواهوا (1.8 تا 2.7 کیلوگرم) تأثیر بیشتری نسبت به نژاد سنت برنارد (که به 81.6 کیلوگرم نیز می رسد) دارد. نلسون گفت: «هزار میلی گرم تئوبرومین و کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن سگ برای کشنده شدن این شکلات کافی است.

البته شکلات ها محصولات مختلف و سطوح مختلف تئوبرومین و کافئین دارند، اما کشنده ترین نوع آن شکلات های بیکرز هستند. «طبق تجربه من، اگر یک اونس شکلات پخته شده یک کیلوگرم وزن سگ باشد، برای او کشنده خواهد بود.

همانطور که گفته شد، شکلات شیری خطر کمتری دارد زیرا محرک های شیمیایی کمتری دارد. اما نلسون پیشنهاد می کند که اگر سگ شما مقداری شکلات می خورد، باید فورا اقدام کنید. وی گفت: به مراجعان توصیه می‌کنم به جای اینکه خودشان مشکل را حل کنند یا دست‌هایشان را جمع کنند و شرایط را بحرانی‌تر کنند، حداقل با دامپزشک خود تماس بگیرند یا با مرکز کنترل مسمومیت حیوانات تماس بگیرند. به آنها گوش کن.

طبق یک مطالعه در سال 2017 در مجله Wet Record، اگرچه مسمومیت با شکلات ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد، اما در تعطیلات مانند کریسمس و عید پاک حتی بیشتر است. از آنجایی که در تعطیلات شیرینی در اطراف خانه بیشتر است، این شیرینی ها می توانند به صورت مجسمه (خرگوش یا بابانوئل) و یا به صورت بسته بندی، تخم مرغ، مایعات، کیک و تزیینات منزل باشند.

در مطالعه دیگری می خوانیم که در تعطیلات کریسمس تعداد دفعاتی که دامپزشکان برای معاینه سگ ها به خانه می روند چهار برابر می شود. همچنین در عید پاک نسبت به دیگر روزهای سال احتمال مسمومیت سگ ها دو برابر بیشتر است. برای مشاهده سایر اخبار و مقالات به صفحه اخبار پزشکی مراجعه کنید.