• خانه
  • اخبار
  • چرا برخی از شرکت های اعتباری با فناوری پیشرفته نگران افزایش نرخ بهره نیستند؟

چرا برخی از شرکت های اعتباری با فناوری پیشرفته نگران افزایش نرخ بهره نیستند؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
چرا برخی از شرکت های اعتباری با فناوری پیشرفته نگران افزایش نرخ بهره نیستند؟

چرا برخی از شرکت های اعتباری با فناوری پیشرفته نگران افزایش نرخ بهره نیستند؟
تونی هوانگ، مدیر مالی احتمالی. (عکس از سام کوک)

افزایش نرخ بهره ناشی از تورم اخیر ممکن است به وام دهندگان سنتی آسیب برساند، اما برخی از شرکت های مالی که از فناوری تغذیه می کنند باد را می بینند.

تونی هوانگ، مدیر اجرایی استارت‌آپ اعتباری مصرف‌کننده Possible Finance مستقر در سیاتل، گفت که انتظار می‌رود تجارت شرکتش در سال جاری رشد کند. هوانگ به brooztechnology گفت: از آنجایی که دولت هزینه های خود را کاهش می دهد – و قیمت کالاهای روزمره افزایش می یابد – نیاز بیشتری به وام های مصرفی از آمریکایی های کم درآمد وجود دارد.

هوانگ گفت: “مردم تمایل دارند فکر کنند که کسب و کار اعتبار مصرف کننده نسبت به تغییرات نرخ بهره بسیار حساس است.” و افزود که این مورد در مورد Possible صدق نمی کند زیرا نسبتا “مقاوم در برابر رکود است.”

هوانگ گفت این استارت آپ که وام های کوچک را با کارمزد ثابت ماهانه ارائه می دهد، نسبتاً از افزایش نرخ بهره جدا شده است. این به این دلیل است که شرکت به متحمل شدن هزینه ها و زیان های زیاد عادت کرده است، در حالی که سایر وام دهندگان با حاشیه نسبتاً کم کار می کنند.

در حالی که سایر وام دهندگان وام‌های خود را سخت‌تر می‌کنند، این مشتریان بالقوه «زنجیره» را به سمت خدمات اعتباری احتمالی و دیگر جایگزین می‌کنند. هوانگ گفت که این امر هزینه جذب مشتریان را کاهش می دهد و هجوم مشتریان جدید با کیفیت بالاتر را فراهم می کند.

این استارت آپ تا به امروز بیش از 1.65 میلیون وام به بیش از 500000 مشتری در ایالات متحده ارائه کرده است و 45 میلیون دلار در مجموع تامین مالی جمع آوری کرده است. هنوز برای سودآوری کار می کند.

Lending Club، یک وام دهنده دیجیتال مستقر در سانفرانسیسکو، همچنین برای عملکرد خوب در طول رکود تنظیم شده است. گفت: مدل کسب و کار قدیمی شرکت سهامی عام تسهیل معاملات مشارکتی بود، اما پس از خرید رادیوس بانک و اخذ اساسنامه بانکی، اکنون کنترلی بر منابع سرمایه خود دارد و سود وام ها را جمع آوری می کند و در زمان رکود اقتصادی “حافظی” ایجاد می کند. تام کیسی مدیر مالی.

کیسی گفت، باشگاه وام دهی، که به بیش از چهار میلیون عضو خدمات ارائه می دهد، در اوایل سال پیش بینی کرد که بازارهای مالی همچنان “کاملاً متلاطم” خواهند بود و “معلوم شد که چنین است.”

وی افزود: «این یک آزمون اساسی برای اینکه چرا ما یک بانک شدیم است. و ما در حال گذراندن این دوران بی‌سابقه، مزایای این کار را می‌بینیم.»

چرا برخی از شرکت های اعتباری با فناوری پیشرفته نگران افزایش نرخ بهره نیستند؟
مدیر مالی باشگاه اعتباری تام کیسی. (باشگاه اعتبار عکس)

در همین حال، دیگر استارتاپ‌های فین‌تک شاهد کاهش رتبه‌بندی خود در طول سال بوده‌اند که بخشی از رکود بزرگ‌تر در بازار است. گزارشی توسط شرکت سرمایه‌گذاری Andreessen Horowitz می‌گوید که تخمین‌های شرکت‌های خصوصی فین‌تک از اکتبر ۲۰۲۱ به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته است، که بیش از ۶ برابر کاهش یافته است.

شاید بیش از همه متاثر از افزایش نرخ بهره شرکت‌هایی باشند که بعداً پرداخت می‌کنند یا شرکت‌های به اصطلاح BNPL. این شرکت‌ها قیمت اولیه خرید را به پرداخت‌های اضافی تقسیم می‌کنند، اغلب با بهره کم یا بدون بهره.

با این حال، طبق گزارش Tellimer، با افزایش نرخ‌های بهره، حاشیه‌های ناچیز آن‌ها می‌تواند از این هم بیشتر شود. استارت‌آپ‌های BNPL اغلب برای این وام‌های کوچک از تاجر، نه خریدار، هزینه می‌گیرند. بنابراین، اگر بازرگانان نخواهند هزینه‌هایی را که به شرکت‌های BNPL برای ارائه عملکرد پرداخت بعداً در سایت تجارت الکترونیک خود می‌پردازند، افزایش دهند، حاشیه شرکت‌های BNPL کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، غول فناوری اپل اخیراً اعلام کرد که با سرویس BNPL خود به نام Apple Pay Later در فضا رقابت خواهد کرد.

سرمایه گذاران در حال حاضر ایده بسیاری از شرکت های BNPL را ضعیف کرده اند.

به عنوان مثال، آفیم از ابتدای سال تاکنون شاهد کاهش بیش از 80 درصدی قیمت سهام بوده است. این شرکت اخیراً با آمازون برای ارائه گزینه های وام برای خریدهای 50 دلاری یا بیشتر در این پلتفرم شریک شد و به دلیل افزایش هزینه سرمایه با احتمال باد مخالف طولانی مدت مواجه است.

شرکت سوئدی BNPL Klarna نیز شکسته شد. طبق گزارش وال استریت ژورنال، تخمین او پس از جمع آوری 45.6 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار کاهش یافت.