• خانه
  • اخبار
  • پیش نمایش درآمد آمازون: تحلیلگران مشاهده می کنند که تورم، هزینه های مصرف کننده چگونه بر درآمد تأثیر می گذارد

پیش نمایش درآمد آمازون: تحلیلگران مشاهده می کنند که تورم، هزینه های مصرف کننده چگونه بر درآمد تأثیر می گذارد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
پیش نمایش درآمد آمازون: تحلیلگران مشاهده می کنند که تورم، هزینه های مصرف کننده چگونه بر درآمد تأثیر می گذارد

پیش نمایش درآمد آمازون: تحلیلگران مشاهده می کنند که تورم، هزینه های مصرف کننده چگونه بر درآمد تأثیر می گذارد
یک ون تحویل آمازون در خارج از دفتر مرکزی شرکت و یک فروشگاه آمازون گو در سیاتل پارک شده است. جولای 2021 (عکس brooztechnology/Kurt Schlosser)

آمازون بعدازظهر پنجشنبه درآمدهای سه ماهه دوم را گزارش می کند و تحلیلگران به دقت زیر نظر خواهند داشت تا ببینند ادامه تورم چه تاثیری بر خطوط بالا و پایین شرکت دارد.

انتظار می‌رود درآمد 119 میلیارد دلاری باشد که نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش داشته و سود هر سهم 0.14 دلار است که از 15.12 دلار کاهش یافته است.

اندی جاسی، مدیر اجرایی آمازون در گزارش درآمد سه ماهه اول این شرکت به تورم و فشار بر زنجیره تامین اشاره کرد که کمترین نرخ رشد درآمد در بیش از دو دهه اخیر را داشت. سهام پس از درآمد سه ماهه اول در آوریل بیش از 10 درصد کاهش یافت.

به گفته تحلیلگران Wedbush، آمازون ممکن است درآمد کمتر از حد انتظار در سه ماهه دوم را به دلیل چالش های اقتصاد کلان گزارش کند.

تحلیلگران Wedbush در گزارشی نوشتند: «در حالی که افزایش تورم ممکن است با افزایش قیمت‌ها و کارمزدهای بازار (از 8 تا 15 درصد) به سود کسب‌وکار خرده‌فروشی آمازون باشد، ما معتقدیم که شدت تورم در سه ماهه دوم به طور مستقیم منجر به کاهش مخارج مصرف‌کننده اختیاری شده است. گزارش این هفته آنها گفتند که درآمد خدمات وب غیر آمازون می تواند 2.5 تا 5 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد.

برخی دیگر نسبت به چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت شرکت خوش بین هستند. تحلیلگران JPMorgan Chase در گزارشی گفتند که آمازون همچنان در یک محیط رکودی “با توجه به قیمت های پایین، انتخاب گسترده و تحویل سریع” سهم خود را به دست خواهد آورد. او افزود که کسب و کار ابری این شرکت، خدمات وب آمازون، می تواند رونق ایجاد کند.

جی‌پی مورگان: «با وجود شرایط کلان سخت‌تر، ما همچنان انتظار داریم که AMZN در نیمه دوم رشد شتاب‌دهی داشته باشد و با افزایش هزینه‌ها پیشرفت حاشیه‌ای را نشان دهد، در حالی که AWS باید انعطاف‌پذیرتر باشد – اگرچه مصون نیست – در برابر کندی گسترده‌تر.» تحلیلگران گفتند.

Shopify روز سه شنبه اعلام کرد که با کاهش رشد درآمد، 10 درصد از نیروی کار خود را کاهش می دهد. وال استریت ژورنال گزارش داد که غول تجارت الکترونیک و رقیب آمازون پیش‌بینی کردند که افزایش اخیر تجارت الکترونیک ناشی از همه‌گیری ادامه خواهد داشت، اما این شرط نتیجه نداد.

پس از آنکه خرده‌فروش رقیب والمارت دستورالعمل سود خود را کاهش داد و تورم را مقصر دانست، سهام آمازون در معاملات پس از ساعت کاری روز دوشنبه بیش از 4 درصد سقوط کرد.

آمازون هنگام اعلام افزایش هزینه عضویت Prime در اروپا در این هفته به تورم اشاره کرد. در ماه فوریه هزینه عضویت Prime را در ایالات متحده 20 دلار افزایش داد.

آمازون همچنین با افزایش هزینه های نیروی کار دست و پنجه نرم می کند. در ماه سپتامبر، این شرکت اعلام کرد که میانگین دستمزد ساعتی را در ایالات متحده به ۱۸ دلار در ساعت برای کارگران انبار افزایش داده است. آمازون در ماه فوریه اعلام کرد که حداکثر دستمزد پایه برای کارکنان شرکت‌ها و فنی را به 350000 دلار افزایش می‌دهد. این شرکت مانند سایر غول های فناوری مانند اپل و گوگل، توقف یا کاهش سرعت استخدام را اعلام نکرده است.

آمازون 1.6 میلیون نفر در سراسر جهان استخدام می کند. در سال 2021، 337000 نفر مشغول به کار بودند.

در اوایل سال جاری، آمازون برای فروشندگانی که در بازار خود از خدمات تحویل این شرکت استفاده می‌کنند، به دلیل افزایش غیرمنتظره هزینه، 5 درصد افزایش سوخت و تورم اضافه کرد.

سهام آمازون امسال در بحبوحه کاهش گسترده تر سهام فناوری، نزدیک به 30 درصد کاهش یافت. تقسیم سهام 20 به 1 شرکت در 6 ژوئن اعمال شد. سهام در ابتدا بیش از 5 درصد افزایش یافتند، اما اکنون با همان قیمت، حدود 120 دلار به ازای هر سهم معامله می شوند.